Çözüldü RX 6700 XT siyah ekran gösteriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mercha

Decapat
Daha fazla  
Sistem özellikleri:
  • ASUS Dual OC12 GB RX6700 XT.
  • AMD Ryzen 5 5600.
  • G.Skill Trident Z 8x2 16 GB 3600MHz
  • Seasonic 750W Gold PSU.
  • ASUS TUF X570 Plus Wi-Fi

Sorunum şöyle, genelde Minecraft oynarken (yüksek ayarlar, bsl shader) yaşıyorum sorunu. Forza Horizon 5'te vs. herhangi bir sorun yok. Ekran gidiyor, monitör sinyal yok diyor ve standby moduna geçiyor. 15-20 saniye sonra monitör tekrar açılıyor ve siyah ekranda kalıyor. Tek yapabildiğim şey reset atmak oluyor. Eskiden tekrar açtığımda sürücü Windows Update tarafından değiştirilmiş oluyordu, Windows Update hizmetini kapatarak halletim. Sorun ekran kartında mı emin değilim. Memtest'te herhangi bir hata yok. Anakart BIOS'undan M.2'yi test ettim o da gayet iyi çalışıyor. Diğer bileşenleri test etmedim. Sorun 2-3 günde 1 defa gerçekleşiyor. Ekran kartının yükü genelde %95-%100 oluyor Minecraft'te. Fazla yükten olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorun düzeldi mi peki? Yoksa devam ediyor mu?
Şuanlık bir sorun yaşamadım.
Temiz Windows 10 kurdum.
Adrenalin 22.5.1 sürücüsünü kurdum.
HDMI Bağlantı Güvencesi açtım.
Chrome donanım ivmesini kapattım.
Discord donanım ivmesini kapattım.

Güncelleme:
Sorunum çözüldü.
Önceki mesajda ilettiklerimi yaptıktan 1-2 gün sonra da siyah ekran hatasına rastladım. Soruna rastladıktan sonra BIOS sıfırladım, Smart acces memory özelliğini açtım ve Windows 11'e geçiş yaptım. En son WHQL driver olan 22.11.2 sürümüne geçtim.

Galiba benim sorunum işlemcim ve ekran kartımdaki OC kaynaklıydı. BIOS sıfırlayınca düzelmesinin nedeni bu olabilir. İyi forumlar.
Sorun kabloda olabilir mi acaba ?
Elinizde varsa dp kablosuyla veya farklı bir hdmi ile deneyin.
Hdmi bağlantı güvencesini açın.
Monitörünüzün orjinal olarak desteklediği bit derinliğine geçin. (Örneğin monitörünüz 8bit fakat orada 10bit seçeneği var (bu 8+frc demek oluyor) onu 8 bit'e düşürün. Bu dediklerimi yaparsanız sorununuzun çözüleceğini düşünüyorum.
1674767174632.png

Bu sorunu yaşayan çok fazla kişi var özellikle 6000 serisi kartlarda. Bende de RX 6700 var XT olmayanından ve aynı sorunu yaşıyorum birkaç araştırma ve deneme yanılma yoluyla sorunun yazılımsal olduğuna kanaat getirdim kesin olmamakla birlikte. Özellikle ekran kartına çok yüklenen oyunlarda Warzone Spider-Man gibi oyunlarda en yüksek ayarlarda denedim ve arkada hiçbir program açık değilken sadece oyun açıkken 12 saat civarı oyunu açık bıraktım ve bir sorun olmadı daha sonra Google Chrome arkada açık iken oyunu 1-2 saat oynamamın ardından yanlış hatırlamıyorsam ya Alt+Tab attıktan sonra ya da ayarları açtıktan sonra ekran siyah oldu ve sesler arkada gelmeye devam ediyor ama ekran siyah reset atmadan düzelmiyor hiçbir türlü. Bugün Google Chrome da donanım hızlandırması ayarını kapattım ve oyunu yine birkaç saat oynadım bir sorun olmadı ama dediğim gibi kesin olan bir durum değil hala biraz daha test etmem gerektiğini düşünüyorum. Donanımsal olduğunu düşünmüyorum çünkü çok fazla böyle sorun yaşayan var yazılımsal diye düşünüyorum. Tavsiyelerim oyunu oynarken arkada Google açık oynuyorsan donanım hızlandırmasını kapat öyle dene ya da sorunu driver sürüm düşürmeyle çözenler gördüm adrenalin 22.5.1 sürümü sorunsuzmuş sanırım ona dönebilirsin tabii önce DDU ile veya AMD'nin kendi yazılımı ile driverları temizle. Ben 22.5.1 sürümünü Warzone desteklemediği için kullanamadım sen deneyip bilgileri paylaşabilirsin. Tavsiyelerim bunlar iyi sosyaller.

Klasik AMD tam bir ömür törpüsü. AMD kartların artık driver sorunu yok diye AMD'ye toz kondurmayan arkadaşları bu tür konularda göremezsiniz. Başka konularda AMD ekran kartlarını savunuyorlardır. Sorunun çözümü DDU ile mevcut sürücüyü kaldırıp WHQL sürücüleri teker teker denemek. Artık şansına sisteminde hangisi stabil çalışırsa. Benim bıkıp tercih ettiğim %100 garanti kesin çözüm de kartı satıp kurtulmak.

Klasik AMD tam bir ömür törpüsü. AMD kartların artık driver sorunu yok diye AMD'ye toz kondurmayan arkadaşları bu tür konularda göremezsiniz. Başka konularda AMD ekran kartlarını savunuyorlardır. Sorunun çözümü DDU ile mevcut sürücüyü kaldırıp WHQL sürücüleri teker teker denemek. Artık şansına sisteminde hangisi stabil çalışırsa. Benim bıkıp tercih ettiğim %100 garanti kesin çözüm de kartı satıp kurtulmak.

Çok doğru yorum hocam. Sırf bu konu yüzünden bugün 1 saat tartıştık diğer hocalarımla, laf geçiremiyorum ya. Ben 2060 Super kullanıyorum niye hiç sorun yaşamıyorum acaba? Sürücüyü elimle bile kurmadım, Windows kendisi yükledi güncelleme gereği bile duymuyorum.

Hocam geçen yine AMD kartında sorun vardı yorum attım 6000 serisinde hani düzelmişti diye hepsi Full hahaha disslike attı bakalım gelecekler mi şimdi göreceğim onları.

Sorun kabloda olabilir mi acaba?
Elinizde varsa DP kablosuyla veya farklı bir HDMI ile deneyin.
HDMI bağlantı güvencesini açın.
Monitörünüzün orijinal olarak desteklediği bit derinliğine geçin. (örneğin monitörünüz 8bit fakat orada 10bit seçeneği var (bu 8+frc demek oluyor) onu 8 Bit'e düşürün. Bu dediklerimi yaparsanız sorununuzun çözüleceğini düşünüyorum.
Eki Görüntüle 1646649

Renk derinliği kısmında başka bir seçenek yok, kablo ile alakalı sorun olmadığını düşünüyorum. Aynı kabloyu eski kartım GT 1030 ile de kullanıyordum sıkıntı çekmemiştim. LG 24GL 650F-B monitörün kutusundan çıkan HDMI kablosunu kullanıyorum.

1674775656047.png

Bu sorunu yaşayan çok fazla kişi var özellikle 6000 serisi kartlarda. Bende de RX 6700 var XT olmayanından ve aynı sorunu yaşıyorum birkaç araştırma ve deneme yanılma yoluyla sorunun yazılımsal olduğuna kanaat getirdim kesin olmamakla birlikte. Özellikle ekran kartına çok yüklenen oyunlarda Warzone Spider-Man gibi oyunlarda en yüksek ayarlarda denedim ve arkada hiçbir program açık değilken sadece oyun açıkken 12 saat civarı oyunu açık bıraktım ve bir sorun olmadı daha sonra Google Chrome arkada açık iken oyunu 1-2 saat oynamamın ardından yanlış hatırlamıyorsam ya Alt+Tab attıktan sonra ya da ayarları açtıktan sonra ekran siyah oldu ve sesler arkada gelmeye devam ediyor ama ekran siyah reset atmadan düzelmiyor hiçbir türlü. Bugün Google Chrome da donanım hızlandırması ayarını kapattım ve oyunu yine birkaç saat oynadım bir sorun olmadı ama dediğim gibi kesin olan bir durum değil hala biraz daha test etmem gerektiğini düşünüyorum. Donanımsal olduğunu düşünmüyorum çünkü çok fazla böyle sorun yaşayan var yazılımsal diye düşünüyorum. Tavsiyelerim oyunu oynarken arkada Google açık oynuyorsan donanım hızlandırmasını kapat öyle dene ya da sorunu driver sürüm düşürmeyle çözenler gördüm adrenalin 22.5.1 sürümü sorunsuzmuş sanırım ona dönebilirsin tabii önce DDU ile veya AMD'nin kendi yazılımı ile driverları temizle. Ben 22.5.1 sürümünü Warzone desteklemediği için kullanamadım sen deneyip bilgileri paylaşabilirsin. Tavsiyelerim bunlar iyi sosyaller.

Opera GX kullanıyorum şu an. Yaptığınız sorunu çözebilir, mantıklı geldi. Fakat galiba benim tarayıcımda bu özellik bulunmuyor galiba. Birazdan Chrome'a geçeceğim, deneyimlerimi paylaşacağım.

Renk derinliği kısmında başka bir seçenek yok, kablo ile alakalı sorun olmadığını düşünüyorum. Aynı kabloyu eski kartım GT 1030 ile de kullanıyordum sıkıntı çekmemiştim. LG 24GL 650F-B monitörün kutusundan çıkan HDMI kablosunu kullanıyorum.

Eki Görüntüle 1646765

Opera GX kullanıyorum şu an. Yaptığınız sorunu çözebilir, mantıklı geldi. Fakat galiba benim tarayıcımda bu özellik bulunmuyor galiba. Birazdan Chrome'a geçeceğim, deneyimlerimi paylaşacağım.

Opera'da da var ayarlara girip sağ üstten arama çubuğuna donanımsal hızlandırma yazın çıkıyor onu kapatın.

Geri
Yukarı