RX570 8 GB 2000 TL'ye 2.el alınır mı?

1070 1060dan daha iyi değil mi

Tamamdır kral şimdi konuşucam
1070 1060 dan çok daha iyi fakat temiz bulabilir misiniz bilmiyorum etiketi sökülmüş kartlardan uzak durmanızı öneririm mining görmüş olabilir, mining görmesi sıkıntı değil fakat bu işe girenler genelde sadece paraya odaklandığı için amatör olarak giriyor iş bilmedikleri için kartın anasını ağlatıyorlar dikkat edin ve öyle alın derim

1070 1060 dan çok daha iyi fakat temiz bulabilir misiniz bilmiyorum etiketi sökülmüş kartlardan uzak durmanızı öneririm mining görmüş olabilir, mining görmesi sıkıntı değil fakat bu işe girenler genelde sadece paraya odaklandığı için amatör olarak giriyor iş bilmedikleri için kartın anasını ağlatıyorlar dikkat edin ve öyle alın derim
Kaç senelik kart bunlar etiketi sökülmemiş bulması çok zor. 😁

FurMark testi yapın ve bu testte 80 dereceye dayanmaması ya da 80 dereceyi geçmemesine bakın.
Yanlış bilgi. Nedenleri şöyle:
1) RX 5xx serisi eski nesil kartlar performans/güç tüketimi açısından iyi değiller. Fazla güç tüketiyorlar. Bu yüzden Nvidia ya da yeni AMD muadillerine göre daha fazla ısınıyorlar. 570-580-590 giriş seviyesi soğutmalı modeller furmark'ta rahatlıkla 80'i geçebilir.
2) Farklı markalar farklı fan eğrisi kullanıyor. Bazı modeller sessizliği korumak için sıcaklıği yükselme pahasına fan hızını düşük tutabiliyor. Bu modeller 80'i geçebilir.

Sonuç olarak bu modellerden birini alırken soğutma seviyesine ve test esnasındaki fan hızına da bakmanız lazım.

Ayrıca Furmark testinde kart sağlam mı öğrenmek için yalnızca sıcaklığa bakmak yeterli değil. Test esnasında görüntü gidip gelmesi, ekranda çizgilenmeler, kartın saat hızlarında düşüş var mı gibi parametreleri de kontrol etmeniz lazım.

Bunun dışında kart açılıp macun sürülmüş mü, termal pedler yenilenmiş mi, ne kadar süredir kullanılıyor gibi parametreleri de değerlendirmek lazım.

Ve en önemlilerinden biri de fiziksel inceleme. Gözle incelenip herhangi bir anormallik var mı kontrol edilmeli.

Yanlış bilgi. Nedenleri şöyle:
1) RX 5xx serisi eski nesil kartlar performans/güç tüketimi açısından iyi değiller. Fazla güç tüketiyorlar. Bu yüzden NVIDIA'ya da yeni AMD muadillerine göre daha fazla ısınıyorlar. 570-580-590 giriş seviyesi soğutmalı modeller FurMark'ta rahatlıkla 80'i geçebilir.
2) Farklı markalar farklı fan eğrisi kullanıyor. Bazı modeller sessizliği korumak için sıcaklıği yükselme pahasına fan hızını düşük tutabiliyor. Bu modeller 80'i geçebilir.

80 üstü derece GPU için tehlikelidir. Daha fazla güç tüketiyor ve ısınıyor demişsiniz ancak şu an elimdeki RX570 Gaming X modeli 150W TDP'ye sahip ve FurMark'ta en fazla 69 dereceye %45 fan hızı ile çıkıyor ve bunu yaparkende sessiz kalıyor. MSI Armor serisi RX500 serisinde +80 çalışıyor ve bu nereye giderseniz gidin sorunlu olarak önünüze çıkar.

Ayrıca FurMark testinde kart sağlam mı öğrenmek için yalnızca sıcaklığa bakmak yeterli değil. Test esnasında görüntü gidip gelmesi, ekranda çizgilenmeler, kartın saat hızlarında düşüş var mı gibi parametreleri de kontrol etmeniz lazım.

Evet haklısınız bunları yazmamışım.

80 üstü derece GPU için tehlikelidir. Daha fazla güç tüketiyor ve ısınıyor demişsiniz ancak şu an elimdeki RX570 Gaming X modeli 150W TDP'ye sahip ve FurMark'ta en fazla 69 dereceye %45 fan hızı ile çıkıyor ve bunu yaparkende sessiz kalıyor. MSI Armor serisi RX500 serisinde +80 çalışıyor ve bu nereye giderseniz gidin sorunlu olarak önünüze çıkar.
Afedersiniz ekleme yapmayı unutmuşum. Siz nerede oturuyorsunuz bilmiyorum ama sıcak şehirlerde (Ben en sıcaklardan birindeyim) bahsettiğiniz sıcaklıkları çok rahat rahat geçebiliyorsunuz 🤣

Bunda elbette kasanın VB. etkisi de var. Örneğin arkadaş test etmeye gitti, baktı ki hava almayan bir kasa. Onu açıp test etmeli. Ortam sıcaklığını da hesaba katmalı.

"Ben zaten 80'in üstü normal" demeye çalışmadım. Diğer koşulları kontrol etmeden sayı vermenizin yanlış olduğunu söylemeye çalıştım.

Afedersiniz ekleme yapmayı unutmuşum. Siz nerede oturuyorsunuz bilmiyorum ama sıcak şehirlerde (Ben en sıcaklardan birindeyim) bahsettiğiniz sıcaklıkları çok rahat rahat geçebiliyorsunu

Evet o çok doğru. Şu an 24-25 derece oda sıcaklığında ön tarafı mesh önde 3 arkada 1 fanlı kasada alıyorum bu sıcaklıkları.

Kaç senelik kart bunlar etiketi sökülmemiş bulması çok zor. 😁
ben GTX 980 aldım asus strix etiketin sökülmesini bırakın üzerinde ufak çizik bile yoktu içini ilk ben açtım 80 derecede çalışıyordu kart termal macunu artık kurumuş çimento gibi olmuştu termal padleri bile terlemiş hep olduğu bölgeye sızmıştı istenince bulunuyor çok değil geçen sene aldım kartı ve 1 sene sonra sattım satarken bile üzülerek sattım kart bakımını yapınca 66 derece sabit çalışıyordu tam yükte birde 1300 rpm üstüne cıkmıyordu öyle düşünün :)

Geri
Yukarı