RX580 Undervolting

Quarinal

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
2 Ay önce RX580 Armor 8G OC kartlı bir PC aldım. Performansından oldukça memnunum ama bazı ısınma problemleri var. Biraz araştırınca undervolting yapmanın işe yarayacağını öğrendim ve denemeye karar verdim. MSI Afterburner üzerinden yaptığım undervolting işlemiyle bazı oyunlarda yaklaşık 10 derece daha az ısındığını fark ettim. Ama GTA 5 gibi oyunları Ultra ayarlarda oynarken %70 fan hızıyla falan 70 derecelerde oynamak çok gürültülü ve can sıkıcı oluyor. Ayarları düşürünce 65 derece falan oluyor ama fanlar yine %60'da falan çalıştığı için rahatsız oluyorum. Kasamın önünde boş 3 tane fan slotu var ve karantina bitene kadar fan da takamıyorum. Buraya MSI Afterburnereden aldığım ekran görüntüsünü koyacağım. Yaptığım undervolting sizce abartı mı? Karta bir zararı olur mu? Core Clock ve Memory Clock arttırmalı mıyım, arttırırsam ısınmaya sebebiyet verir mi?

Ekran Alıntısı.PNG

Gördüğünüz gibi -131MV yaptım ve ısınmaya biraz olsun çözüm buldum. Pek bilgi sahibi olmadığım için bu konuyu açmaya karar verdim. Tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Şimdiden teşekkür ederim.

Not: Kasanın önüne 3 tane fan takınca etkili olur mu belirtirseniz sevinirim. (Arkada bir egzoz fan, üstte iki tane sıvı soğutma fanı var şu an.)

Son düzenleyen: Moderatör:
@Quarinal Bu değerler ile herhangi bir fps kaybı yaşadınızmı? Ne zaman Undervolt yapsam çaresi olmayan performans düşüşü ile karşı karşıya kalıyorum, ve format atıyorum ancak böyle geçiyor performansın düşüklüğü. Sizdede aynı sorun var mı?

@Quarinal Bu değerler ile herhangi bir fps kaybı yaşadınızmı? Ne zaman Undervolt yapsam çaresi olmayan performans düşüşü ile karşı karşıya kalıyorum, ve format atıyorum ancak böyle geçiyor performansın düşüklüğü. Sizdede aynı sorun var mı?
Aslında undervolting yapmadan önceki değerlerimi çok hatırlamıyorum ama bu haliyle aşırı bir fps sorunu yaşamadım. Hala oyunları ultra ayarlarda bile oldukça akıcı oynuyorum. Sadece bazı oyunlarda grafikleri daha az ısınması için biraz kıstım o kadar. Ayrıca format atmadan voltajı yükseltmek işe yaramadı mı?

@Quarinal Hayır geçmiyordu hiçbir şekilde. Yapacağım ama yine aynısı olacak diye korkmuyor değilim. Soruna gelince. Hayır Undervolt'un (voltaj vermediğin sürece) bir zararı yoktur. En fazla az voltajdan tearing olabilir, oyun crash verebilir, en kötü ekran donar pc kapanır. Core clock ve Memory clock ellemene gerek yok zaten ekran kartı overclocklu şekilde satışa sunuluyor. Eğer görüntüde sorun yaşamıyorsan, oyun atmıyorsa ve pc kapanmıyorsa değerler stabildir.

@Quarinal Hayır geçmiyordu hiçbir şekilde. Yapacağım ama yine aynısı olacak diye korkmuyor değilim. Soruna gelince. Hayır Undervolt'un (voltaj vermediğin sürece) bir zararı yoktur. En fazla az voltajdan tearing olabilir, oyun crash verebilir, en kötü ekran donar pc kapanır. Core clock ve Memory clock ellemene gerek yok zaten ekran kartı overclocklu şekilde satışa sunuluyor. Eğer görüntüde sorun yaşamıyorsan, oyun atmıyorsa ve pc kapanmıyorsa değerler stabildir.
Daha önce oyundan atma, Pc kapanması gibi sorun yaşamadım. Yalnızca 2 kez The Sims 4 oynarken başıma geldi ama anlam veremedim çünkü kart hiç zorlanıyor gibi değildi, fanlar kapalıyken 60 dereceye bile ulaşmamıştı. Oyun crackli olduğu için belki ondan kaynaklıdır diyip geçtim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı