RX590 boşta yüksek saat kullanımı

Fodenist

Hectopat
Arkadaşlar, RX590 kartım hiç böyle yapmazdı ilginç bir şekilde bazen boşta bu şekilde 1500 MHz'lere kadar çıkıyor ve 50 derecelere çıkıyor.
Problem yazılımsal diye tahmin ediyorum. Herhangi bir virüs bulunmadı.
Bu konuyu yazarken düzeldi ama bazen oluyor. Neden olabilir yazılım güncellemesi gelmiş güncellesem gider mi?

afdsgasfdhfdjs.PNG

Dosya Ekleri

• afdsgasfdhfdjs.PNG
    afdsgasfdhfdjs.PNG
    120,3 KB · Görüntüleme: 23
Benim 75 Hz de.
Ayrıca önceden de bayağı sıkıntı yaşamıştım AMD programıyla.
Programları bayağı sıkıntılı eskiden masaüstünde 70 derece oluyordu.
Ya da fanlar çok yavaş dönüyordu otomatikte.
Onları düzelttim ancak şu anda boşta bazen 800 -1500 MHz arası değişiyor.
Şu an 300 MHz'ye geri düştü 15 dk boyunca devam edince buraya konu açtım.
2 kere yaptı bu sıkıntıyı yeniden başlattım yine olmadı şu an normal tekrardan olursa güncelleme yapacağım.

Hangi AMD yazılımı sürümünü kullanıyorunuz? WHQL olan sürümü kullanmaya dikkat edin. DDU programı ile yazılımı silin ardından sıfır kurulum yaparak bir daha indirip kurulum yapın.
Maalesef AMD hala bu yazılım sorunlarını çözmüş değil.

Hangi AMD yazılımı sürümünü kullanıyorunuz? WHQL olan sürümü kullanmaya dikkat edin. DDU programı ile yazılımı silin ardından sıfır kurulum yaparak bir daha indirip kurulum yapın.
Maalesef AMD hala bu yazılım sorunlarını çözmüş değil.

Nasıl WHQL veya DDU göreceğim sürüm 20.11.2 ve 21.2.3 sürümüne güncellenebiliyor.

Nasıl WHQL veya DDU göreceğim sürüm 20.11.2 ve 21.2.3 sürümüne güncellenebiliyor.

DDU programı ile şu an bilgisayarınızda kurulu sürümü sileceksiniz.
Sonrasında 20.11.2 sürümünü yeniden indirip kuracaksınız.
Şimdi aynı sürümü kuruyorsunuz biliyorum fakat Radeon yazılımı öyle bir yazılım ki hiçbir şey yapmadan da bozulabiliyor.
Bende de RX 5600 XT ekran kartı bulunuyor bende de bu tür sorunlar oluşmakta.
DDU ile nasıl sürücünün silindiğini bilmiyor iseniz: DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi
Bu konu yardımcı olabilir.

Ultra olarak oynadığım oyunlarda ekran kartı sıcaklığı genelde 80 derecelerde geziyor. Fan ayarlarıma hiç dokunmadım, otomatik olarak kullanıyorum.

Ultra olarak oynadığım oyunlarda ekran kartı sıcaklığı genelde 80 derecelerde geziyor. Fan ayarlarıma hiç dokunmadım, otomatik olarak kullanıyorum.

Maalesef, RX 590 tam yükte 235W güç harcamakta.
Bu değerler ise soğutması ne kadar iyi olursa olsun ısınmaya sebebiyet vermekte.
Şu an RX 590 yerine RX 5500 XT, RX 5600 XT, RX 5700 XT gibi kartlar bulunuyor.
Ve Watt değerleri RX 590'dan daha güçlü olmasına rağmen daha düşük.
RX 590'ın tercih edilmemesinin sebebleri ise yükte yüksek Watt değerleridir.
Bu konuda yapılabilecek tek şey kasanızın hava akışını iyileştirmek olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı