Çözüldü RX580 fan hızı önerisi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Hortozazi

Hectopat
Yer
"Seattle"
sa.PNG

Evet arkadaşlar bu işlerden pek anlamam verdiğim görüntünün sağ alt kısmındaki P1 vs yazan yerlere uygun bir fan hızı söyleyebilir misiniz? Ben kendim böyle bir ayar yaptım ama ne kadar iyidir kötüdür bilmem. Gürültüyü çok dert etmiyorum ama benim için önemli olan 80 dereceyi çok rahat görmemesi takıntım var diyebilirim güzel bir ayar önerirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam yaptığım değerlerde dokularda bozulmalar vs oldu, sonra sizinkilerle aynı değerlere çektim MHz değerlerini ve sorun kalmadı gerçekten çok teşekkür ederim ortalama 70 derecelere düştü ve şimdi de fan ayarı yapacağım daha da serinletmek için önerdiğiniz bir fan ayarı var mıdır?

Düzeltme oyundan attı hocam ilk önce siyah ekran verdi sonrada attı doğru ayarları nasıl bulabilirim

Hocam doğrudan 1010 mv ile başladıysanız çok normal. Her kart aynı değil, bu yüzden doğru değerleri bulmak için denemeler yapmanız gerekebilir. Test etmek için tavsiye oyunum Doom 2016. Vulkan + vsync off ayarlarında test etmeniz sizin faydanıza olur. Çünkü hiçbir stres testinde ve hiçbir oyunda hata vermeyen ayarlar doom'da crash verebiliyordu.

Saat hızlarını benimki gibi ayarladıktan sonra voltaj değerlerinin sadece son beşine 1050 mv değerini verin ve oyunda biraz vakit geçirip sıcaklık değerini not alın. Daha sonra kademe kademe bunu aşağı indirmeyi deneyin. Hata almaya başladığınız değerden bir önceki değerde bir süre kullanın. Problem yoksa sizin kartınız için stabil değer odur. Eğer problem varsa voltajı bir tık daha yükseltin veya aynı voltajda saat hızını 20 mhz aşağı çekin. Böyle böyle stabil değeri bulduğunuzda hem enerjiden tasarruf edersiniz hem de sıcaklık değerini düşürürsünüz.
Merhabalar. Öncelikle kullanmış olduğunuz kasa modeli ve hava akışı sıcaklık değerlerini etkiler. Yan tarafı açık bir şekilde test edip sıcaklık değerleri daha düşük çıkarsa hava akışı kötü demektir. Fan ayarına gelince tamamen sizin tercihiniz. Fan sesinden rahatsız olmuyorsanız daha da arttırabilirsiniz. Ama ekran kartının sıcaklığını esas düşürecek olan undervolt yapmanızdır. Bu kartlar için 70-79 derece arası normaldir. Oyunlarda bu değerleri stabil şekilde alıyorsanız bir problem olmaz. Ama kartın sıcaklığını daha da düşürmek isterseniz undervolt yapabilirsiniz.
ASUS Dual RX 580 4 GB hocam ama hiç undervolt işlerine giresim gelmiyor çünkü hiç bilgim yok daha kötü yaparım diye korkuyorum hocam
Forum içerisinde birçok undervolt konusu rehberleri var oralara bakabilirsiniz. Mantığını anlayınca o kadar da zor değil. Ben XFX RX 590 kullanıyorum ve ismini alev topu koydum. Kartı ilk aldığımda otomatik ayarlarında 89 dereceyi görmüştüm. Undervolt ve fan ayarı sayesinde 75-77 dereceye kadar düşürebildim.

D

Merhabalar. Öncelikle kullanmış olduğunuz kasa modeli ve hava akışı sıcaklık değerlerini etkiler. Yan tarafı açık bir şekilde test edip sıcaklık değerleri daha düşük çıkarsa hava akışı kötü demektir. Fan ayarına gelince tamamen sizin tercihiniz. Fan sesinden rahatsız olmuyorsanız daha da arttırabilirsiniz. Ama ekran kartının sıcaklığını esas düşürecek olan undervolt yapmanızdır. Bu kartlar için 70-79 derece arası normaldir. Oyunlarda bu değerleri stabil şekilde alıyorsanız bir problem olmaz. Ama kartın sıcaklığını daha da düşürmek isterseniz undervolt yapabilirsiniz.

Daha demin 10 dakika oynadığım bir oyunda 80 dereceyi hemen gördü ve rahatsız oldum, kasam 3 fanlı 2 önde bir arkada egzoz fan var. Çok kaliteli bir kasa değil. Undervolt gerçekten açıklayıcı bir şekilde anlatırsanız deneyebilirim hocam

Eki Görüntüle 599904

Evet arkadaşlar bu işlerden pek anlamam verdiğim görüntünün sağ alt kısmındaki P1 vs yazan yerlere uygun bir fan hızı söyleyebilir misiniz? Ben kendim böyle bir ayar yaptım ama ne kadar iyidir kötüdür bilmem. Gürültüyü çok dert etmiyorum ama benim için önemli olan 80 dereceyi çok rahat görmemesi takıntım var diyebilirim güzel bir ayar önerirseniz sevinirim.

MSI Afterburner programı ile otomatik çalışmasını sağlayabilirsiniz. Sıcaklığa bağlı olarak fan hızı otomatik değişiyor.

ASUS Dual RX 580 4 GB hocam ama hiç undervolt işlerine giresim gelmiyor çünkü hiç bilgim yok daha kötü yaparım diye korkuyorum hocam
Hocam aslına bakarsanız tahmin ettim modeli çünkü bende de aynı kart var ve soğutma performansı çok iyi değil. Ben şuan kendi kartımda 1340 mhz 1010mw ile maksimum 73 derece görüyorum. Kasam ufak olduğu için kapak kapalı halde stok değerlerde soğutmak imkansız gibi.

MSI Afterburner programı ile otomatik çalışmasını sağlayabilirsiniz. Sıcaklığa bağlı olarak fan hızı otomatik değişiyor.

Nasıl yapacağımı detaylı anlatır mısınız? Programı kuruyorum şimdi
Hocam aslına bakarsanız tahmin ettim modeli çünkü bende de aynı kart var ve soğutma performansı çok iyi değil. Ben şu an kendi kartımda 1340 MHz 1010MW ile maksimum 73 derece görüyorum. Kasam ufak olduğu için kapak kapalı halde stok değerlerde soğutmak imkansız gibi.

Şimdi MSI Afterburner'e girdim nasıl yapabilirim?

D

Daha demin 10 dakika oynadığım bir oyunda 80 dereceyi hemen gördü ve rahatsız oldum, kasam 3 fanlı 2 önde bir arkada egzoz fan var. Çok kaliteli bir kasa değil. Undervolt gerçekten açıklayıcı bir şekilde anlatırsanız deneyebilirim hocam
Undervolt işlemini MSI Afterburner veya Radeon programı üzerinden yapabilirsiniz. Ben Radeon programı üzerinden yaptığım için oradan anlatayım size. Kendi kullandığım ayarlardan anlatacağım ama bu ayarları uygulamayın sadece anlatmak için yükledim. Voltaj değerlerinde işaretlediğim son üç değeri -100 düşürerek deneyin. Eğer hata, donma veya crash problemi yaşanırsa 90 değer düşürüp denersiniz. Yani bu şekilde en stabil ayarları bulabilirsiniz. Çünkü kimse size tam olarak şu şu ayarı yapın diyemeyiz aynı kart aynı modeli kullansanız bile o kişinin kullandığı ayarlar sizde çalışmayabilir. Ayrıca Radeon programından ayar yapacaksanız yine görsele eklemiş olduğum Windows ayarları kısmından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın yoksa Radeon ayarları sıfırlanıyor. Zaten dediğim gibi forum içerisinde birçok undervolt konusu mevcut oralara bakarak da fikir sahibi olabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 15.PNG
    15.PNG
    77,5 KB · Görüntüleme: 682
  • Ekran Alıntısı 3.PNG
    Ekran Alıntısı 3.PNG
    20,3 KB · Görüntüleme: 674
Hocam saat hızlarını verdiğim gibi düzenleyin, mavi alanda gördüğünüz voltaj değerlerinin son beş tanesine 1050 mw yazın. Bu şekilde test edin, eğer hala sıcaksa 1040, 1030... gibi indirebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (19).png
    Ekran Görüntüsü (19).png
    34,9 KB · Görüntüleme: 716

Yeni konular

Geri
Yukarı