RX 7900 XTX zaman aşımı, çökmeler ve hatalar

CurseVoice

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Tareks Uygulama Uzmanı
Öncelikle merhaba arkadaşlar son 2 belki de 3 aydır hangi oyuna girdiysem bir süreden sonra beni oyundan atıyor ya DirectX hatası alıyorum ya da sürücü zaman aşımı. Bazen hata raporu da aldığım oluyor. Daha önceden RX 5700 XTX OC ve 6700 XT OC kullandım böyle bir sorunla karşılaşmadım. Şimdi ASUS TUF RX 7900 XTX OC alınca böyle yapmaya başladı. Sizce sorun ekran kartında mı yoksa güç kaynağında mı yardımcı olursanız sevinirim kafayı yemek üzereyim. BF2042, CS2, Spider-Man Remastered gibi oyunlarda DirectX hatası alıyorum. Black dessert a girdiğim zaman Ultra grafiklere bile alsam en kalabslık bölgede hata vermiyor. Hatayı çözememe nedenim 6700 XT ile 650W kullanıyordum ve 7900 XTX ile birlikte 850W olan güç kaynağına geçtim.

Denediğim çözüm önerileri;
-Temiz format.
-Farklı sürücüler denemek.
-Ekran kartı içerisinde FSR ve geçikme önleme gibi ayarları devre dışı bırakmak.
-Oyunlarda Sync ayarlarını açıp kapatmak.
-Monitör ayarlarında FreeSync açma kapatma.
-Sam ve XMP açma ve kapatma.
-İşlemci ve ekran kartında overclock yapılmadı.
-Bilgisayarsaki bütün sürücülerim güncel.

-Kullandığım güç kaynağı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Son sürümde sorun yaşayanlar çokmuş AMD tarafında. Onun dışında adrenalin kullanıyorsan ve zaman aşımına giriyorsa donanımsal bir sorun olabilir. Forumdaki çoğu kimse, kart çökmelerinin çoğunun yazılımsal olduğunu zannediyor. Aslında öyle ama istisnai durumlarda donanımsal sorunlarda da yazılım seni bu şekilde uyarıyor, doğru çalışmadığını belirtiyor halbuki. Burada akla 2 şey geliyor; 1.si Ekran kartı, 2.si PSU. Tabii tam sistemini yazmamışsın, üstün körü bir tahminde bulundum.

XMP(EXPO), OC gibi durumlarda genelde donma ya da mavi ekran yaşarsın. Zannediyorum ki yaşamadın. O yüzden bunlar üstünde durulması gerekmiyor diye düşünüyorum.

DirectX hatası bunların dışında ama alakası yok. O farklı bir şey. Ben zaman aşımı ya da sistem kurtarma hatası için yorum yapıyorum.

Kullandığın PSU'da aslında A tier diye biliyorum. İyi yani. Bilgisayarı genel bir teste sokmayı deneyebilir misin? Mesela yüke soktuğunda çökme olacak mı, herhangi bir hata ile karşılaşacak mısın? Memtest'inden tut Prime'a kadar dene bir kere PC'ni. Olmadı minidump paylaş.

Son sürümde sorun yaşayanlar çokmuş AMD tarafında. Onun dışında adrenalin kullanıyorsan ve zaman aşımına giriyorsa donanımsal bir sorun olabilir. Forumdaki çoğu kimse, kart çökmelerinin çoğunun yazılımsal olduğunu zannediyor. Aslında öyle ama istisnai durumlarda donanımsal sorunlarda da yazılım seni bu şekilde uyarıyor, doğru çalışmadığını belirtiyor halbuki. Burada akla 2 şey geliyor; 1.si Ekran kartı, 2.si PSU. Tabii tam sistemini yazmamışsın, üstün körü bir tahminde bulundum.

XMP(EXPO), OC gibi durumlarda genelde donma ya da mavi ekran yaşarsın. Zannediyorum ki yaşamadın. O yüzden bunlar üstünde durulması gerekmiyor diye düşünüyorum.

DirectX hatası bunların dışında ama alakası yok. O farklı bir şey. Ben zaman aşımı ya da sistem kurtarma hatası için yorum yapıyorum.

Kullandığın PSU'da aslında A tier diye biliyorum. İyi yani. Bilgisayarı genel bir teste sokmayı deneyebilir misin? Mesela yüke soktuğunda çökme olacak mı, herhangi bir hata ile karşılaşacak mısın? Memtest'inden tut Prime'a kadar dene bir kere PC'ni. Olmadı minidump paylaş.
Kusura bakmayın sistem parçalarını yazmayı unuttum sinirden. Bu işin artık bende yazılımsal olduğunu düşünmüyorum. Söylediğiniz gibi teste sokup tekrar cevap vereceğim.

Ryzen r7 5700x
Asus tuf rx 7900 xtx oc gaming 24gb
Asus rog strix b550-f gaming wifi 2
32gb 3600 mhz ram
Thermaltake tougpower gf1 850w
msi optix mag322cqr 31.5 inc 165 hz monitör

Bu arada dostum pc testlerini yaptım ve sıkıntı görmedim takılma çökme gibi sorunlar olmadı. Şunu fark ettim arkadaşlarla oyuna girdiğim zaman oyundan atıyor ama tek girdiğim zaman atmıyor bunu anlamadım. Arkadaşlarla oyuna girdiğim zaman nasıl zaman aşımı hatası veya çökme hatası yiyebilirim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı