Çözüldü RX 6900XT 650W PSU yük altında reset atıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

gökhan1333

Hectopat
Ryzen 5 5600 işlemci sistemime uprage yapmak için RX 6900XT ekran kartı aldım. Oyun içinde hiç sorun yok, ekran kartı Full yükte çalışıyor. Zaten resimleri paylaştım ama ne zaman Alt+Tab yapıp oyun açıkken başka şeylere çalıştırsam sistem reset atıyor. Bende FurMark açıkken aynı anda işlemci stress testine soktum, sistem yeniden reset attı. Sharkoon SHP650 V2 PSU'yu kullanıyorum. Sistemde verdiği değerleri resim olarak paylaştım. %90 ihtimalle PSU'dan şüpheleniyorum. Ama şu an PSU'yu değiştirecek bütçemde yok açıkçası. Ne yapabilirim sistemin reset atmaması için?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2024-01-29 at 13.44.03.jpeg
    WhatsApp Image 2024-01-29 at 13.44.03.jpeg
    107,1 KB · Görüntüleme: 33
  • WhatsApp Image 2024-01-29 at 13.12.21.jpeg
    WhatsApp Image 2024-01-29 at 13.12.21.jpeg
    385,2 KB · Görüntüleme: 29
  • WhatsApp Image 2024-01-29 at 13.28.03.jpeg
    WhatsApp Image 2024-01-29 at 13.28.03.jpeg
    226,1 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
"Sharkoon SHP v2, uzun bir hizmet ömrü sunar ve maksimum 0,3 watt bekleme tüketimi ile 550 ila 650 watt arasında sürekli güç sağlar."

FurMark testinde kapanmıyor çünkü sadece ekran kartı yoruluyor o testte. Aynı zamanda işlemci de çok güç çekmeye başladığında PSU yeterli gelmiyor.
Alt+Tab yaptığınızda da işlemci bir tık yükleniyor ve sistem yine kapanıyor.

Afterburner ile Power limit uygulayabilirsiniz, ayar düşürebilirsiniz oyunlarda ekran kartını darboğaza uğratıp düşük watt kullanmasını sağlayarak. En kesin çözüm de PSU almak oluyor.
"Sharkoon SHP v2, uzun bir hizmet ömrü sunar ve maksimum 0,3 watt bekleme tüketimi ile 550 ila 650 watt arasında sürekli güç sağlar."

FurMark testinde kapanmıyor çünkü sadece ekran kartı yoruluyor o testte. Aynı zamanda işlemci de çok güç çekmeye başladığında PSU yeterli gelmiyor.
Alt+Tab yaptığınızda da işlemci bir tık yükleniyor ve sistem yine kapanıyor.

Afterburner ile Power limit uygulayabilirsiniz, ayar düşürebilirsiniz oyunlarda ekran kartını darboğaza uğratıp düşük watt kullanmasını sağlayarak. En kesin çözüm de PSU almak oluyor.

Çözüm
6900XT ekran kartını undervolt yaptım herhangi bir FPS kaybı olmadan 237 waat a kadar düşürmeyi başardım. AIDA64 testi ile hem GPU hem CPU'yu yük altına soktum herhanği bir kapanma olmadı. Şu anda Power ucu ucuna beslemektedir. Reset atma sorunum düzeldi AIDA64 testini paylaşıyorum. @eyupensar98

Dosya Ekleri

• 123213.jpeg
    123213.jpeg
    183,4 KB · Görüntüleme: 9
6900XT ekran kartını undervolt yaptım herhangi bir FPS kaybı olmadan 237 waat a kadar düşürmeyi başardım. AIDA64 testi ile hem GPU hem CPU'yu yük altına soktum herhanği bir kapanma olmadı. Şu anda Power ucu ucuna beslemektedir. Reset atma sorunum düzeldi AIDA64 testini paylaşıyorum.

Hayırlı olsun diyeyim.
Sorunun PSU'nun yetmemesinden olması sevindirdi. Yakında PSU almanız iyi olur biraz daha performans için...

Hayırlı olsun diyeyim.
Sorunun PSU'nun yetmemesinden olması sevindirdi. Yakında PSU almanız iyi olur biraz daha performans için...
Az önce fark ettim Undervolt işleminden sonra önceden tam yükte 2100 mhz de çalışan ekran kartı şuan 2350-2400 mhz aralığında çalışmakta Daha az güç çektiği için daha az ısınıyor ama Fps de gözle görülür bir artış yaşandı. 😁😁

Az önce fark ettim Undervolt işleminden sonra önceden tam yükte 2100 mhz de çalışan ekran kartı şuan 2350-2400 mhz aralığında çalışmakta Daha az güç çektiği için daha az ısınıyor ama Fps de gözle görülür bir artış yaşandı. 😁😁
Böyle üst düzey ekran kartlarında UV gerçekten çok işe yarayabiliyor, büyük TDP'ye sahipler sonuçta çok ısınma performansta da problem çıkarabiliyor. Sizin adınıza çok sevindim.

6900XT ekran kartını undervolt yaptım herhangi bir FPS kaybı olmadan 237 waat a kadar düşürmeyi başardım. AIDA64 testi ile hem GPU hem CPU'yu yük altına soktum herhanği bir kapanma olmadı. Şu anda Power ucu ucuna beslemektedir.

6900XT tek başına 600W civarına kadar power spike atabilen bir GPU. SHP V2 zaten kalitesiz bir model. Geçici yanıt süresi fazlası ile kötü. O yüzden kapanmalar yaşıyordunuz. Ya UV, ya da kaliteli bir 750W model.

Geçici Yanıt süresi derken ne demek istediğinizi anlamadım biraz açar mısınız?

Kullandığınız ekran kartı, anlık olarak çok ani güç tüketir. Milisaniyelik olur bu tüketim. PSU'nun da bu tüketime aynı hızda yanıt vererek, milisaniyelik olarak o gücü sağlamak zorundadır. Buna transient response (geçici yanıt) diyoruz. Kaliteli modellerde bu cevap süresi çok daha kısadır. Ne kadar kısa, o kadar iyi. Eğer yeterli hızda yanıt veremezse sistem kapanır.

Bu yanıt süresinin geliştirilmesi, genellikle PSU'nun DC tarafının output capacitance'ının arttırılması ile sağlanır. Fazlası da kötüdür elbette.

Yeni konular

Geri
Yukarı