RX 7900 XT vs RTX 4070 Ti

Bütçe
20000

Görkem Ertopcu

Hectopat
Daha fazla  
Bildiğiniz üzere 2 ekran kartının fiyatları da hemen hemen aynı. 1080p ve 4K oyun oynamak için alacağım. Amacım uzun ömürlü olması ve bu konuda 4070 Ti 12 GB VRAM'ından dolayı beni endişelendiriyor. Ekran kaydı alıyorum ve kayıt alırken FPS'yi çok etkilemesini istemiyorum. RTX ile pek işim olmaz. Ara sıra Adobe yazılımlarını kullanıyorum (profesyonel iş yapmıyorum) sizce hangisini tercih etmeliyim? Bütçe 20k ve arttıramam.

7900 XT daha potansiyelli bir kart ama vakit lazım. Şu anda 4070 Ti'ın becerilerine karşı koyacağı yazılımsal avantajları yok (örn: DLSS 3.0) fakat AMD yolda geliyor diyor. Bugün 4070 Ti'ın eli bazı konularda güçlü olsa da uzun vadede 7900 XT indirecektir.

Tercih tamamen senin, ben ikisini de beğeniyorum.

7900 XT daha potansiyelli bir kart ama vakit lazım. Şu anda 4070 Ti'ın becerilerine karşı koyacağı yazılımsal avantajları yok (örneğin: DLSS 3.0) fakat AMD yolda geliyor diyor. Bugün 4070 Ti'ın eli bazı konularda güçlü olsa da uzun vadede 7900 XT indirecektir.

Tercih tamamen senin, ben ikisini de beğeniyorum.

Hocam AMD işlemci ile AMD GPU birleşince performans artıyordu, DDR5 AMD işlemciler içinde geçerli mi?

Hocam yani teknik olarak 7900 XT daha güçlü. Fakat DLSS performansı var bir tarafta, fakat AMD bu ekran kartını çok geliştirecek yani sizin tercihiniz.

Hocam AMD işlemci ile AMD GPU birleşince performans artıyordu, DDR5 AMD işlemciler içinde geçerli mi?

Evet AMD ekosistemlerinin bazı avantajları var ve geçerli. Benim 7900 XT'ye sıcak bakma olayım yazılımsal işler için ROCm'u Windows'a getirecek olması ve kartın aynı NVIDIA'nın Tensör çekirdekleri gibi yapay zeka çekirdeklerine sahip olması.

Şu anda bu silahlarını tam olarak kullanamıyor ama kullandığında rakip olarak kendisine RTX 4080'i bile seçebilir. Dediğim gibi biraz vakite ihtiyacı var.

İki kartın sunmuş olduğu şeylere bakmak lazım.
4070ti yazılımsal olarak avantaj sağlıyor.
7900 xt saf kas gücünde avantaj sağlıyor.
Yazılım size kısa vadede avantaj sunsa da uzun kullanımda saf kas gücü avantaj sağlıyor. Burda öenmli olan kartı ne kadar süre kullanacağınız. Ben şahsen bir kartı garanti süresi bitmeden elden çıkarıyorum. O yüzden bu vram muhabbetleri beni pek bağlamıyor. Sizin de beklentiniz hangi yöndeyse o şekilde karar vermeniz lazım.

4070 Ti yazılımsal olarak avantaj sağlıyor.
7900 XT saf kas gücünde avantaj sağlıyor.
Yazılım size kısa vadede avantaj sunsa da uzun kullanımda saf kas gücü avantaj sağlıyor. Burada öenmli olan kartı ne kadar süre kullanacağınız. Ben şahsen bir kartı garanti süresi bitmeden elden çıkarıyorum. O yüzden bu VRAM muhabbetleri beni pek bağlamıyor. Sizin de beklentiniz hangi yöndeyse o şekilde karar vermeniz lazım.

Aşağı yukarı 5 sene kullanmayı düşünüyorum.

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Yaklaşık olarak 12 yıldır AMD CPU ve AMD GPU kullanıyorum. AMD devam :D

4070 Ti yazılımsal olarak avantaj sağlıyor.
7900 XT saf kas gücünde avantaj sağlıyor.
Yazılım size kısa vadede avantaj sunsa da uzun kullanımda saf kas gücü avantaj sağlıyor. Burada öenmli olan kartı ne kadar süre kullanacağınız. Ben şahsen bir kartı garanti süresi bitmeden elden çıkarıyorum. O yüzden bu VRAM muhabbetleri beni pek bağlamıyor. Sizin de beklentiniz hangi yöndeyse o şekilde karar vermeniz lazım.

Arkadaşlar 7600X işlemci ile beraber XFX merc 310 7900XT modelini aldım 20.400'e. Warzone, BF2042 gibi rekabetçi oyunlar oynuyorum genelde.

İade sürem henüz dolmadı. Sizce bu tarz oyunlar için hangi ekran kartı daha mantıklı. NVIDIA'da DLSS 3 olayı var. AMD'de FSR 3 henüz çıkmadı. Siz ne dersiniz? DLSS vb rekabetçi oyunlarda hem görüntü hem de FPS akıcılığı olarak ne durumda sizce?

Yani sırf dlss muhabbetinden dolayı acaba nvidia mı diyorum ama DLSS işte . Gerçek bir fps veya görüntü sunmuyor günün sonunda.

Arkadaşlar 7600X işlemci ile beraber XFX merc 310 7900XT modelini aldım 20.400'e. Warzone, BF2042 gibi rekabetçi oyunlar oynuyorum genelde.

İade sürem henüz dolmadı. Sizce bu tarz oyunlar için hangi ekran kartı daha mantıklı. NVIDIA'da DLSS 3 olayı var. AMD'de FSR 3 henüz çıkmadı. Siz ne dersiniz? DLSS vb rekabetçi oyunlarda hem görüntü hem de FPS akıcılığı olarak ne durumda sizce?

Yani sırf dlss muhabbetinden dolayı acaba nvidia mı diyorum ama DLSS işte . Gerçek bir fps veya görüntü sunmuyor günün sonunda.

Geri
Yukarı