RX480'li sisteme soğutma önerisi

Sienon

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Kingston HyperX 2133MHz 16 GB.
Ekran kartı
RX480'
Anakart
B150 ProGaming
İşlemci
i5 6500
Merhaba arkadaşlar, kasa içinde 3 adet 12cm fan mevcut bunlardan biri Molex ile bağlı, 2 adet de 8cm fan mevcut ama bunların soğutmaya katkısı yok sanırım HDD'lerin iki yanında bulunuyorlar. Sorunum şu; malum sıcaklar başladı kasamın önü ızgaralı değil ve ekran kartımın artık 80, 81 dereceleri gördüğünü ve fan sesinin kulaklıktan duyulur hale geldiğini fark ediyorum. 2016 yılında topladığım bu kasada düzenli toz temizliği ve macun yenileme yapıyorum fakat ekran kartının macununu hiç değiştirmedim. Kasamda bulunan bu 2 fandan birisi Max 900 diğeri Max 1300 RPM'de dönebiliyor Molex olanın hızını bilemiyorum, GPU sıcaklığımı en etkili nasıl bir yöntem ile düşürebilirim macun yenileyerek mi, ekstra fan takarak mı? Ekran kartı 80 derecede çalışırken kendi fanları %70'de çalışıyor bu da sesli çalışmasına neden oluyor tabii.
Sistem 81'in üzerine çıkmıyor ama kendini kısıtlayarak çıkmıyor gibi çünkü hiç %70-77 fan üzerine çıkmıyor bazen ani FPS düşüşleri de oluyor oyunlarda anlık takılmalar.
Fan ve yerleşim önerilerine açığım önde olan mavi Molex ile bağlı arkadaki 1300'lerde üstteki mavi fan 900'lerde çalışıyor. Fanlar kasanın orijinal Zalman marka fanları.

Z11NEO_kor_08.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Kartı açınca termal pedlere dokunmamalı mıyım sizce? Fiyat performans fan önerisinde bulunabilir misiniz rica etsem.

Bugün termal macun yenileme işlemini Arctic MX-4 ile bitirdim. Test yaptığım da enteresan bir sonuçla karşılaştım ilk 6 dk 72 dereceyi aşmadı sonra 88 dereceye kadar arttı fakat fan hızı 53'ün üzerine çıkmadı önceki testlerimde fanlarım yüzde 77 de çalışırken sıcaklık 81'i aşmamıştı yanlış olan ne olabilir?

Geri
Yukarı