RX570 undervolt yapma

MSI Afterburner'dan yapabilirsin. İlk voltaj kontrolünü açmanız lazım. Sonra Core Voltage kısmıyla ayarlıyorsunuz. Voltajı arttırmayın, dikkatli bir biçimde azaltın. 10-20'şer azaltıp stres testi yapın. Gözle görülür bozukluklar veya mavi ekran verirse düşürüp tekrar deneyin.
Ayrıca, -100'den aşağısı pek etki etmiyor diyorlardı burada ancak direkt -100 yapma. Bende -60'da sıkıntı çıkıyordu sanırım. Silikonun kalitesine bağlı.

Neden yapmak istiyorsunuz? Sıcaklık sorununuz var ise en basit şekli ile şunu öneririm;

Radeyon Ayarlar - Oyun - Global Ayarlar - Global WattMan - En aşağıdaki güç sınırını -%10-15-20(eksi) yaparak oynadığınız oyunda yeterli performansı gösterip göstermedini kontrol edebilir ve sıcaklıkları bu şekilde düşürebilirsiniz.

Ayrıca; şansa bağlı olarak Voltaj kısmını 10-10 düşürerek Furmark vey OCCT 3D ile sorun olup olmadığını her adımda kontrol ederek düşürebilirsiniz.

Şu anda -81 Core Voltage'de 65 derece falan kartım. Ben de sizinle test ediyorum. En son uzun zaman önce test etmiştim.
Furmark ile test ediyorum 8x MSAA falan maksimumda. 12 FPS veriyor. Ortalama 88W güç çekiyor. Duruma göre bir miktar çekirdek hızı yükseltme ihtimalim de var.

Aklımdaki soru, bilen varsa cevaplarsa sevinirim. MSI Afterburner, ayarları karta işliyor mu? Başlangıçta açmayı kapatırsak ayarlar kalır mı, yoksa kart fabrika ayarıyla mı çalışır?

Ben 250W güç çektiriyorum kart auto fan ayarı ile 74 dereceyi geçmiyor. Ne tür kartlar çok ısınıyor ve undervolt veya güç sınırlama gibi çözümlere gitmek zorunda kalıyorsunuz? Ki stress testi dışında BF1 oynuyorum mesela 60 derece hiçbir zaman görmedim. 52-58 arası geziniyor.

Neden yapmak istiyorsunuz? Sıcaklık sorununuz var ise en basit şekli ile şunu öneririm;

Radeyon Ayarlar - Oyun - Global Ayarlar - Global WattMan - En aşağıdaki güç sınırını -%10-15-20(eksi) yaparak oynadığınız oyunda yeterli performansı gösterip göstermedini kontrol edebilir ve sıcaklıkları bu şekilde düşürebilirsiniz.

Ayrıca; şansa bağlı olarak Voltaj kısmını 10-10 düşürerek Furmark vey OCCT 3D ile sorun olup olmadığını her adımda kontrol ederek düşürebilirsiniz.
Güç sınırını düşürdüğünüz zaman kartın sıcaklığıyla beraber çekirdek hızıda düşüyor yalnız. Performans kaybı kesinlikle olacaktır. Ben güç limitini sırf çektiği voltajı ve gücü azaltmak için -%25 lere kadar çekmiştim, MSI Afterburner değerlerine baktığımda kartın güç tüketimi ile beraber kartın çekirdek hızıda düşüyordu. 180 yerine 130V çekiyordu ama onunla beraber çekirdek hızıda düşüyor.

@Akerfeldt %20'i geçmedikçe benim çekirdek frekansım değişmiyor. Zaten oynadığım oyunda kart 100W güç tüketecek şekilde bana yetiyor. Yani güç sınırını eksi %25 yaptığımda benim için bir şey değişmiyor :) Voltajı düşürmek ve silikon şansına bağlı olarak aynı frekansta kalmak dediğiniz gibi daha mantıklı. Ben mesela CS GO gibi oyunlar için öneririm daha basit olduğu için. Kartı eksi %50 güç yapsam bile BF1 LOW grafiklerde bana 72FPS sağlayabiliyor akıcı şekilde.

@Akerfeldt %20'i geçmedikçe benim çekirdek frekansım değişmiyor. Zaten oynadığım oyunda kart 100W güç tüketecek şekilde bana yetiyor. Yani güç sınırını eksi %25 yaptığımda benim için bir şey değişmiyor :) Voltajı düşürmek ve silikon şansına bağlı olarak aynı frekansta kalmak dediğiniz gibi daha mantıklı. Ben mesela CS GO gibi oyunlar için öneririm daha basit olduğu için. Kartı eksi %50 güç yapsam bile BF1 LOW grafiklerde bana 72FPS sağlayabiliyor akıcı şekilde.
Hocam benim anlamadığım, kart 1080p 8x msaa furmark testinde 100-105V çekiyor. Hem -75 voltaj verdim, hem de 50 MHz kadar core clock arttırdım. 62 derece şuan. FPS'de 11.
Anlamadığım, şuan 1080p testte, 4K test açınca 8x msaa olmasına rağmen 25 FPS alıyor ve 130W çekiyor. Neden? İkisinde de maksimum kullanımda.

Ve bu kart böyle giderse baya iyi sıcaklıklara çekilir. Biraz testi yapsın bellek frekansı arttırmayı düşünüyorum sıcaklıklara göre. Ayrıca çekirdek frekans ve voltajına biraz daha ayar yapabilirim. Sonra sabaha kadar stress testinde bırakırım. Umarım kapanmaz. :)

Hocam benim anlamadığım, kart 1080p 8x msaa furmark testinde 100-105V çekiyor. Hem -75 voltaj verdim, hem de 50 MHz kadar core clock arttırdım. 62 derece şuan. FPS'de 11.
Anlamadığım, şuan 1080p testte, 4K test açınca 8x msaa olmasına rağmen 25 FPS alıyor ve 130W çekiyor. Neden? İkisinde de maksimum kullanımda.

Ve bu kart böyle giderse baya iyi sıcaklıklara çekilir. Biraz testi yapsın bellek frekansı arttırmayı düşünüyorum sıcaklıklara göre. Ayrıca çekirdek frekans ve voltajına biraz daha ayar yapabilirim. Sonra sabaha kadar stress testinde bırakırım. Umarım kapanmaz. :)
Daha fenasını söyleyeyim, konusunu açtım kimse yanıtlayamadı. MSAA kapayın 1080P daha fazla FPS veriyor ve daha fazla güç çekiyor, dolayısıyla daha fazla ısınıyor :) ...

Daha fenasını söyleyeyim, konusunu açtım kimse yanıtlayamadı. MSAA kapayın 1080P daha fazla FPS veriyor ve daha fazla güç çekiyor, dolayısıyla daha fazla ısınıyor :) ...
Hocam FPS gittikçe düşmeye başladı bende de, voltajı çok düşürdüm diye mi acaba ya.
Voltaj -80, çekirdek hızı 1284'den 1330'a çektim de 10-11 arası şuan. 12 ile başlamıştım pek ısınmıyor da.

Dediğinizi denedim, doğru. 135V çekiyor, -110 Core Voltage olmasına rağmen. FPS 56 genelde. Sıcaklık 2-3 dakikada 66 oldu, sanırım 70-72'ye çıkar. Fan %70 şuan.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı