RX570 sistemde oyunlarda yeşil ekran sorunu

erginalembey

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar bundan 2 3 gün önce de bu konuyu açtım ama geri dönüş yapamadım. Oyun oynarken bazen oyunda takılmalar oluyor bazen ise siyah veya yeşil bir ekran geliyor fakat arkadan oyun sesleri geliyor ve bu sorun sadece oyundayken değil oyundan çıktıktan sonra PC boştayken de olabiliyor ya da canlı dersteyken de olabiliyor bu sorun donma işine gelirsem hemen hemen her oyunda takılmalar oluyor kardeşim Roblox oynarken bile oyun donabiliyor veya takılmalar olabiliyor. PC'de ki parçalarda alalı 6 ay oluyor başlarda böyle sorun hiç yaşamıyordum.

Sistem:
  • Sapphire RX570 4 GB ITX ekran kartı.
  • Gigabyte A320M S2H,
  • R3 1200 işlemci,
  • 8 GB 3000MHz RAM,
  • Power Boost 500W PSU.
Ayrıca belirteyim de ekran kartı sıcaklığım 70 derecelerde oluyor genellikle herhangi bir dönüştürücü de kullanmıyorum. Şimdiden yardım edecek arkadaşlara teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sana yapılacaklar listesi vereyim.

1-) BIOS güncelle.

2-) DDU ile sürücülerini kaldır, en son sürümü kur.

3-) CrystalDiskMark testi yap ve HD Sentiel ekran görüntüsü paylaş.

4-) OCCT'nin eski sürümünü yükle ve Power Test yap, sonuçları paylaş. (6.2.0 sürümünü kur.)

5-) Memtest86 yap.

6-) Furmark ve OCCT stabilite testlerini yap.

7-) HD Tune üzerinden Bad Sector taraması ve hız testi yapıp ekran görüntüsü paylaş. "Fast scan" özelliğini kapat.

8- BIOS üzerinden CPB kapat. Oyun içi sıcaklık değerlerine bak.

9-) Termal macun yenile.

Hepsini yaptıktan sonra sonuçları paylaş bakalım.

1-) BIOS güncelle.

4-) OCCT'nin eski sürümünü yükle ve Power Test yap, sonuçları paylaş. (6.2.0 sürümünü kur.)

5-) Memtest86 yap.

6-) Furmark ve OCCT stabilite testlerini yap.

7-) HD Tune üzerinden Bad Sector taraması ve hız testi yapıp ekran görüntüsü paylaş. "Fast scan" özelliğini kapat.

9-) Termal macun yenile.

Tamam deneyeceğim

1-) BIOS güncelle.

5-) Memtest86 yap.

6-) FurMark ve OCCT stabilite testlerini yap.

9-) Termal macun yenile.

Dün War Thunder adlı oyunumu oynarken bu sorun ile karşılaştım daha önce de sadece bu oyunda değil diğer oyunlarda da donma ve sonrasında siyah ekran yaşadım fakat bu sefer siyah ekrana attı 3 defa sonra ise oyundan atarak bu hatayı verdi daha önce böyle bir hata almadım direk oyun dondu diyordu. Ayrıca DDU ile sürücüleri sildim geri yükledim bu hata da yeni yüklediğim sürücüde aldığım hata 2 defa daha yaşadım o saatlerde. Şimdi de birkaç test yaptım ama doğru yapıp yapmadığımdan emin değilim. FurMark testini de yaptım 10 dakika boyunca kasanın camını çıkarmadım. MSAA kapalı bir şekilde 1080P'de Min 61 FPS, Max 65 FPS, AVG 62 FPS aldım. 5. dakikadan sonra sıcaklık 72 derecede kaldı fan hızı ise %89'da.
2020.12.31-22.12_02.png
2020.12.31-22.13.png
2021.01.01-10.39.png
2021.01.01-10.46.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı