RX580 ve fan dengesi

yagmura17

Centipat
Merhaba arkadaşlar. RX580'li bir sistem kullanıcısıyım. Hiç bir şey yapmadığım zamanlarda ekran kartım ortalama 40-45 derece civarlarında seyir ediyor. Oyun oynarken vs 50 derece üstüne çıkınca zaten otomatik olarak çalışmaya başlıyor. Hatta undervolt ta yaptım oyun içlerinde 65 derecelerde seyir ediyor. Aklımda şöyle bir soru var. Normal bir anda 40-45 derece arası fazla mı? Sizce fanları her zaman %25 ile çalıştırayım mı aralıksız kapanmadan. Sanki saçma ve fanlar adına zararlı olur gibi hissediyorum. Ama bir yandan 38-39 derece olması gerektiğini düşünüyorum YouTube'da video izlerken mesela. Sizce ne yapmalıyım? Görüşlerinize açığım ^^

Yani 50 derecede otomatik olarak çalışması için bırakıyım mı ? Ben %25 fan açınca 33-34 derece görüyorum masaüstünde ve tatmin ediyor :D Ama dediğim gibi her an %25 ile çalıştırıp fanı boğmak istemiyorum.
Kanaatimce otomatikte bırakmak en mantıklısı. Gigabyte RX 580 kullandım ısı değerleri normal seyirdeydi.

Bende boşta 30 derece civarı, hava akışına bağlı olarak değişir. Sizdeki de düşük, üstelik yükte de gayet serin çalışıyor. Bu şekilde dengeli bir sıcaklığa sahip olması iyi bir şey.
Siz 30 diyince şuan benimkinin 45 olması biraz üzdü ve gerdi açıkçası. Fakat 45 derece ona rağmen normal diyorsanız (googledayım) sorunu takmadan devam edicem. Eğer önerirseniz, standart fix açık %10 fan yapabilirim

Gerek yok, bakın olaya sıcaklığın düşük veya yüksek olmasından bakmayın. 80 derece altı sıcaklıklar normaldir. Sıcaklık ne kadar stabilse daha iyidir çünkü geniş aralıkta ısınıp soğudukça lehimler daha fazla genleşip daha fazla büzüşecek, siz 45 derece ile 65 derece arasında gayet iyi değerlere sahipsiniz. Kafaya takılacak gram durum yok.

Gerek yok, bakın olaya sıcaklığın düşük veya yüksek olmasından bakmayın. 80 derece altı sıcaklıklar normaldir. Sıcaklık ne kadar stabilse daha iyidir çünkü geniş aralıkta ısınıp soğudukça lehimler daha fazla genleşip daha fazla büzüşecek, siz 45 derece ile 65 derece arasında gayet iyi değerlere sahipsiniz. Kafaya takılacak gram durum yok.
Teşekkür ediyorum uğraşınız için ^^

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı