RX 6800 sistem yeşil ekran oluyor

smiLonly

Kilopat
Makaleler
4
Ekran kartı
RX 6800 Sapphire
Anakart
B550M
İşlemci
Ryzen 5 5600
Selam. Yaklaşık 10 ay önce bir sistem toplamıştım, ara sıra video vs izlerken ekranım gönderdiğim fotoğrafa ki gibi yeşil oluyordu ve tekrar düzeliyordu. İlk başlarda anlık olsa da şu dönemler de daha sık ve 20-30 sn sürecek kadar fazla olmaya başladı. Bunun bir çözümü var mıdır?

Dosya Ekleri

• yesilekransorunu.png
    yesilekransorunu.png
    174,2 KB · Görüntüleme: 41
Tam olarak dediğiniz gibi Twitch olsun veya Discord yayınların da bu problemi yaşıyorum. YouTube'da karşılaştığımı hatırlamıyorum. Saydığınız uygulamaları format atmadan önce doğru kurulup kurulmadığını nasıl anlayabilirim? Ben elimle DirectX veya C++ kurduğumu hatırlamıyorum muhtemelen Windows güncellemesi ile kendisi kurulmuştur. Temiz kurulumu biraz son çare olarak görüyorum.

Zaten Resim'de tam görünmüyor o yüzden o kanıya vardım. Yazılımsal sorun gibi görünüyor.

Windows sürümünüz nedir?

Sanmıyorum. Yükte sıkıntı etmiyorsa öyle bir şeyler olmaz.

Kablonuzu değiştirmeyi deneyin. Dönüştürücü var ise onu değiştirmeyi deneyin.

Isılar ne alemde?
Bilgisayarı ilk aldığım da 5-10 dk stress testi yapmıştım bir sorun olmamıştı. Bugüne kadar da hiç bir oyun da üzmedi. Anlık olarak da sıcaklık değerleri şöyle; sıcaklık.png

Zaten Resim'de tam görünmüyor o yüzden o kanıya vardım. Yazılımsal sorun gibi görünüyor.

Windows sürümünüz nedir?
Hakkında kısmın da böyle yazıyor.

Edisyon Windows 10 Home
Sürüm 22H2
Yüklenme tarihi ‎9.‎02.‎2023
İS derlemesi 19045.3448
Deneyim Windows Feature Experience Pack 1000.19044.1000.0

Bu sorunu şundan şundan oluyor demek zor, Discord yayınları izlerken veya yayın açarken ortaya çıkıyor galiba. Bu durumda, gerekli sürücülerin, örneğin DirectX ve Microsoft Visual C++, doğru şekilde yüklenip yüklenmediğini kontrol etmek önemli olabilir. Ancak kesin bir sonuca varabilmek için bu bilgilere ek olarak, bilgisayarın formatlanması da bazen çözüm olabilir. Basit klişe bir laf Ben'de sevmem ama Orta'da bariz şundan şundan oluyor diyebileceğim bir hata yok açıkçası.
Dediğiniz gibi yazılımsal bir sorun da olabilir fakat genellikle görsel hatalar meydana geldiğinde GPU arızası kaçınılmaz oluyor, genellikle görsel arıza durumlarında garanti yolu görülüyor zaten. Tabii, yazılımsal da olabilir olamaz demiyorum.

Hakkında kısmın da böyle yazıyor.

Edisyon Windows 10 Home
Sürüm 22H2
Yüklenme tarihi ‎9.‎02.‎2023
İS derlemesi 19045.3448
Deneyim Windows Feature Experience Pack 1000.19044.1000.0

Anladım, acaba dedim, Windows 8 veya 8.1 mi kullanıyor diye düşündüm. Dediğim gibi, en son çare olarak format atmanız gerekebilir, özellikle eğer sisteminizde çok fazla uygulama yoksa. Sorun olmaz diyorsanız, direkt format atmak. Temiz Kurulum'da olabilir ama hazır yapmışken tam yapmak.

Dediğiniz gibi yazılımsal bir sorun da olabilir fakat genellikle görsel hatalar meydana geldiğinde GPU arızası kaçınılmaz oluyor, genellikle görsel arıza durumlarında garanti yolu görülüyor zaten. Tabii, yazılımsal da olabilir olamaz demiyorum.

Hocam Oyun'da falan vermiyormuş yayın veya Discord'da yayın açıp ve izlereken oluyormuş. O yüzden o kanıya vardım. Sizin dediğiniz'de muhtemel.

Anladım, acaba dedim, Windows 8 veya 8.1 mi kullanıyor diye düşündüm. Dediğim gibi, en son çare olarak format atmanız gerekebilir, özellikle eğer sisteminizde çok fazla uygulama yoksa. Sorun olmaz diyorsanız, direkt format atmak. Temiz Kurulum'da olabilir ama hazır yapmışken tam yapmak.

Hocam Oyun'da falan vermiyormuş yayın veya Discord'da yayın açıp ve izlereken oluyormuş. O yüzden o kanıya vardım. Sizin dediğiniz'de muhtemel.
Oyun içi DirectX, OpenGL hataları da ayrı fakat video oynatıcıları, video ortamları gibi taraflarda da bu tarz hatalar meydana gelebiliyor hocam.

Format at demeği ben sevmem çok basite kaçtığı için ama tecrübe edince bazen sorunları kökten çözebiliyor. Formattan sonra yapılması Gerekenler'de önemli.

Cevaplardan anladığım kadarıyla yazılımsal olarak temiz kurulum dışında bir çözüm mümkün değil. Temiz kurulum da çözmezse garantiye mi yollamalıyım?

Oyun içi DirectX, OpenGL hataları da ayrı fakat video oynatıcıları, video ortamları gibi taraflarda da bu tarz hatalar meydana gelebiliyor hocam.

Olabilir hocam. Oyun Oynarken'de gösterir ama kendini, belli başlı birşeyde yapıyorsa yazılım kaynaklı olması muhtemel Oyun'da olsa görsel bozulmalar vs. Olabilir.

Geri
Yukarı