RX580 ve Ryzen 5 2600 sistem alınır mı?

Arkadaşlar AMD 2600-ASUS RX580-O8G-PRIME B450M-K WD 1TB DİSK-CRUCIAL 8GB RAM - Vatan Bilgisayar bu ürünü bugün akşam sanırım alacağım. Bundan daha iyi verebileceğiniz tavsiye var mı?

Screenshot_2.jpg

Dostum senin için şu şekilde bir sistem toplamaya çalıştım. İşlemciye "i3-9100f" dememek lazım, oyunlarda ve benchmark testlerinde R5-2600 ile karşılaştırırsan ne demek istediğimi anlayacaksın.
Elinde depolama birimleri var diye sepete eklemedim. Kampanyalı ürünler olduğu için sepete birer tane ekleyebiliyorum fakat RAM'i ayrıca bir tane daha alarak 16GB yapabilirsin. Bu sistemi bir değerlendirmeni isterim.

Eki Görüntüle 540163

Dostum senin için şu şekilde bir sistem toplamaya çalıştım. İşlemciye "i3-9100f" dememek lazım, oyunlarda ve benchmark testlerinde R5-2600 ile karşılaştırırsan ne demek istediğimi anlayacaksın.
Elinde depolama birimleri var diye sepete eklemedim. Kampanyalı ürünler olduğu için sepete birer tane ekleyebiliyorum fakat RAM'i ayrıca bir tane daha alarak 16GB yapabilirsin. Bu sistemi bir değerlendirmeni isterim.
Bende R5 2600 var arkadaşa ise 9100F önerdim ve onu kullanıyor. Test sonuçlarını bilmem ama arkadaş işlemciden şikayetçi. Hiç durmadan yüzde 100 olup darboğaz yapıyor. Kullandığı ekran kartı da 1660 Super modelinden çok daha düşük. Ben R5 2600 işlemcim ile 1660Ti besleyebiliyorum :D

Rampage kasa ve Z serisi anakart da o sisteme aşırı gereksiz olmuş.

Bende R5 2600 var arkadaşa ise 9100F önerdim ve onu kullanıyor. Test sonuçlarını bilmem ama arkadaş işlemciden şikayetçi. Hiç durmadan yüzde 100 olup darboğaz yapıyor. Kullandığı ekran kartı da 1660 Super modelinden çok daha düşük. Ben R5 2600 işlemcim ile 1660 Ti besleyebiliyorum :D.

Hocam size nasıl ulaşabilirim özelden?

Bende R5 2600 var arkadaşa ise 9100F önerdim ve onu kullanıyor. Test sonuçlarını bilmem ama arkadaş işlemciden şikayetçi. Hiç durmadan yüzde 100 olup darboğaz yapıyor. Kullandığı ekran kartı da 1660 Super modelinden çok daha düşük. Ben R5 2600 işlemcim ile 1660Ti besleyebiliyorum :D

Z Serisi anakartı arkadaşa attığım bir önceki hazır bilgisayardaki Ram frekansını (2666MHz) düşük bulduğu için koymak zorunda kaldım. Intel tarafında H ve B serisi anakartların neredeyse tamamı 2666MHz frekansta çalıştırıyor çünkü Ram'leri. Ayrıca bir gün kendisi i5-9600kf, i7-9700kf gibi işlemcilerle upgrade etmek isterse bu işlemcileri de H ve B serisi gibi anakartlarla kullanmak biraz hakaret olabileceği için tercih ettim.

Rampage kasayı da içindeki power supply 80+ bronz sertifikasına sahip olduğu için kullandım. Ayrıca fiyatı olarak da oldukça uygun olduğunu düşünüyorum.

İşlemci ve ekran kartı beslemesi konusunda da sizin kadar tecrübem yok ne yazık ki fakat internette gördüğüm çok basit bir test sayesinde i3-9100f'in Gtx 1660 modelini %30'larda bir kullanımla beslediğini görebiliyorum. Bahsettiğim testi aşağıya link olarak bırakıyorum. Arkadaşınızın yaşadığı başka bir sıkıntı olabilir.

Ryzen 5 2600 + RX 580. vs i3 9100F + GTX 1660

Hatta şöyle bir ekleme daha yapmak istiyorum. i3-9100f ve i5-9400f işlemcilerinin RTX 2060 ekran kartıyla yapıldığı bir karşılaştırmada da i3-9100f'in neredeyse RTX 2060'ı bile besleyebildiğini görüyorum.

RTX 2060 - i3 9100F vs i5 9400F

Son düzenleme:
Arkadaşlar şunu merak ediyorum; AMD işlemci ve AMD ekran kartı ile AMD işlemci ve NVIDIA ekran kartı arasında performans farkı oluyor mu?

Arkadaşlar şunu merak ediyorum; AMD işlemci ve AMD ekran kartı ile AMD işlemci ve NVIDIA ekran kartı arasında performans farkı oluyor mu?

İşlemci ve ekran kartları ayrı parçalar olduğu gibi ayrı sürücüler kullanır. Bu yüzden bir performans farkı oluşmaz.

O zaman bir nokta koyalaım. Hazır sistem almam lazım. Tavsiye ve önerileriniz içi teşekkür ederim. Bu akşam bir sistem alacağım. Sizce;
.
.
.
İlk sistemde RAM frekans hızı yüksek. Diğerlerininde ekran kartı. Sonuncuyu alabilir miyim bilmiyorum ama tavsiye ederseniz bütçeyi zorliyacağım. Sizce hangisi? Sonradan SSD ve RAM takviyesi yapılacak.

O zaman bir nokta koyalaım. Hazır sistem almam lazım. Tavsiye ve önerileriniz içi teşekkür ederim. Bu akşam bir sistem alacağım. Sizce;
.
.
.
İlk sistemde RAM frekans hızı yüksek. Diğerlerininde ekran kartı. Sonuncuyu alabilir miyim bilmiyorum ama tavsiye ederseniz bütçeyi zorliyacağım. Sizce hangisi? Sonradan SSD ve RAM takviyesi yapılacak.

Sana ilk 2 sistemin aşağı yukarı karşılaştırmasını yapabileceğin 2 link bırakıyorum.

Call of Duty : Warzone Battle Royale | GTX 1650 Super + i5 9400F <-- 16GB 2666MHz Ram

Call of Duty : Warzone | RX 580 + Ryzen 5 2600 | Max Settings <-- 16GB 3200MHz Ram

Kendime alacak olsam; bütçem yeterliyse üçüncü olarak atılan sistemi fakat yeterli değilse ikinci attığın sistemi almaya çalışırdım. Fakat forumda diğer arkadaşların da bahsettiği gibi, ram takviyesi şart gibi duruyor.

.
.
.
En mantıklısı 3. sistem olur ama onun da kasa ve PSU modeli kalitesiz. Bir de Mining için üretilmiş bir anakart takmışlar. Bunlar 2. sistem için de geçerli. En mantıklısı ilki gibi geliyor. Yine de bence tek tek almaya çalışın. Toplamak çok zor bir şey değil.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı