RX 6700 XT tam ekranda renkler soluyor

Ahmetalttıntaş

Centipat
Daha fazla  
Oyunlarda tam ekrana geçiş yapınca ekran renklerinde solukluk oluyor. Penceredeyken bir sorun yok. Drıverları silip yeniden yükledim fakat düzelmedi. Ekran kartım AMD Radeon RX 6700 XT.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun yaklasık 1 saat once kendılıgınden oldu. Örneğin az önce BF 5 Full Screen'de renkler soluktu. Borderless'e aldım şu an renklerde bir sorun yok ama önceden böyle bir şey olmuyordu. Windows 11 Pro kullanıyorum fakat lisans almadım daha. Ondan kaynaklı olabilir mi sizce?

Monitör ile ilgili bir problem olabilir mi? Farklı bir bilgisayarda denedin mi?

Şu kartı aldığımdan beri sürekli sorun çözmekle uğraşıyorum keşke almasaydım dedirtti.
Lisansla alakalı olduğunu sanmıyorum, AMD Software ayarlarına bakabilirsin belki oradan çözersin.

Ayarlarda herhangı bir şeyi değiştirmedim. Ben de ondan şüphelendim onu da silik kurdum. Oyunlarda performans modundaydı belki ondandır diye varsayılan yaptım hatta hala aynıydı ama az önce oyunda Full Screen'den Borderless'e aldım düzeldi. İlk defa böyle bir sorunla karşılaşıyorum.

Şu kartı aldığımdan beri sürekli sorun çözmekle uğraşıyorum keşke almasaydım dedirtti.
Lisansla alakalı olduğunu sanmıyorum, AMD Software ayarlarına bakabilirsin belki oradan çözersin.

Bu AMD yazılımı çok korkutuyor beni, şu anki sürücünüz güncel mi? Bir önceki sürücüye geçip deneyebilir misiniz birde. 6700XT sahibi iki arkadaşım, birçok sorunla karsilastigi için söve söve kartları satıp NVIDIA gecmistiler. Bende 6700XT almayı düşünüyordum, bu nedenlerden dolayı 4060 aldım 1 hafta önce.

Bu AMD yazılımı çok korkutuyor beni, şu anki sürücünüz güncel mi? Bir önceki sürücüye geçip deneyebilir misiniz bir de. 6700XT sahibi iki arkadaşım, birçok sorunla karsilastigi için söve söve kartları satıp NVIDIA gecmistiler. Bende 6700XT almayı düşünüyordum, bu nedenlerden dolayı 4060 aldım 1 hafta önce.

İyi yapmışsın hocam, şu karttan sonra da daha AMD'ye bulaşmam.

:D şu an fark ettiğim yeni bir problem başladı AMD Software kendi kendine kapanıyor bakalım bunu nasıl çözeceğiz.

Soluktan kastınız nedir? Oyunu tam ekrana aldığınızda oyunun asıl grafik kalitesini görürsünüz.(Parlaklığı, Kontrastı vs.) Pencereye aldığınız zaman Windows görüntü ayarlarınız gibi gözükür oyun. Yani Windows'un masaüstünde görüntü ayarları nasılsa oyun da öyle gözükür. Monitörünüzün parlaklığı, kontrastı vb. gibi ayarları ile oyunun parlaklığı, kontrastı vb. gibi ayarları aynı yaparsanız tam ekran ve pencere modunda ki görüntü kalitesi farkı en aza indirilecektir.

Biraz daha detaylı anlatacak olursam:

Eğer oyunu "Tam Ekran" modunda açarsanız sanki monitörümüz deaktif olmuş ve oyunumuz için ayrı bir monitör aktif edilmiş gibi olur. Böylelikle "Tam Ekran" modunda Windows, tam ekran bir uygulama algıladığı için tüm önceliği o oyuna verir. Bu sayede arkaplanda ki bildirimler vb. işlemlerin önceliği düştüğü için arkaplanda oluşabilecek işlemleri engeller ve bir arkaplan işlemi sırasında FPS drop gibi sorunlar en aza indirilir. Bu sayede pencere moduna kıyasla oyunumuz daha performanslı olur.

Eğer oyunu "Pencere, Kenarlıksız Pencere vb" gibi modunda açarsanız oyunun oluşturulan görüntüsü direkt ekrana iletilmez. Diğer oluşturulan tüm Windows pencereleri ile "Chrome, klasörler vb." arka planda ne açıksa yani Windows'a yönlendirilir ve hepsi aynı anda oluşturulup ekrana gönderilir. Bu sebepten dolayı pencere modunda Windows görüntü ayarlarınız nasılsa oyunun görüntüsü de o şekilde gözükür. Zaten arkaplanda ki işlemler pencere modunda kısıtlanmadığı için alt tab atmanın en hızlı yolu pencere modları olur.

Soluktan kastınızı tam olarak anlayabilirsek sorunu monitörünüzden mi yoksa AMD'den mi kaynaklandığını daha iyi tespit edebiliriz.

Soluktan kastınız nedir? Oyunu tam ekrana aldığınızda oyunun asıl grafik kalitesini görürsünüz.(parlaklığı, kontrastı vs.) Pencereye aldığınız zaman Windows görüntü ayarlarınız gibi gözükür oyun. Yani Windows'un masaüstünde görüntü ayarları nasılsa oyun da öyle gözükür. Monitörünüzün parlaklığı, kontrastı vb. gibi ayarları ile oyunun parlaklığı, kontrastı vb. gibi ayarları aynı yaparsanız tam ekran ve pencere modunda ki görüntü kalitesi farkı en aza indirilecektir.

Biraz daha detaylı anlatacak olursam:

Eğer oyunu "tam ekran" modunda açarsanız sanki monitörümüz deaktif olmuş ve oyunumuz için ayrı bir monitör aktif edilmiş gibi olur. Böylelikle "tam ekran" modunda Windows, tam ekran bir uygulama algıladığı için tüm önceliği o oyuna verir. Bu sayede arka planda ki bildirimler vb. işlemlerin önceliği düştüğü için arka planda oluşabilecek işlemleri engeller ve bir arka plan işlemi sırasında FPS düşmesi gibi sorunlar en aza indirilir. Bu sayede pencere moduna kıyasla oyunumuz daha performanslı olur.

Eğer oyunu "pencere, kenarlıksız pencere vb" gibi modunda açarsanız oyunun oluşturulan görüntüsü direkt ekrana iletilmez. Diğer oluşturulan tüm Windows pencereleri ile "Chrome, klasörler vb." arka planda ne açıksa yani Windows'a yönlendirilir ve hepsi aynı anda oluşturulup ekrana gönderilir. Bu sebepten dolayı pencere modunda Windows görüntü ayarlarınız nasılsa oyunun görüntüsü de o şekilde gözükür. Zaten arka planda ki işlemler pencere modunda kısıtlanmadığı için Alt Tab atmanın en hızlı yolu pencere modları olur.

Soluktan kastınızı tam olarak anlayabilirsek sorunu monitörünüzden mi yoksa AMD'den mi kaynaklandığını daha iyi tespit edebiliriz.

En başta bu sorun FIFA da oldu ekran hiç renk yoktu hatta griydi sonra kapattım açtım Battlefield 5'e girdim giriş ekranında ekran birkaç saniye normal renkli sonrasında soluğumsu bir renge geçiyordu.

En başta bu sorun FIFA da oldu ekran hiç renk yoktu hatta griydi sonra kapattım açtım Battlefield 5'e girdim giriş ekranında ekran birkaç saniye normal renkli sonrasında soluğumsu bir renge geçiyordu.

Full screen yapıp ekran gorunsutu almaya calıştım ekran soluk ama ekran goruntusu renklı cıkıyor.

Geri
Yukarı