RX 6900XT WattMan hatası

yakoo

Hectopat
Merhaba. Yeni aldığım XFX merc RX 6900 XT kartımı günlük kullanırken hiçbir sorunum yok. Fakat bilgisayarı yeniden başlattığımda sağ altta WattMan yazıp Radeon ayarları sıfırlanıyor. Kartta herhangi bir sıkıntı yaşamama rağmen bu durum moralimi bozdu. 14 günü geçmedi kartı alalı. Sizce ne yapmalıyım ileride bir sorun çıkarır mı bu durum?

Sistemi yeniden başlatmaya zorlayan şey nedir peki? Ben şahsen yazılımla, ekran kartıyla ilgili olabileceğini düşünüyorum. Sistem özelliklerim hemen yorumumum altında yazmakta. Herhangi bir uyuşmazlık vs mi var acaba donanım kısmında.

Adobe uygulamalarında oluyor diyorsun belki uygulamalar sağlam çalışmıyor tekrar yükledin mi? Windows'da bozuk dosya var mı? Çünkü bu programlar açılış esnasında CPU, RAM ve SSD'ye yüklenir ekran kartıyla alakası bile yok. Önceki mesajda da dediğim gibi sistemi "normal" bir şekilde kapatmadığın her zaman bu hatayı alırsın bunun anlamı sorun ekran kartı veya ekran kartı yazılımı kaynaklı demek değildir.

Tek nedeni kart değil RAM'den veya PSU'dan da olabilir.
Ben bizzat RAM den dolayı almıştım bu hatayı defalarca. RAM değiştirdiğimden beri hiç almadım. Yaklaşık 2 yıl olacak.

Elbette ekran kartıyla ilgili. O sistemden ekran kartını çıkarıp RTX 3060 taksan böyle sorun olur muydu? Olmazdı. Wattman hatası RAM, işlemci gibi parçalardan değil yani. AMD ekran kartından dolayı oluyor.

Bunun onunla ne alakası var, NVIDIA kartlarda Wattman diye teknoloji olmadığı için bu hatayı vermeyecektir. Örneğin RAM sorunu varsa RTX 3060 ile de donacaktır evet, bunda NVIDIA veya AMD olmasının bir etkisi yok.

Sistemi yeniden başlatmaya zorlayan şey nedir peki? Ben şahsen yazılımla, ekran kartıyla ilgili olabileceğini düşünüyorum. Sistem özelliklerim hemen yorumumum altında yazmakta. Herhangi bir uyuşmazlık vs mi var acaba donanım kısmında.
Ekran kartı kaynaklı olma ihtimali var tabii ama bu sorun genelde düzgün çalışmayan XMP profili ve RAM kaynaklı oluyor. Sistem hakkında detay belirterek yeni konu açın, daha detaylı yardımcı olalım.

Nvidia kartlar hata bile vermiyor zaten. Sorunsuz çalışıyor. Forumlarda Nvidia hatası konuları bile göremiyoruz.

Bu bambaşka bir olay sen bu konuda Adobe yazılımlarının açılışta donmasını nasıl ekran kartına bağladın onu söyle. Çünkü Windows, program donduğu ve tepki vermediği için zorlayarak kapatıyor bundan sonra da ilk açılışta Wattman ayarlarının geri yüklenmesi olağan bir durum.

Yani oyun oynarken elektrikler kesilip geldiği zaman sistemi ilk açtığında Wattman ayarları yükleniyor bu durumda ne diyeceğiz "AMD kart yüzünden elektrikler kesildi, Wattman oldu" falan mı?

Ekran kartı kaynaklı olma ihtimali var tabii ama bu sorun genelde düzgün çalışmayan XMP profili ve RAM kaynaklı oluyor. Sistem hakkında detay belirterek yeni konu açın, daha detaylı yardımcı olalım.

Tamamdır şimdi yeni konu açıyorum. Detaylı bir şekilde anlatacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu bambaşka bir olay sen bu konuda Adobe yazılımlarının açılışta donmasını nasıl ekran kartına bağladın onu söyle. Çünkü Windows, program donduğu ve tepki vermediği için zorlayarak kapatıyor bundan sonra da ilk açılışta Wattman ayarlarının geri yüklenmesi olağan bir durum.

Yani oyun oynarken elektrikler kesilip geldiği zaman sistemi ilk açtığında Wattman ayarları yükleniyor bu durumda ne diyeceğiz "AMD kart yüzünden elektrikler kesildi, Wattman oldu" falan mı?
Ben adobe hakkında değil AMD hataları hakkında konuşuyorum ama ne desem boş. Haklısınız en büyük AMD başka büyük yok.

Ben adobe hakkında değil AMD hataları hakkında konuşuyorum ama ne desem boş. Haklısınız en büyük AMD başka büyük yok.

Verdiğin yanıt Adobe üzerine? Adam ne soruyor sen ne anlatıyorsun şimdi çıkarıp 3060 taksa ve program yine donsa ne olacak böyle bir sorun çözme, yardımcı olma şekli mi olur? Konuyu AMD vs. NVIDIA'ya indirgeyecekseniz bunu yapacağınız sayısız konu var.

Geri
Yukarı