RX570 ve R5 1600 sistem kendiliğinden kapanıyor

semih4101

Decapat
İyi günler herkese. Size bir sorunumdan bahsedeyim kısaca.
Bundan 5 ay falan önce PC her gün 1-2 kere reset atıyordu. En sonunda açılmıyordu. Garantiye yolladım, işlemci bozuk dendi. Sonra yenisini taktılar, gene aynı. Hiçbir şey değişmedi. Burada foruma da yazdım, PSU dedi herkes. Sonra PSU'dan şüphelendim, PSU aldım ve sorunum geçti. 3 ay falan sorunsuz kullandım. 2 aydır da şimdi PC kullanırken oyunda veya masaüstünde fark etmeksizin PC kendini kapatıyor ama mavi ekran falan değil, normal Windows kapanıyor yazıyor ekranda. Sonra normal bir şekilde kapanıyor. Olay günlüğünde hiçbir şey gözükmüyor. Kapandıktan sonra bazen hemen bazen 5 dk sonra falan yeniden kendini açıyor, sonra açılmadan yeniden kapanıyor. Bu bir döngü oluyor. Fişi çekmezsem güç tuşuna basmak da işe yaramıyor. Sizce bu neden olabilir? İnternette çok araştırdım. Benim gibi böyle sorun yaşayan hiç görmedim. Bu arada bu sorun için 4 kere garantiye yolladım, hepsinde gene işlemci değişti, gene düzelmedi. Garantiye giden parçalar, işlemci, ekran kartı, anakart, RAM. Bu sorun yazılımsal bir şey olabilir mi diye düşünüyorum artık.
Sistemim.
RX570.
Ryzen 5 1600.
A320.
8 GB RAM.
1 TB.
Rampage 600W PSU.

Sorunum tam olarak ne emin değilim ama Windows'la ilgili olduğu kesindi. Format atınca geçti sorunum. Herkese teşekkür ederim.
Sorunum hâlâ devam ediyor. PSU masrafı yapmadan önce son kez size şunu sormak istiyorum, madde halinde yazacağım sizde maddeler halinde cevaplarsanız sevinirim.
1- örneğin masaüstüne not defteri açıyorum. Farklı kaydet deyip kaydetmiyorum. Öyle yapınca oturum kapatılıyor diyor ama kapatmıyor kaydedilmeyen dosya olduğundan. Yani böyle önemli bir donanım sorunu olsa (PSU) kapanmayı böyle engelliyebilir miyimki?
2- ben önceden reset sorunu yaşıyordum. Onlarda hep olay günlüğünde kırmızı hata veriyordu bunda herhangi bir hata oluşmuyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Son düzenleme:
Sorunum tam olarak ne emin değilim ama Windows'la ilgili olduğu kesindi. Format atınca geçti sorunum. Herkese teşekkür ederim.
Sorunum hâlâ devam ediyor. PSU masrafı yapmadan önce son kez size şunu sormak istiyorum, madde halinde yazacağım sizde maddeler halinde cevaplarsanız sevinirim.
1- örneğin masaüstüne not defteri açıyorum. Farklı kaydet deyip kaydetmiyorum. Öyle yapınca oturum kapatılıyor diyor ama kapatmıyor kaydedilmeyen dosya olduğundan. Yani böyle önemli bir donanım sorunu olsa (PSU) kapanmayı böyle engelliyebilir miyimki?
2- ben önceden reset sorunu yaşıyordum. Onlarda hep olay günlüğünde kırmızı hata veriyordu bunda herhangi bir hata oluşmuyor. Bunun sebebi ne olabilir?
Ram frekansları ile oynadı iseniz bios dan ondan olabilir hocam aynı olay bende de olmuştu.

Geri
Yukarı