RX 6750 XT sistem nasıldır?

DarkWob

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

26k yakın bir bütçe ile sistem topluyorum SSD 1 TB olacak ve yanına 2 TB HDD ekleyeceğim benim işim yazılım ve grafik animasyon oyun düşkünlüğüm de var 1080p Full orta ayarlarda oynamam yeterli, en çok oynayacağım oyunlar; Valorant, Metro Exodus, Dying Light, ghostwire Tokyo, Cyberpunk gibi oyunlar belki arada yayinda açabilirim.
Hali hazırsa olan tek bilesenim işlemcim o da Ryzen 7 5700X.

Almayı düşündüğüm anakart: ASUS ROG STRIX B550-F Gaming DDR4 HDMI DP PCI-e 16X v4.0 AM4 ATX.

• MSI MEG B550 Carbon'ya da Edge almak istiyorum ama fiyatları çok uçuk.
  • Sıvı soğutma:
  • MSI MAG CoreLiquid 360r V2 360 mm Intel(1700)-AMD uyumlu sıvı soğutucu.
  • RAM: Corsair cMG16GX4M2E3200C16 16 GB (2x8GB) DDR4 3200 MHz C16 Vengeance RGB RS.
  • Kasa: Cougar 750W MX440 mesh RGB CGR-56C1b-mesh-RGB-C fanlı ATX oyuncu kasası.
  • Ekran kartı olarak.
  • ASUS AMD Radeon RX 6750 XT ROG STRIX OC ROG-STRIX-RX 6750 XT-O12g-Gaming 12 GB GDDR6 192 bit ekran kartı.

Sizden istediğim parçalarin soğutma, uyumluluk, performans gibi durumları öneri olarak ekran kartı ve anakart alabilirim. Soğutması iyi ve güçlü bir RX 6800 veya 6800 XT hayır demem ya da MOSFET iyi soğutma performansı iyi olan ve islemcimle başarılı uyum içerisinde çalışabilecek bir anakart. Bu sistem benim için ömürlük olacak diyebilirim uzun yıllar kullanıp sadece belirli parçalar değiştirmek istiyorum, ya da 1 2 ay içerisinde ısınma sorunları yaşamak istemiyorum.

Ayrıca kasayı abdullah abinin topladığı sistemdeki kasayı aldım ve içerisindeki PSU FSP'nin ve soğumasınin iyi olduğunu soyledi eğer böyle bir kasa öneriniz varsa beklerim. Mesh, soğutması iyi ve içerisinde kaliteli bir PSU kullanan bir kasa. Ayrıca sıvı soğutmanin performansinin nasıl olduğu yönünde yorum alabilirim işlemciyi sogutabilecek mi? Bana göre 50 üstü kritik sıcaklık bir de ben adanadayim yazın sogutulmasi iyi olmalı.

Son düzenleyen: Moderatör:
6750 XT yerine 6800 daha iyi olur :
Sıvı soğutma olarak bunlar tercih edilebilir, MSI diye o kadar para vermeyin.
RAM olarak bu alınabilir :
Kasa ve PSU ayrı olarak alınabilir.

Son düzenleme:
6750 XT yerine 6800 daha iyi olur:
Sıvı soğutma olarak bunlar tercih edilebilir, MSI diye o kadar para vermeyin.
RAM olarak bu alınabilir:
Kasa ve PSU ayrı olarak alınabilir.

Hocam peki ekran kartı hakkında bir bilginiz var mı? Performans soğutma çünkü saphhiren Nitro modeli disindakiler kötü diyorlar.

Hocam peki ekran kartı hakkında bir bilginiz var mı? Performans soğutma çünkü saphhiren Nitro modeli disindakiler kötü diyorlar.
Performans ve VRAM avantajı sayesinde her türlü 6750 XT yerine alınacak bir kart.
6800/3080+ kartlar zaten üç fanlı ve iyi bir soğutmaya sahip şekilde üretiliyor, soğutma blokları yeterli derecede büyük ve işlevsel.
Önerdiğim kasalar ile soğutma konusunda sıkıntı yaşamazsınız.
Son attığım iki kasa sıvı soğutma için daha elverişli.
Onları alacaksanız sıvı soğutma almanız daha iyi olur sıcaklık konusunda sorun yaşamamanız için.

Peki performans ve VRAM avantajı sayesinde her türlü 6750 XT yerine alınacak bir kart.
6800/3080+ kartlar zaten üç fanlı ve iyi bir soğutmaya sahip şekilde üretiliyor, soğutma blokları yeterli derecede büyük ve işlevsel.
Önerdiğim kasalar ile soğutma konusunda sıkıntı yaşamazsınız.
Son attığım iki kasa sıvı soğutma için daha elverişli.
Onları alacaksanız sıvı soğutma almanız daha iyi olur sıcaklık konusunda sorun yaşamamanız için.

Peki hocam bu marka ve model ve RX 6800 XT ne diyorsunuz

XFX RX-68xtaqfd9 RX 6800 XT 16 GB​

Bana göre 50 üstü kritik sıcaklık bir de ben adanadayim yazın sogutulmasi iyi olmalı.

75 derece üstü bile anca kritik sıcaklık olabiliyor zaten nasıl soğutursanız soğutun 50 dereceyi görmesi için milattan önceki işlemciye buz koyup sıvı soğutma+kule tipi soğutma koyarak anca yaparsınız. Çok da dert etmeyin yani.

Şu kasa güzeldir. Merdo hocamın attığı.

Bu arada isterseniz hazır sistem önerisi yapabilirim.

6800'e göre performans konusunda daha önde, ayrıca Sapphire 6800 ile arasında soğutma performansı farkı var.
Fakat dikkate alınacak kadar değil, 3-5 derece fark eder.

Bahsettiğiniz model merc 319 sanırım.

Sapphire mi daha soğuk çalışıyor yoksa size yazdığım kart mi orasını anlamadım, ayrıca inanın bilmiyorum Akakçe RX 6800 XT yazdığım da bu çıktı 14K fiyat olarak. Size sizin önerdiğiniz mi yoksa XFX 6800 XT mi?

Sapphire mi daha soğuk çalışıyor yoksa size yazdığım kart mi orasını anlamadım, ayrıca inanın bilmiyorum Akakçe RX 6800 XT yazdığım da bu çıktı 14K fiyat olarak. Size sizin önerdiğiniz mi yoksa XFX 6800 XT mi?
XFX bir tık daha soğuk çalışır fakat fazla soğutma farkı yok.
6800 XT ile 6800 arasında 2.5-3K fiyat farkına değecek performans farkı yok.
Onun yerine 14K 2.el de kutulu garantil RTX 3090 bulabilirsiniz.
Sıfır şart ise 6800 almanızı öneririm.

Geri
Yukarı