Çözüldü RX 6700'lü sistemde görüntü bozulması oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Crucify

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Team T-Force Vulcan TUF Gaming Alliance 16GB (2x8GB) 3600MHz CL18 DDR4
SSD veya HDD modeli
Team MP33 Pro 512GB 2400/2000MB/s NVMe PCIe Gen3x4
Ekran kartı
Sapphire PULSE Radeon RX 6700 10 GB
Anakart
Gigabyte A520M S2H
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600
Merhaba.

Ekrandaki hızlı değişimlerde (Alt+Tab kullanımı, gece modunun açılması/kapatılması gibi) aşağıdaki videoda olduğu gibi görüntüde bozulmalar oluyor. DDU ile ekran kartı driverlarını silip son 3 WHQL sürümünü tekrar kurdum, yeni HDMI kablosu aldım fakat sorun düzelmedi. Monitörümü başka bir bilgisayara bağladım ve orada herhangi bir sorun yaşamadım, yani sorunun monitörde veya kabloda olduğunu düşünmüyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba.

Ekrandaki hızlı değişimlerde (Alt+Tab kullanımı, gece modunun açılması/kapatılması gibi) aşağıdaki videoda olduğu gibi görüntüde bozulmalar oluyor. DDU ile ekran kartı driverlarını silip son 3 WHQL sürümünü tekrar kurdum, yeni HDMI kablosu aldım fakat sorun düzelmedi. Monitörümü başka bir bilgisayara bağladım ve orada herhangi bir sorun yaşamadım, yani sorunun monitörde veya kabloda olduğunu düşünmüyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Sorun monitörden kaynaklı da olabilir.

BIOS güncel mi? Değilse:

Attığım sürücüleri deneyin.

Temiz kurulum yapın.

Çözüm olmazsa parçalarda sorun olma olasılığı olabilir.
DDU ile önceki sürümü silip verdiğiniz sürümü kurduktan sonra gece ışığını denedim ve sorun düzelmiş görünüyor. Şimdi ben bu sürümde mi kalmalıyım?

Sorun monitörden kaynaklı da olabilir.
Başka bir bilgisayara taktığımda sorun olmamıştı konuda da belirttiğim gibi o yüzden monitör değildir diye düşünüyordum.

DDU ile önceki sürümü silip verdiğiniz sürümü kurduktan sonra gece ışığını denedim ve sorun düzelmiş görünüyor. Şimdi ben bu sürümde mi kalmalıyım?

Başka bir bilgisayara taktığımda sorun olmamıştı konuda da belirttiğim gibi o yüzden monitör değildir diye düşünüyordum.

Düzelmiş olmasına sevindim hocam. Benim önerim şu şekilde, sürücü iyi ve kararlı çalışıyorsa kalın. Birkaç ay sonra yeni sürümler çıkar onları denersiniz. Zaten pek bir kayıp yaşamazsınız. 22.11.2 iyi bir sürücü zaten.

Düzelmiş olmasına sevindim hocam. Benim önerim şu şekilde, sürücü iyi ve kararlı çalışıyorsa kalın. Birkaç ay sonra yeni sürümler çıkar onları denersiniz. Zaten pek bir kayıp yaşamazsınız. 22.11.2 iyi bir sürücü zaten.
Tamamdır çok teşekkür ederim, dediğiniz gibi yapacağım. Yarına kadar test edip (oyunlarda vs) sorun yaşamazsam çözüm olarak işaretleyeceğim.

Verdiğiniz sürümde de birkaç saat içerisinde 3 kez WattMan hatası aldım, son çare Windows'u sıfırdan kurup deneyeceğim, o da olmazsa satıp NVIDIA bir kart alacağım :).

Son düzenleme:
Tamamdır çok teşekkür ederim, dediğiniz gibi yapacağım. Yarına kadar test edip (oyunlarda vs) sorun yaşamazsam çözüm olarak işaretleyeceğim.

Verdiğiniz sürümde de birkaç saat içerisinde 3 kez WattMan hatası aldım, son çare Windows'u sıfırdan kurup deneyeceğim, o da olmazsa satıp NVIDIA bir kart alacağım :).

Hocam tek sorun ekran kartı olmayabilir. Format atıp, deneyin bakalım.

Nasıl bir hata tam olarak? Ekran kapanıp açılmıyor mu? Ya da sadece bildirim mi geliyor. BIOS sürümü ile sürücüler uyuşmazsa hata alabilirsiniz. Tam olarak hatanın nasıl olduğunu anlatır mısınız?

Hocam tek sorun ekran kartı olmayabilir. Format atıp, deneyin bakalım.

Nasıl bir hata tam olarak? Ekran kapanıp açılmıyor mu? Ya da sadece bildirim mi geliyor. BIOS sürümü ile sürücüler uyuşmazsa hata alabilirsiniz. Tam olarak hatanın nasıl olduğunu anlatır mısınız?
Ana monitörüm simsiyah oluyor, ikinci monitörüm ise olduğu gibi donuyor. Görev yönetici vs hiçbir şey açamıyorum ve bilgisayarım tuşuna basılı tutarak kapatmam gerekiyor. Tekrar açtığımda WattMan bildirimi geliyor. Güncel sürücüye geçince düzeldi bu sorun. İlk dediğinizde ekran kartı sürücüsünden önce BIOS’u güncellemiştim, dediğiniz gibi format atmayı deneyeceğim 1-2 hafta sonra, zaten 11’e geçmek istiyordum :)

Ana monitörüm simsiyah oluyor, ikinci monitörüm ise olduğu gibi donuyor. Görev yönetici vs hiçbir şey açamıyorum ve bilgisayarım tuşuna basılı tutarak kapatmam gerekiyor. Tekrar açtığımda WattMan bildirimi geliyor. Güncel sürücüye geçince düzeldi bu sorun. İlk dediğinizde ekran kartı sürücüsünden önce BIOS'u güncellemiştim, dediğiniz gibi format atmayı deneyeceğim 1-2 hafta sonra, zaten 11'e geçmek istiyordum :)

Anladım hocam bu tür durumlarda şunu öneririm. Dediklerimi yaptıysanız bile tekrar yapın.

1-DDU ile güvenli moda girip sürücüleri tamamen silin. (BIOS güncelleme yapmadan kurmayın.)
2-BIOS güncelleme yapın.
3-En son sürücüyü kurun.
4-Çok temiz kuruluyor böyle.

Zaten yapmışsınız, format atın tekrar yapın derim.

Geri
Yukarı