RX470 yüksek sıcaklık ve sisteme yükseltme önerisi

dokillmyvibe

Decapat
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarımda MSI RX470 ekran kartı, 8 GB RAM, i3 6098P 3.60 MHz işlemci, 120 GB Samsung SSD ve 1 TB harddisk var. Şu an çok ağır olmayan oyunlarda bile 75-80 derecelerde gidebiliyor ekran kartım. Bunun nedeni nedir? Darboğaz mı kasa temizliği mi yoksa başka bir şey midir? Diğer bir soracağım soru, ben bilgisayarımı parça parça yükseltmek istiyorum. Hangi parçadan başlamamı önerirsiniz ve bu ekran kartına göre alınabilecek işlemciler nedir sizce? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer ki giriş seviyesi bir RX 470 ise ve kasanızda yeterince hava akışı yoksa ekran kartının o derecelere çıkması normal. Eğer ki 1.5-2 yıldır termal macununu değiştirmediyseniz onun da etkisi olabilir. Macunu yenileyebilirsiniz.

Giriş seviyesi B450 bir anakart, bütçenize göre Ryzen 3100, 3300X ya da 1600AF işlemci, 3000MHZ'lik 1x8 veya 2x8GB bellekler ile başlayabilirsiniz.
Mevcut işlemciniz elinizdekinden daha üst seviye bir ekran kartını kaldırmayıp darboğaz yapacaktır.

Tabi bu söylediğim yükseltmelerin yanında güzel, rampage, everest, gamepower, frisby gibi çinli bir markanın haricinde 500W'lık bir güç kaynağınızın da olması gerekir.

Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarımda MSI RX470 ekran kartı, 8 GB RAM, i3 6098P 3.60 MHz işlemci, 120 GB Samsung SSD ve 1 TB harddisk var. Şu an çok ağır olmayan oyunlarda bile 75-80 derecelerde gidebiliyor ekran kartım. Bunun nedeni nedir? Darboğaz mı kasa temizliği mi yoksa başka bir şey midir? Diğer bir soracağım soru, ben bilgisayarımı parça parça yükseltmek istiyorum. Hangi parçadan başlamamı önerirsiniz ve bu ekran kartına göre alınabilecek işlemciler nedir sizce? Şimdiden teşekkürler.
Bilgisayarı güçlendirmek istiyorsanız İşlemci ile başlayabilirsiniz. İşlemciniz yeni oyunlarda darboğaza neden olabilir. Ekran kartınızın ısınması normal AMD ekran kartlarında genel olarak bir ısınma var fakat bu kasanızın hava akışına veya ekran kartının termal macunundan kaynaklıda olabilir. Alacağınız işlemciye göre anakart değişmeniz gerekecektir. RAM 16GB yapılabilir. RX470 ekran kartını bence değişmenize gerek yok çokta kötü bir ekran kartı değil.

Ekran kartınızın ısınması normal AMD ekran kartlarında genel olarak bir ısınma var.
Her markanın ısınan ve ısınmayan modelleri mevcut.
Örnek olarak Asus Dual, TUF ya da MSI Armor veyahut Sapphire Pulse model ekran kartları 70 derecelerde çalışırken Asus ROG Strix, MSI Gaming X ya da Sapphire Nitro+ model ekran kartları o kartlara göre 10 derece daha serin çalışır. Yani genel anlamda AMD ekran kartları ısınıyor demek yanlış olur, marka ve modele göre değerlendirmek daha doğrudur.

Mesela bende MSI Gaming X RX 570 ekran ksrtı var. Kartla hangi oyunu ne kadar süre oynarsam oynayayım 61 dereceyi geçmiyor.

Ek bilgi olarak, kasanızın havalandırması da ekran kartı sıcaklığını doğrudan etkiler.

Her markanın ısınan ve ısınmayan modelleri mevcut.
Örnek olarak Asus Dual, TUF ya da MSI Armor veyahut Sapphire Pulse model ekran kartları 70 derecelerde çalışırken Asus ROG Strix, MSI Gaming X ya da Sapphire Nitro+ model ekran kartları o kartlara göre 10 derece daha serin çalışır. Yani genel anlamda AMD ekran kartları ısınıyor demek yanlış olur, marka ve modele göre değerlendirmek daha doğrudur.

Mesela bende MSI Gaming X RX 570 ekran ksrtı var. Kartla hangi oyunu ne kadar süre oynarsam oynayayım 61 dereceyi geçmiyor.

Ek bilgi olarak, kasanızın havalandırması da ekran kartı sıcaklığını doğrudan etkiler.
Fakat onlar daha pahalı modeller. Giriş seviyesi ise maalesef ısınıyorlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı