RX580 düşük GPU kullanımı

i7 3770 normal şartlarda RX 580'i beslemez mi?
Arkadaşın anlattığı darboğaz senaryosu. Youtube'dan videoları izledim tam karar veremedim. Adamların ekran kartı kullanımı %100'e yakın, konuyu açan arkadaştan farklı. Bazıları işlemciye overclock yapmışlar ve rahat rahat oynuyorlar. İşlemci stock haldeyken de darboğaz yapmaz galiba videoları izledikten sonra emin olamadım.

Arkadaşın anlattığı darboğaz senaryosu. Youtube'dan videoları izledim tam karar veremedim. Adamların ekran kartı kullanımı %100'e yakın, konuyu açan arkadaştan farklı. Bazıları işlemciye overclock yapmışlar ve rahat rahat oynuyorlar. İşlemci stock haldeyken de darboğaz yapmaz galiba videoları izledikten sonra emin olamadım.
Rtx 2070i bile kaldıran işlemci rx 580ide kaldırır çok rahat bide bu işlemcinin çarpan kilidi kapalı oc olmaz

Rtx 2070i bile kaldıran işlemci rx 580ide kaldırır çok rahat bide bu işlemcinin çarpan kilidi kapalı oc olmaz
Burada yaptığını söylüyor.
3770.jpg

3770_2.jpg

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Base clock oc oluyor oda çoğu moboda olmuyor asusun oc soket anakartlarinda falan oluyor sadece ve çok riskli ondan yok sayınız o tür şeyleri işlemci upgradei daha efektif olacaktir

i7 3770
16GB DDR3 (2x8GB) RAM
RX580 8GB
SSD yok, 1 TB HDD

Sistem bu şekilde, lakin Apex, PUBG, World War Z, Insurgency: Sandstorm, Battlefield 4 gibi oyunlarda GPU kullanımı ve CPU kullanımı %100'e ulaşmıyor. Herhangi bir Power Option yok ve VSync hem AMD hem de oyun içi kapalı. Mesela Apex'de GPU kullanımı max %70, aynı şekilde CPU kullanımı da max %70 oluyor. PuUBG ve WWZ'de de böyle. Ayarları ultraya çekince GPU kullanımı artıyor lakin FPS düşüyor ve 144hz FreeSync monitor kullandığımdan dolayı FPS'in 80+ olmasını istiyorum her oyun için. Fikri olan var mı?
Ben emin olamadım kusura bakmayın. İşlemcinizi yükselterek boşu boşuna sizi masrafa sokmaya gerek yok. Sisteminizde donma takılma vs. herhangi bir sorun yoksa böyle kullanın.

Ben emin olamadım kusura bakmayın. İşlemcinizi yükselterek boşu boşuna sizi masrafa sokmaya gerek yok. Sisteminizde donma takılma vs. herhangi bir sorun yoksa böyle kullanın.
Sıkıntım şu ki GPU kullanımı yeterinde yüksek olmadığından dolayı istediğim FPS'i alamıyorum. İşlemcim 3.9 GHZ'de çalışıyor zaten non k olduğundan dolayı overclock yapamam ve Base Clock hızını artırmak pek de etklilemez diye düşünüyorum. İşlemcim RX580'yi desteklemesi lazım ama çoğu oyundan ikisi de %80 üstüne çıkmıyor bile. Monitor ayarlarım ise gayet normal, 144hz ve native resolution seçili. AMD software üzerinden FreeSync açık ve Vsync her daim kapalı. Ama ne yaparsam yapayım çoğu oyundan GPU kullanımı %80'i geçmiyor ve normalden daha düşük FPS alıyorum. Mesela Pubg de Ultra da GPU kullanımı %100 ve Youtube'da ki bencmarklara çok yakın hatta biraz daha yüksek FPS alıyorum ama ayarı düşürünce FPS değişmiyor ve hem CPU hem de GPU kullanımı düşüyor. Sanki Pubg'ye 100FPS fps limit koymuşum gibi ama koymadım :). Halen önerilere açığım!

Tüm çekirdeklere tek tek baktınız mı? Belki bazı çekirdekler %100 oluyordur. Darboğaz olabilir. MSI Afterburner ile oyun içi değerleri atmanız mümkün mü?

144Hz bir monitör kullanıyor. Monitörün bir sorunu yok.
Tüm çekirdeklere baktım, HWiNFO ile MaxCPU usage'e bakıyorum 2 saatlik oyun sonunda %97 diyordu. Sonra hepsini ayrı ayrı açıp baktım ama %97'nin anlık bir hit olduğunu, mesela Pubg'de genellikle %60-80 arası gittiğini gördüm.
Ekran kartı driver sürümün nedir?
Denediğim sürümler(hepsi DDU ile sıfır kurulum yapıp yüklendi);
19.12.2 ( Current driver )
20.x.x ( 20.2.2'ye kadar hepsi ).
Amd driverları ile zaten bi alıp veremediğim var. Bazen sağlam çalışan voltajda black screen veriyor veya oyunda alt tab yapıp tekrar oyuna dönünce oyunda arada flickerları farkediyorum ya da ekran saniyeliğine black screen olup düzeliyo. Çok anlık olduğundan dolayı oyun performansımı etkilemiyor ve açıksa 8-9 tane driver denediğimden dolayı yoruldum diyebilirim. GPU daha 2 aylık bu arada.

Geri
Yukarı