RX 7800XT vs RTX 4070 vs RTX 3090

RTX 3070TI'den RX 7800XT'ye geçmiş biri olarak şahsi kanaatim RX 7800XT alın. Son yıllarda hep Nvidia kartlar kullandım. Ne kadar DLSS ya da Ray Tracing kullandın derseniz bi kaç defa en fazla o da. Oyun grafiklari artık öyle bir noktaya geldi ki zaten grafik olarak pek çok oyun RT açmadan bile çok çok iyi durumda. Ki RX 7800XT RT performansı RTX 3070TI ile örtüşüyor kesinlikle üzmez. FSR 3.0 geliştirilme aşamasında kısa bir zamanda oturacaktır yeni gelen Frame Generation gibi AFMF özelliği ile.

DLSS ya da FSR gibi özellikler günümüz kartları ışın izlemede yeterli gelmediği için çıkarıldı. Yazılım ve AI ile sahte frame eklenerek oluşturuluyor. Ne zaman ki kartlar bu hile hurda yöntemlerinden sıyrılıp ışın izleme açıkken 150-200FPS'i çatır çatır vercekler işte o zaman RT anlamlı olacak. Şu an için herşey beta sürüm gibi ilerliyor.

RTX 3070TI'den RX 7800XT'ye geçmiş biri olarak şahsi kanaatim RX 7800XT alın. Son yıllarda hep Nvidia kartlar kullandım. Ne kadar DLSS ya da Ray Tracing kullandın derseniz bi kaç defa en fazla o da. Oyun grafiklari artık öyle bir noktaya geldi ki zaten grafik olarak pek çok oyun RT açmadan bile çok çok iyi durumda. Ki RX 7800XT RT performansı RTX 3070TI ile örtüşüyor kesinlikle üzmez. FSR 3.0 geliştirilme aşamasında kısa bir zamanda oturacaktır yeni gelen Frame Generation gibi AFMF özelliği ile.

DLSS ya da FSR gibi özellikler günümüz kartları ışın izlemede yeterli gelmediği için çıkarıldı. Yazılım ve AI ile sahte frame eklenerek oluşturuluyor. Ne zaman ki kartlar bu hile hurda yöntemlerinden sıyrılıp ışın izleme açıkken 150-200FPS'i çatır çatır vercekler işte o zaman RT anlamlı olacak. Şu an için herşey beta sürüm gibi ilerliyor.
Hocam açıkçası ben de gelen yorumlar içerisinde sizin görüşünüze çok yakınım. Açıkçası şu anda RTX 3060 ekran kartım var ve alırken tamamen 1080P de VRAM'i de yeterli olduğu için saf kas gücüyle bir süre işimi görmesi için tercih etmiştim. Açıkçası yine 2K çözünürlükte kas gücüne güvendiğim ve açıkçası daha önce hiç denemediğim için AMD bir ekran kartına şans vermeyi düşünüyorum. S.A.M. de işin biraz esprili tarafı, almışken denerim diye düşünüyorum.

Teknolojinin oldukça hızlı geliştiğini de düşünürsek dediğiniz gibi birkaç sene içerisinde ışın izleme teknolojisinin ve AI ile görüntü güçlendirmenin çok farklı noktalara geleceğini düşünüyorum. Bu sebeple en azından önümüzdeki 4-5 seneyi rahatlıkla çıkartabilecek ve bunu 2K çözünürlükte mümkünse maksimum görüntü ayarlarında yapabilecek bir ekran kartı tercih etmek istiyorum.

Cevap veren, görüş bildiren herkese teşekkür ederim. Her yorumu tek tek özellikle okuyup her seçeneğin artı ve eksi yönlerini not aldım. Bu noktada sanıyorum hangi modelde daha önemli bir fırsat yakalarsam tercihim ona doğru kayabilir gibi görünüyor.

Geri
Yukarı