RX 6800 XT sistem için Intel işlemci mi AMD işlemci mi alınmalı?

jrbacktoback

Kilopat
Öncelikle cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. Soruma gelecek olursam;

Bilgisayar toplamaya karar verdim fakat aklımın bir köşesinde yanlış yapıyorsun Intel al diyor. Halihazırda 6800XT ekran kartım var. AMD sistem toplasam Smart Access Memory olayı varmış. Bu çok mu fark ettiriyor? Örneğin bir oyunda AMD sistemde 100 FPS alıyorsam Intel sistemde 90 80 FPS mi alırım? Benim kaybım ne olur açıkçası? Aklımda hep Intel sistem kurmak var en kötü ekran kartını satarsam GPU'dan dolayı en azından kasayı aktif olarak kullanabileyim diye. AMD de bildigim kadarıyla dahili GPU yok. İnşallah ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bu tamamen hangi islemciyi alacaginiza bagli. Direkt AMD veya Intel diyemeyiz. SMA tarafinda oyuna gore degisiyor kimisine hic etmiyor kimisine yuzde 10 civari ediyor.

Oyunlarda Intel ve AMD'ye göre farklar oluyor hangi oyunu oynacaksanız videolarda çok testler var fikir alınabilecek. Almadan testlere bakın Afterburner ile FPS değerlerini gösterip yüklüyorlar onlara bakabilirsiniz. İkisi de yüksek performans veren işlemciler yeterli olacaktır. FPS'lerde monitör 1 nc isırada siz 300 FPS alıyor olsanızda monitör onu kendi gösterebileceği sınırda tutmak zorunda kalır. Biraz üstünü zorlasada özetle mantık bu şekilde.

Oyunlarda Intel ve AMD'ye göre farklar oluyor hangi oyunu oynacaksanız videolarda çok testler var fikir alınabilecek. Almadan testlere bakın Afterburner ile FPS değerlerini gösterip yüklüyorlar onlara bakabilirsiniz. İkisi de yüksek performans veren işlemciler yeterli olacaktır. FPS'lerde monitör 1 nc isırada siz 300 FPS alıyor olsanızda monitör onu kendi gösterebileceği sınırda tutmak zorunda kalır. Biraz üstünü zorlasada özetle mantık bu şekilde.

Demek istediğim AMD ekran kartları AMD sistemlerde Intel'e göre fark yaratıyor diye söylüyorlar. Ben o farkın çok mu olduğunu merak ediyorum. Yoksa aklımda Intel sistem toplamak var en azından dahili GPU'su var. Oyunlarda 3 5 FPS az alacaksam o kadar önemli değil yani.

Demek istediğim AMD ekran kartları AMD sistemlerde Intel'e göre fark yaratıyor diye söylüyorlar. Ben o farkın çok mu olduğunu merak ediyorum. Yoksa aklımda Intel sistem toplamak var en azından dahili GPU'su var. Oyunlarda 3 5 FPS az alacaksam o kadar önemli değil yani.

Dahili GPU size ne yarar sağlayacak harici ekran kartı alıyorsunuz zaten. AMD modellerinde de dahili GPU var. AMD işlemciler ile ben AMD ekran kartları şeklinde tercih yapıyorum. Intel ile de NVIDIA kişisel tercihim böyle.

Geri
Yukarı