RX 6750 XT sistemde ekrana siyahlık gelip gidiyor

Travis

Kilopat
Makaleler
2
Arkadaşlar, daha yeni aldığım sıfır ekran kartında böyle bir sıkıntı oldu. Windows+Shift+CTRL+b yaptıktan sonra bu sıkıntı düzeldi. RX 590 ekran kartımdan, yaşadığım sıkıntılardan dolayı geçiş yaptım. Bu sorun ekran kartından dolayı ise direkt iade edip NVIDIA'ya geçeceğim, çok sıkıldım çünkü bu AMD'nin sıkıntılarından. Sisteme format attım, sürücüler güncel kuruldu. Kasa bugün temizlendi, tüm tozları alındı. BIOS sürümüm güncel. DisplayPort üzerinden görüntü almaktayım. Yardımlarınızı bekliyorum.
Sistem:
AMD Ryzen 5 2600.
HyperX Predator 8x2 3000MHz CL16.
XFX speedstar MERC319 RX 6750 XT.
Cooler Master MB511.
High Power 750W element Smart (yarı modüler olan)
Samsung 860 EVO 250GB.
Samsung 980 1 TB.
Windows 11 Pro.
Not: Bu sıkıntıyı daha önce RX 590 ekran kartımda yaşamadım ilk defa oldu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Pır pır ediyor yani. Farklı bir kablo veya farklı bir port üzerinden denedin mi?
Port üzerinden denedim sonuç aynı fakat kablo üzerinden elimde olmadığı için deneyemedim. Yeni bir DP kablosu sipariş edip deneyeceğim. Bir de şunun hakkında bir bilginiz var mı? Sistemi 8-9 saat kapalı tuttuktan sonra açtığımda, monitörün alt kısmı sanki kırılmış gibi oluyor fakat bir kaç dakika sonra düzeliyor.

Port üzerinden denedim sonuç aynı fakat kablo üzerinden elimde olmadığı için deneyemedim. Yeni bir DP kablosu sipariş edip deneyeceğim. Bir de şunun hakkında bir bilginiz var mı? Sistemi 8-9 saat kapalı tuttuktan sonra açtığımda, monitörün alt kısmı sanki kırılmış gibi oluyor fakat bir kaç dakika sonra düzeliyor.
Onun hakkında bilgim yok ama daha önce duyduğum ya da karşılaştığım bir şey. Belki hızlı başlatmayı kapatmanın yararı olur eğer donanımsal bir sorun yoksa.

Hızlı başlatma ne oluyor acaba?
Windows'un bir özelliği. Sistemi kapatsan bile komple shut down moduna almıyor, belli veriler işlenmeye devam ediyor. Güçten çekmediğin sürece tamamen kapanmıyor. Bazı durumlar haricinde gerekli bir özellik olduğunu düşünmüyorum.

Denetim Masası > Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri > "Güç düğmesinin yapacaklarını seçin" sekmesine gidip "Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir" dedikten sonra aşağıda "Hızlı başlatmayı aç (önerilen)" özelliğinin karşısındaki tiki kaldırıp kaydet ve yeniden başlat sistemi.

Denetim Masası > Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri > "Güç düğmesinin yapacaklarını seçin" sekmesine gidip "Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir" dedikten sonra aşağıda "Hızlı başlatmayı aç (önerilen)" özelliğinin karşısındaki tiki kaldırıp kaydet ve yeniden başlat sistemi.
Çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için ilk öncelikle. Sıkıntıyı şuanlık çözdüm gibi sanırsam. Manuel olarak göz kırpmayı tetiklemeyi buldum. FreeSync'yi kapattıktan sonra bir daha denediğimde ise olmadı. Denemek amaçlı açtığımda ise tekrardan olduğunu gördüm. Diğer sorunu çözmek için hızlı başlatmayı deneyip geri bildirimde bulunacağım.

Geri
Yukarı