RX 6700XT vs RTX 4060

Böyle de bir durum var. Örneğin AMD GPU'larda GTA V'de geceleri oyuna drop mu giriyordu neydi. Tam anımsayamadım ama oyun kaynaklı bir sorundu.

Parçaların kalitesi önemli. Ben kendim OC yapmıştım sürekli WattMan hatası alıp duruyordum. Sonra sebepsiz yere kötüledim kötüledim meğerse hata bendeymiş.

Eski kartlarda ciddi sorunlar var ama ben bu zamanda eskisi kadar WattMan hatası alan insanın olduğunu düşünmüyorum.

Oyuna mod kuruyorum mesela oyun crash veriyor. AMD ise uyarıyor oyunun çöktüğüne dair. Yani hatayı AMD değil de oyun veriyor. Böyle böyle bir sürü sorun var.

Biz bunun tek bir yere bağlarsak o zaman hiçbir ekran kartı almasın millet. :D

Arkadaşlar nasıl böyle her kart hakkında atıp tutuyorsunuz? Ben Nvidia da AMD ye geçtim, gayet de memnunum. RX 6700XT aldım.4060 dan iyi bir kart, üstelik fiyat bakımından neredeyse aynılar. Ayrıca şu wattman hatasını hemen karta yüklemek ne kadar kolay. Lütfen ezbere yorumlar yapmayalım. Sonuçta konuyu açan arkadaş da para verip alacak. Son olarak da yazılım diyorsunuz. DLSS 3 mod kurularak eski kartlarda da çalışabiliyor.

Sitem etmemek elde değil, lütfen insanların para vererek aldığını unutmayın, para sonuçta alan kişinin cebinden çıkacak. Kişi açısından F/P olan kart en iyi karttır. Fan boyluk yapmanın bir manası yok.

Arkadaşlar nasıl böyle her kart hakkında atıp tutuyorsunuz? Ben NVIDIA da AMD'ye geçtim, gayet de memnunum. RX 6700XT aldım. 406sıfırdan iyi bir kart, üstelik fiyat bakımından neredeyse aynılar. Ayrıca şu WattMan hatasını hemen karta yüklemek ne kadar kolay. Lütfen ezbere yorumlar yapmayalım. Sonuçta konuyu açan arkadaş da para verip alacak. Son olarak da yazılım diyorsunuz. DLSS 3 mod kurularak eski kartlarda da çalışabiliyor.

Sitem etmemek elde değil, lütfen insanların para vererek aldığını unutmayın, para sonuçta alan kişinin cebinden çıkacak. Kişi açısından F/P olan kart en iyi karttır. Fan boyluk yapmanın bir manası yok.

AMD kart kullanıp sorun yaşayanlar AMD'ye.
AMD kart kullanmayıp sağdan soldan duyulan haberlerle de marka kötülemeyi severler.
Her ekran kartında hata alınabilir. Ben yıllarca NVIDIA kullandım bende çok hata aldım. AMD'de hata çıkınca oooo kart bitmiştir.

Anlamadığım şey şu mesela. NVIDIA kaynaklı sürücülerde shuttering, donma, FPS düşmeleri olunca ve hala daha var. 546.01 sonrası NVIDIA forumunda da açılan konulara göre sorunlu. NVIDIA kullanan alınca konuya yazan yok AMD'de adam konu açsın sorun çözme harici her şey oluyor.

AMD kart kullanıp sorun yaşayanlar AMD'ye.
AMD kart kullanmayıp sağdan soldan duyulan haberlerle de marka kötülemeyi severler.
Her ekran kartında hata alınabilir. Ben yıllarca NVIDIA kullandım bende çok hata aldım. AMD'de hata çıkınca oooo kart bitmiştir.
Aynen öyle hocam, benim için F/P önemli. 4060 Tİ mı yoksa 6700 XT mi? Tabi ki 6700. Neden daha ucuz ve yakın performans. Hata aldım mı? Hayır, neden girdim araştırdım. Akım korumalı priz kullandım. PSU kötü değil, bellekler de sorun yok. Sonuç olarak WATTMAN YOK.

Bir önceki kartım GTX 1660 SUPER, neden Nvidia aldım, aldığım zaman bu kart piyasada F/P üründü.

Arkadaşlar nasıl böyle her kart hakkında atıp tutuyorsunuz? Ben Nvidia da AMD ye geçtim, gayet de memnunum. RX 6700XT aldım.4060 dan iyi bir kart, üstelik fiyat bakımından neredeyse aynılar. Ayrıca şu wattman hatasını hemen karta yüklemek ne kadar kolay. Lütfen ezbere yorumlar yapmayalım. Sonuçta konuyu açan arkadaş da para verip alacak. Son olarak da yazılım diyorsunuz. DLSS 3 mod kurularak eski kartlarda da çalışabiliyor.

Aslında burada AMD tarafını kötüleyen hiç kimse bulunmuyor, AMD kartlar fiyat performans canavarı olması sebebiyle bizim ve herkesin önerdiği sistemlerde yer alıyor. Fakat arada marka fanboyları çıkınca ortamı geriyor ve konu amacından kopuyor. Wattman dediğimiz AMD'nin kendi yazılımı ve sistemdeki ufak tefek hatalar yüzünden çökebilecek bir potansiyele sahip. Eski AMD kartların çipleri kalitesiz olduğu için donanımsal hatalar yüzünden çökmeler oluyor. Yeni nesil kartlarda ise sorun AMD'nin Wattman yazılımının diğer parçalar ile çakışmasından kaynaklanıyor ya da voltaj değerinde oynamalar bir çok sebepten bu hata alınabilir.

AMD'nin yazılımında wattman error bu hatalardan sadece bir tanesi, ekran kartı yüz yüz kullanıma ulaşmasına rağmen düşük voltajda kalıp performansın yarı yarıya düşmesi sorunu da AMD yazılımındaki başka bir genel sorun.

Burada hiç kimse AMD almayın, AMD kötüdür rezildir diye bir cümle kurmadı, iki tarafta da kronik sorunlardan bahsedildi ama dediğim gibi araya yaşı küçük, agresif kişiler atlayınca konu bambaşka yere çekildi.

Ek olarak; Intel işlemcilerin tek çekirdek performansı ve oyunlardaki stabilitesi AMD'nin üstünde geliyor, bu demek değil ki AMD çöp rezil bir firma tam tersine Intel'den daha uygun fiyatlı olduğu için bütçeye göre kişiler tercihini yapar. AMD işlemciler diğer konularda Intel'in önüne geçerken oyunda Intel'in çekirdek performansı daha önde basıyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    114,8 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Ben de AMD de hata aldım mod yükleme esnasında ama stabili çıkınca artık hiç yaşamadım. Aslında burada ön yargılı olmamak lazım. Mesela elimde 4070 laptop vardı ve çok memnundum. Kasa toplarken de 4070 aldım ve driverdan kaynaklı shuttering ve daha çok donma sorunum oldu. İade ettim ve 7900XT aldım. Ben şey demedim amaaann bu ne hani NVIDIA sorunsuzdu. Gittim 7900XT aldım ne shuttering ne de donma yaşamadım. Hala daha laptop evde kullanılıyor. Teknoloji şans işi. Böyle şeylerden firma karalanmaz bence.

Aslında burada AMD tarafını kötüleyen hiç kimse bulunmuyor, AMD kartlar fiyat performans canavarı olması sebebiyle bizim ve herkesin önerdiği sistemlerde yer alıyor. Fakat arada marka fanboyları çıkınca ortamı geriyor ve konu amacından kopuyor. Wattman dediğimiz AMD'nin kendi yazılımı ve sistemdeki ufak tefek hatalar yüzünden çökebilecek bir potansiyele sahip. Eski AMD kartların çipleri kalitesiz olduğu için donanımsal hatalar yüzünden çökmeler oluyor. Yeni nesil kartlarda ise sorun AMD'nin Wattman yazılımının diğer parçalar ile çakışmasından kaynaklanıyor ya da voltaj değerinde oynamalar bir çok sebepten bu hata alınabilir.

AMD'nin yazılımında wattman error bu hatalardan sadece bir tanesi, ekran kartı yüz yüz kullanıma ulaşmasına rağmen düşük voltajda kalıp performansın yarı yarıya düşmesi sorunu da AMD yazılımındaki başka bir genel sorun.

Burada hiç kimse AMD almayın, AMD kötüdür rezildir diye bir cümle kurmadı, iki tarafta da kronik sorunlardan bahsedildi ama dediğim gibi araya yaşı küçük, agresif kişiler atlayınca konu bambaşka yere çekildi.

Ek olarak; Intel işlemcilerin tek çekirdek performansı ve oyunlardaki stabilitesi AMD'nin üstünde geliyor, bu demek değil ki AMD çöp rezil bir firma tam tersine Intel'den daha uygun fiyatlı olduğu için bütçeye göre kişiler tercihini yapar. AMD işlemciler diğer konularda Intel'in önüne geçerken oyunda Intel'in çekirdek performansı daha önde basıyor.
1704817903883.png

Kardeşim bu dediğinle niye uyuşmuyor o zaman dediklerin? Dandik RX 500 serisinde de 23.8.1 var, RX 6000 serisinde de var ama WattMan oranı aynı mı? Çöp çünkü RX 500 serisi. Hani yazılımsaldı? "Yazılımsal" diyip, şimdi de "donanımsal" diyorsun. Ayrıca kimsenin yaşını başını bilemezsin, düzgün konuş, burası toplum. 1 yıl önce foruma başladığımda Wattman hatalarını AMD'ye yıkıyorlardı. Biz o mevzuyu çoktan geçtik. Çoğunlukla AMD ile alakası olmadığını söyledik RX 6000 ve 7000 serisinde ve artık herkesin bildiği bir mevzu. Sen hâlâ AMD kaynaklı olduğunu düşünüyorsan, bu senin problemin. Recep hocanın yazdığı mesaj da 2019 yılına ait. O zamanlar RX 5000'ler yeni yeni çıkıyordu ve o zamanın AMD kartlarıyla ilgili gayette doğru söylemiş. "AMD kötüdür, rezildir" diye bir şey söylediğini iddia etmedik ama yanlış bilgi yayıyorsun. AMD babamın şirketi değil belirttiğim gibi. AMD'yi gömdüğüm makaleyi de attım zaten yukarıda. RX 6000, RTX 3000'den çok daha mantıklıydı ve hâlâ daha mantıklı eğer kıyas iki seri arasındaysa. Çünkü NVIDIA batırdı verimliliği. Şu an durumlar tam tersi. RTX 4000, RX 7000'den bariz daha iyi ama o kadar da kötü değil yine de. RX 7700 XT gibi kartlar bayağı mantıklı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı