RX 6700'lü sistemde Rust FPS'den bağımsız kasılma hissiyatı

İşletim sistemi
Windows 11
VRAM ve CPU için. GPU'nun ısınması işime geliyor, malum kış geldi :D Ek olarak bu soruna direkt birinin cevap yazması ve sistemin nerdeyse aynı olması ilginç bir tesadüf :)
Teşekkür ederim.
VRAM frekansı 2010 Mhz değerine sabitledim. İşlemcinizi BIOS üzerinden hız aşırtıyorsunuz hocam. 4.65 Ghz'i 1.3V ile besleyebildim. :)
Sistemin fazla ısınması termal macunlarının çabuk aşınmasına yol açacaktır.

Teşekkür ederim.
VRAM frekansı 2010 Mhz değerine sabitledim. İşlemcinizi BIOS üzerinden hız aşırtıyorsunuz hocam. 4.65 Ghz'i 1.3V ile besleyebildim. :)
Sistemin fazla ısınması termal macunlarının çabuk aşınmasına yol açacaktır.
Bende biraz deneme yanılmayla 4.75GHz 1.3V+0.025 stabil çalıştırabildim. Prime 95'de 120W gördü ama olsun odam biraz ısınır. Ek olarak OC ile düzeleceğini hiç düşünmezdim çünkü %100 kullanmıyordu hiçbir zaman. Tavsiyeniz çok işime yaradı teşekkür ederim.

Bende biraz deneme yanılmayla 4.75GHz 1.3V+0.025 stabil çalıştırabildim. Prime 95'de 120W gördü ama olsun odam biraz ısınır. Ek olarak OC ile düzeleceğini hiç düşünmezdim çünkü %100 kullanmıyordu hiçbir zaman. Tavsiyeniz çok işime yaradı teşekkür ederim.
Stok fan mı kullanıyorsunuz? Sıcaklık değerlerini paylaşabilir misiniz? Önceki mesajlarımda yazdığım gibi işlemcinin veya ekran kartının termal macunları çabuk aşınırsa sisteme zarar vermeye başlarsınız.
İşlemci için ideal sıcaklık değerleri 75 derece olarak kabul edilebilir. Ekran kartınızın da merkez sıcaklığının (hotspot) 90 derecenin üstüne çıkmadığından emin olun.

Ekteki görsel 1.3V 4.70GHz fakat 1.300+25mV 4.75GHz ile arasında ki tek fark MOSFET 58 derece, CPU 89 Dereceydi. Tabii ki bu değerleri oyunda görmüyorum. PC'yi de sadece oyun amaçlı kullanıyorum. Oyun içi değerlerimde sistem full OC iken CPU-GPU 55 derece. Odam ciddi anlamda çok soğuk oluyor yaklaşık 18 derece civarı. Bu yüzden değerler nispeten iyi.

Soğutucum ise: ID Cooling Frostflow 240X. Açık konuşmak gerekirse pek istemeyerek almıştım. O dönemki ekran kartım çok ısındığı için kule tipi soğutucu biraz ısıyı topluyordu. Bende çaresiz bunu aldım. 120Watt'ı soğutamaması cidden gülünç. Montajını da en doğru şekilde yaptığıma eminim. Arctic MX-4 macun kullanıyorum bu arada.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-11-19 141235.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-19 141235.png
    608,9 KB · Görüntüleme: 10
Ekteki görsel 1.3V 4.70GHz fakat 1.300+25mV 4.75GHz ile arasında ki tek fark MOSFET 58 derece, CPU 89 Dereceydi. Tabii ki bu değerleri oyunda görmüyorum. PC'yi de sadece oyun amaçlı kullanıyorum. Oyun içi değerlerimde sistem full OC iken CPU-GPU 55 derece. Odam ciddi anlamda çok soğuk oluyor yaklaşık 18 derece civarı. Bu yüzden değerler nispeten iyi.

Soğutucum ise: ID Cooling Frostflow 240X. Açık konuşmak gerekirse pek istemeyerek almıştım. O dönemki ekran kartım çok ısındığı için kule tipi soğutucu biraz ısıyı topluyordu. Bende çaresiz bunu aldım. 120Watt'ı soğutamaması cidden gülünç. Montajını da en doğru şekilde yaptığıma eminim. Arctic MX-4 macun kullanıyorum bu arada.
Soğutucunuzun fan devrini BIOS üzerinden smart modda daha yüksek değerlere çıkarmayı deneyebilirsiniz.
Genel olarak başka bir sorun gözükmüyor.
BIOS'tan işlemci ayarlarından spread spectrum, core boost gibi ayarların kapalı olduğundan da eminseniz geriye başka bir şey kalmamaktadır.

Yeni konular

Geri
Yukarı