RX580 ve fan dengesi

yagmura17

Centipat
Merhaba arkadaşlar. RX580'li bir sistem kullanıcısıyım. Hiç bir şey yapmadığım zamanlarda ekran kartım ortalama 40-45 derece civarlarında seyir ediyor. Oyun oynarken vs 50 derece üstüne çıkınca zaten otomatik olarak çalışmaya başlıyor. Hatta undervolt ta yaptım oyun içlerinde 65 derecelerde seyir ediyor. Aklımda şöyle bir soru var. Normal bir anda 40-45 derece arası fazla mı? Sizce fanları her zaman %25 ile çalıştırayım mı aralıksız kapanmadan. Sanki saçma ve fanlar adına zararlı olur gibi hissediyorum. Ama bir yandan 38-39 derece olması gerektiğini düşünüyorum YouTube'da video izlerken mesela. Sizce ne yapmalıyım? Görüşlerinize açığım ^^

RX 580 Strix sahibiyim. Sistem boştayken fan döndermemesine sabit 28 derece kartım. Bundan önceki kartım RX 580 Dual boşta 50 dereceye kadar çıkıyordu. Kartın soğutma bloğu ve kasanın serinliği en önemli etken. Kafaya takacak bir durum yok rahatça kullanabilirsiniz.

RX 580 Strix sahibiyim. Sistem boştayken fan döndermemesine sabit 28 derece kartım. Bundan önceki kartım RX 580 Dual boşta 50 dereceye kadar çıkıyordu. Kartın soğutma bloğu ve kasanın serinliği en önemli etken. Kafaya takacak bir durum yok rahatça kullanabilirsiniz.
Peki bir sorum daha olucak. Bir kart 50 derece ile çalışıyor mesela benim kartım, sizin kartınız ise 28 derece ile çalışıyor. İki kart arasında sağlık veya performans farkı kısa zaman da mı hissedilir, uzun zamanda mı hissedilir. Ayrıca bir kart 50 derece ile sabit çalışabilecek kapasiteye sahiptir değil mi ? Kasanın yani sistemin sağlığı açısından dert etmeme gerek yok. Ayrıca aşağıdaki soruma da görüş belirtirseniz çok sevinirim
RX580 için performans kayıpsız 65 derece çok güzel. Eğer kasanızda yer varsa birkaç fan daha takabilirsiniz, daha güzel olur.
Öğrenciyim bu ay çok zorladım kendimi sistem için. Gelecek ay tabiki bu önerinizi dikkate alıcam.

Bu arada yeni bir konu açıcam ama ortalama 30 dakika bekletiyor. Siz iki dostun önerisini alarak başlamak istiyorum. Yeni konuya yazacağım postu şimdilik buraya yazıyorum, postu açınca silerim..

Merhaba arkadaşlar. Bir sistem topladım ve size tüm maliyetiyle parçaların modelleriyle yazacağım. Sizce kazık mı, normal mi, iyi mi aldım belirtir misiniz ? İyi aldığımı düşünüyorum çünkü tek tek toplamaya kalkınca aradaki fark baya fazla oluyor. Uzatmadan yazıyorum görüşlerinizi belirtirseniz çok sevinirim ^^

Lenovo d24f-10 24'' 144Hz 1ms + FreeSync Monitör (3 Aylık, jelatinleri üzerindeydi)
Gigabyte B450M S2H (Sıfır)
NeoForza 8GB DDR4 3000Mhz Soğutuculu Ram (Sıfır)
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB (2 aylık, sıfır gibi tertemiz gözüküyordu en ufak bir tozlanması bile yoktu ve şuan gayet güzel çalışıyor)
AMD Ryzen 5 1600 12nm version (Sıfır)
FSP Raider 550W / Ra550 80+ Silver + PSU Kablosu (Sıfır)
4 RGB Fan, Gametech Kasa (Sıfır)
TP-Link WN722N Wifi Adaptörü (Sıfır)

Arkadaşlar sistem kimine göre kötü kimine göre iyi olabilir. Benim sizlerden önerinizi almak istemem bu sistemin bana maliyeti 3970TL oldu. Sizce güzel mi alınmış, yoksa pahalı mı alınmış merak ediyorum. Teşekkür ediyorum ^^

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı