RX 7800 XT için işlemci önerisi

Burak Bayrı

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI B550M Pro - Ryzen 5 5600x - PowerColor RX 7800 XT Red Devil - Kingston Fury Beast 2*8 - Samsung 980 PRO - GameBooster Nitro 240
Merhaba. Geçtiğimiz ay foruma danışarak 7800 XT ekran kartı almıştım. Aslında 5600X ile çok bir sorun yaşamıyorum lakin biraz takıntılı biriyim. FPS olarak bazı oyunlarda beklentimin altında kaldığı için işlemciyi de değiştirmeyi düşünüyorum. Aklımda 5800x3D var fakat eğer sizlerin daha iyi bir önerisi varsa bilmek isterim.

Sistem:

MSI B550M Pro.
PowerColor 7800 XT Red Devil.
Kingston Fury Beast 8*2 3600 MHz.
Game booster Nitro 240.
Zalman GigaMax 650W.

Son düzenleyen: Moderatör:
2.el 7800x3D alabilirsin 7.nesil çıkınca onlarin fiyatlar bayağı düştü.
Hocam eklemeyi unutmuşum konuya benim için tek çekirdek performansı da bi hayli önemli. Metin2 oynuyorum aynı zamanda. 5800x3D mi iyidir yoksa 7800x3D mi tek çekirdekte ?

O anakarta 5800X3D takmazdım şahsen. Dolayısıyla anakart masrafı işin içine girince DDR5'e geçmek daha mantıklı geliyor.

Bütçen nedir?
Hocam anakartı işin içine katmadığım için 9-10 bin bandına 5800x3D bakıyordum. Üstüne de çıkamam sanırım.

Yakın arkadaşım, bilgisayardan da anlar, farkında bile olmadan aylarca işlemciyi tam performansında kullanmamış, bugün farkettik. CPB - PBO gibi ayarlarınız açık mı? İşlemci frekansınız nedir oyunlarda ve güç tüketimi ? 5600X oldukça güçlü o yüzden soruyorum.

Yakın arkadaşım, bilgisayardan da anlar, farkında bile olmadan aylarca işlemciyi tam performansında kullanmamış, bugün farkettik. CPB - PBO gibi ayarlarınız açık mı? İşlemci frekansınız nedir oyunlarda ve güç tüketimi ? 5600X oldukça güçlü o yüzden soruyorum.
Hocam CPB ve PBO konusunda bilgim yok hiç. Sadece XMP profilini açmayı biliyorum. Hiç kontrol de etmedim.

Hocam CPB ve PBO konusunda bilgim yok hiç. Sadece XMP profilini açmayı biliyorum. Hiç kontrol de etmedim.
Bence BIOS ayarlarınızı ve işlemciyi bir kontrol etmenizi öneririm. İşlemcim ısınmıyor diye bize hava atıyordu arkadaşım :) Ayarlarını yaptık, stress testinde 120W'ları geçti işlemci güç tüketimi, manual hiçbir OC veya ayar yapmadan, sadece anakart ve amd teknolojilerini kullanarak yani bu bahsettiğim şey oluyor. CPB ve PBO ayarlarınıza bakmanızı öneririm. Enabled ve Auto olacaklar, işlemciniz de 4.6GHz görüyor mu herhangi bir yerde onu da kontrol etmenizi öneririm.

XMP açmanız mühim zaten, dual channel çalışmalı RAM'ler kesinlikle.

Merhaba. Geçtiğimiz ay foruma danışarak 7800 XT ekran kartı almıştım. Aslında 5600X ile çok bir sorun yaşamıyorum lakin biraz takıntılı biriyim. FPS olarak bazı oyunlarda beklentimin altında kaldığı için işlemciyi de değiştirmeyi düşünüyorum. Aklımda 5800x3D var fakat eğer sizlerin daha iyi bir önerisi varsa bilmek isterim.

Sistem:

MSI B550M Pro.
PowerColor 7800 XT Red Devil.
Kingston Fury Beast 8*2 3600 MHz.
Game booster Nitro 240.
Zalman GigaMax 650W.

5700X iyi bir seçenek olabilir, anakartla beraber değişecekseniz 7500F daha iyidir.
Hazır değişmişken güç kaynağınıda değiştirin.

Bence BIOS ayarlarınızı ve işlemciyi bir kontrol etmenizi öneririm. İşlemcim ısınmıyor diye bize hava atıyordu arkadaşım :) Ayarlarını yaptık, stress testinde 120W'ları geçti işlemci güç tüketimi, manual hiçbir OC veya ayar yapmadan, sadece anakart ve amd teknolojilerini kullanarak yani bu bahsettiğim şey oluyor. CPB ve PBO ayarlarınıza bakmanızı öneririm. Enabled ve Auto olacaklar, işlemciniz de 4.6GHz görüyor mu herhangi bir yerde onu da kontrol etmenizi öneririm.

XMP açmanız mühim zaten, dual channel çalışmalı RAM'ler kesinlikle.
Hocam şuan baktım sadece Disabled ve Auto var. Auto seçeneği aktif. Anlayamadım açık mı kapalı mı nedir bu :).

Yeni konular

Geri
Yukarı