RX570 sistemin performansı nasıldır?

Marshopat

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba bilgisayarımda son 1-2 aydır bir performans düşüşü var ama bu düşüş sadece masaüstünde oluyor, çok geç tepki veriyor fakat oyunlarda hiçbir problem yok en ağır oyunları bile akıcı şekilde oynayabiliyorum.
Ryxen 5 5100.
RX570.
16 RAM.
Gigabyte B450 m

Merhaba,

Yaklaşık 4 yıldır r5 2600 işlemci, asus prime b450 anakart ve radeon rx 570 ve tek kanal 6 gb RAM sistem ile masaüstü oyun hayatıma devam ediyorum.

İlk günden beri çok güçlü bir sistem olduğunu düşünmeyerek genellikle en fazla orta grafik ayarlarını kullanarak, Knight Online, League of Legends, Civ 6, CS-GO, PUBG ve benzeri oyunları rahatsız edici olmayan sıcaklık değeleri ile 60 ile 90 fps arası çok büyük bir grafik beklentisi olmadan zevkle oynadım.

Sadece Civ 6 oynarken harita çok büyüdüğü zamanlarda oyunun donduğuna şahit oldum.

Son 1 yıldır fazla oyun oynayacak vaktim olmamasına rağmen heveslenip Escape From Tarkov satın aldım başlarda grafik ayarları ile ciddi zaman harcayıp 65-75 fps e oyun deneyimimi sabitledim ama gel gör ki paket kaybı yaşamaya başladım. Paket kaybı sorunum hala devam etmekte geçici çözümler üstünde arayışım devam etmekte.

Bununla birlikte bilgisayarımı bu süreçte bir çok mühendislik uygulaması için de kullandığım bazı hatrı sayılır projeleri bilgisayarımda yürüttüğüm oldu. Bu uygulamalardan bazıları TIA Portal, Simatic Manager, Studio 5000, Eplan, Visual Studio, AutoCAD, MATLAB ve benzeri ciddi programlardı. Hiç Overclock la işim olmadı denemedim.

Masaüstünde bende son zamanlarda açılışta, modem resetlerinde, program kurarken veya kaldırırken anlık geç tepkiler hissediyorum.

Bunu sisteminin yaşına kasanın içinde biriken toza, termal macunların yenilenmesinin gerektiğine ve sistemimin yaşlılığına bağlıyorum. Ara ara güzel güzel bakımlarını devam ettirmek, BIOS un güncel versiyonunu, chipsetin anakartın yani önemli parçaların güncel sürücülerini kontrol etmek, bilgisayarın güç seçeneklerini performansta tutmak, masaüstünü gereksiz kısayollardan temizlemek, monitörün görüntü ayarlarını sistemin desteklediği frekans ve çözünürlük değerleri senkron tutmak bilgisayarı uzun süre daha kullanamaya olanak verir. Belirttiğim bakımları sürekli olmasada 5-6 ay gibi düzenli periyotlarda yaparsanız bu tür sorunlarınız kalmaz diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı