RX570 Oyunlarda Stabil Çalışmama Sorunu

Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Futbolcu
Merhaba arkadaşlar, sizlere yaklaşık 4-5 aydır yaşadığım bir problemden bahsetmek istiyorum. Arkadaşlar yaklaşık 9 ay önce almış olduğum bilgisayarım da çok değişik hatalar söz konusu. Bazı oyunlarda düşük FPS almam, birden bire oyunum donup sonra ekranımın kapanması ama monitör çalışır vaziyette olup sadece ekranımın kararması ve yenileyene kadar görüntü gelmemesi daha sonrasında bazen ekranım geliyor fakat oyun kapanıyor ve ekranımda kırılmalar mevcut oluyor. Renklerin karışması gibi resmini çekemedim çektiğim anda koyacağım bunun gibi hatalar söz konusu. Bu hatadan çok sıkıldım ve bunların sebebini öğrenmek istiyorum ve yazılım kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Grand Theft Auto (GTA5) adlı oyunun Fivem adında bir modlu istemcisi var. Herhangi bir sunucuyu girdiğim ve oynadığım zaman normal ayarlarda sabit 40 FPS almam gerçekten çok inanılmaz bir durum. Aşağıda Fivem adlı istemcide oynadığım sunucudaki değerleri resim ile belirteceğim zaten. Bana yardım etmenizi çok istiyorum. Aşağıda sistem özelliklerini belirteceğim.
  • Anakart: Asus Prime B350M-K
  • İşlemci: Ryzen R5 1500x
  • Ekran Kartı: Asus Rog Strix Rx570 OC
  • RAM: Corsair Vengeance LPX 8GB 2400Mhz DDR4 bellek
  • Kasa/Güç Kaynağı: CoolerMaster MasterBox Lite 3.1 500W 80+
Sistemim bu şekilde şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar.

dd.jpg
3.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunun donup ekranın kararmasının sebebi yazılımsalmış. Genellikle Amd ekran kartlarında varmış bu problem. Yakında ekran kartımı değiştirmeyi düşünüyorum zaten. Ama bu sorunu giderebileceğin bir çözüm yolu var BAŞLAT/AYARLAR/SİSTEM/GÜÇ VE UYKU/EK GÜÇ AYARLARI buradan güç düğmelerinin yapacaklarını seçin diye bir seçenek var ona bas böyle bir ekran gelecek burdan şuanda kullanılmayan ayarları değiştiri aktif et. Alttaki HIZLI BAŞLATMAYI AÇ üzerindeki tiki kaldır orası boş kalsın. Sonra bilgisayarını yeniden başlat. BÜTÜN DRİVERLERİNİ GÜNCLELEMEYİ UNUTMA.

396457

Oyunun donup ekranın kararmasının sebebi yazılımsalmış. Genellikle Amd ekran kartlarında varmış bu problem. Yakında ekran kartımı değiştirmeyi düşünüyorum zaten. Ama bu sorunu giderebileceğin bir çözüm yolu var BAŞLAT/AYARLAR/SİSTEM/GÜÇ VE UYKU/EK GÜÇ AYARLARI buradan güç düğmelerinin yapacaklarını seçin diye bir seçenek var ona bas böyle bir ekran gelecek burdan şuanda kullanılmayan ayarları değiştiri aktif et. Alttaki HIZLI BAŞLATMAYI AÇ üzerindeki tiki kaldır orası boş kalsın. Sonra bilgisayarını yeniden başlat. BÜTÜN DRİVERLERİNİ GÜNCLELEMEYİ UNUTMA.

Eki Görüntüle 396457
Sabah deneyeceğim hocam fakat ekran kartı driver hep güncel tutuyorum her gün kontrol ediyorum teşekkür ederim inşallah yardımcı olur.

Sabah deneyeceğim hocam fakat ekran kartı driver hep güncel tutuyorum her gün kontrol ediyorum teşekkür ederim inşallah yardımcı olur.
Arkadaşın dediğini yapın sorununuz çözülecektir büyük ihtimalle. Bu arada bir şey soracağım. Oyun oynarken ekran kartınız maksimum kaç dereceye çıkıyor ve GPU fanları kaç RPM de dönüyor bilgi verebilir misiniz?

Arkadaşın dediğini yapın sorununuz çözülecektir büyük ihtimalle. Bu arada bir şey soracağım. Oyun oynarken ekran kartınız maksimum kaç dereceye çıkıyor ve GPU fanları kaç RPM de dönüyor bilgi verebilir misiniz?
40 ila 70 derece arası gidip geliyor hocam gayet normal değerler herhangi bir anormal sıcaklık göstergesi yok fakat fan hızlarının rpm dikkat etmedim sizleri akşam bilgilendiririm bu konuda teşekkür ederim
Yukarida ki resimde Gta 5 fivem 60 derece sicaklik 1053 derece rpm gosteriyor hocam
@canerky.art Hocam maalesef ki verdiğin çözüm yolu bende işe yaramadı.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı