RX580 Sistem Toplama

Yağız Dikmen

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yeni çıkan RX580 ile yeni bir sistem toplamak istiyorum. Aklımda olan bir sistem var. Bu sistem hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum.

İşlemci: Ryzen 5 1500X
Anakart: Asus Prime 350M-A
Ekran Kartı: Asus RX580 8GB 256Bit
RAM: Kingstons Hyperx Fury 16GB 2666MHz
HDD: Toshiba P300 1TB
SSD: Kingston Hyperx 120GB SATAIII
Kasa: Dark Dragon 500W PSU

Son düzenleme:
Kingston HyperX Fury bellekler yerine Corsair veya Gskill bellekler daha iyi olur. Frekansı ne kadar yüksek ise Ryzen o kadar performanslı olur.
Kingston SSD ise tavsiye etmem. OCZ, Corsair, Samsung veya Crucial çok daha iyi olur.

Corsair'in 2666MHz'lik belleklerini bulamadım. Bende bu yüzden Kingstone marka bellekleri seçtim. Ayrıca Seagate yerine Toshiba'yı tercih ederim. Bu benim şahsi görüşüm.

Toshiba P300 modeli, hızlı bir HDD'dir. Şu anda alabileceğiniz en mantıklı modellerden biridir. Ayrıca Hyperx gayet iyi bir markadır. RAM'leri de bir o kadar iyidir. Kingston bu işin ustalarından biridir. Önermem diyen arkadaş hangi kafa ile yazmış merak ettim valla. PSU daha iyi olabilir. Kasaya dahil güç kaynaklı pek güven verici değil.

@Barış Tolon Ayık kafa ile yazdığıma eminim hocam. Kingston'ın V300'deki paragözlüğünden sonra o firmaya olan itibarım tamamen bitti. Kingston HyperX SSD almak yerine, aynı fiyata çok daha kaliteli olan Corsair'i tercih ederim, 10-20TL daha ekler OCZ alırım çok daha iyi. Bu SSD'lere oranla bence paralarını hak etmeyen SSD'ler.
Hyperx Fury bellekler ise gereksiz pahalılar. 2666MHz Kingston bellek almak yerine, Corsair Vengeance LPX 3000MHz 2x8GB bellek alır, veya daha ucuza
GSkill RipjawsV DDR4 16GB(2x8GB) 3000MHz Ram Bellek - F4-3000C15D-16GVR - Bilgisayar Bileşenleri
Alır çok daha iyi. Ryzen'lerde MHz değeri yükseldikçe performans da yükseliyor.
Kingston bu işin ustalarından değil, aç gözlülerinden birisi bana göre.

Kingston siz kabul etmeseniz de, bu işin ustalarındandır. Yanlış düşünüyorsunuz. V300 modeli ile diğer modeller arasında ki bağ ne? Savage serisi en kaliteli SSD'lerden biridir mesela. Fury SSD'leri bende pahalı buluyorum. Ama gidip de "Kingston alma bunu al" demek yanlış. "Daha ucuz o yüzden bunu al" demek doğrudur. Fiyatlar mağazadan mağazaya değişiklik gösterebilir. Elbette 3000 MHz bellekler aynı fiyatta ise onlar alınır. Ama sizin takındığınız tavır yanlış. Yanlış ifade ediyorsunuz. Tekrar söylüyorum, siz kabul etmeseniz bile, Kingston, bu işin ustalarından, babalarından biridir.

@Barış Tolon Bende Toshiba olarak P300 modelini düşünüyordum ama belirtmemişim. @H. Hüseyin Barış arkadaşımız çok doğru demiş. Kullandığınız ifade yanlış. Evet 'Bu bellekler ucuz bunu al' diye belirtseniz tamam, kabul ederim. Fakat direk Kingstone belleklere para verilmez diyorsunuz. Bence bu görüşünüz çok yanlış. 2. olarak SSD'yi şimdilik Kingstone seçtim. Corsair LE'de takabilirim. Bu konuda hala fikirlere açığım. Ama dediğim gibi Kingstone bellekler hakkında bence çok yanlış düşünüyorsunuz.

Görüşünüze saygılıyım tabiki. Ancak en az 5 SSD'yi geri iade ettik arkadaşlar ile, hepsinde kontrolcü arızalı çıktı.
Bellekler için ise, dediğim gibi parasını hak etmiyorlar.
Alsanız bile umarım sıkıntı yaşamazsınız. Kendim çok çektiğim için kimseye tavsiye etmiyorum artık :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı