RX6600 8 GB Yüksek FPS almama rağmen anlık takılma

EnesSins

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
T_FORCE VULKAN 2x8 3200 MHZ DDR4
SSD veya HDD modeli
JAMES DONKEY 500GB M.2 SSD
Ekran kartı
ASUS DUAL RX6600 8GB
Anakart
ASUS PRİME A520M_E
İşlemci
RYZEN 5 5500
Arkadaşlar selamünaleyküm.

Fortnite, RDR2, Minecraft gibi oyunlarda drop yiyorum ve bu çok canımı sıkıyor.
Ve ekran kartı sürücülerini DDU'la silip hem eski sürüm hem de yeni sürüm olacak şekilde yaptım ama değişen bir şey olmadı.
Soruna örnek olacak olursak: Fortnite'de ilk maçımda uçaktan atladıktan sonra stabil FPS değerim 120_160 olmasına rağmen 5-6 sn boyunca 20-30 FPS'lerde geziyor sonra ara sıra gene droplarla normal oluyor. Ayrıyeten RDR2 de şehre girince ani FPS düşüşleri ve ara sahnelerde anlık 20-30 FPS'ye düşme sorunları yaşıyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim

SSD veya PSU'da bir problem olabilir mi? Ayrıca sıcaklık değerlerini kontrol ediyor musunuz bir yükselme oluyor mu?

PSU ile ne alakası olabilir ben de merak ettim iki kişi sormuş :D Sıcaklıklar ne durumda?
PSU stabil çalışmıyor ise gücü verimli dağıtamaz ekran kartı veya diğer parçalar biraz hafiflemeye geçtiğinde PSU gücü birden aşağıya çekerse tekrar ekran kartının güce ihtiyacı olduğunda o anlık drop ve kasmaları yaşayabilirsin. Çok yüksek bir ihtimal değil ama ihtimal.

Yük altına girdikten sonra bir yerde dayanamayabileceğini düşündüm.
PSU stabil çalışmıyor ise gücü verimli dağıtamaz ekran kartı veya diğer parçalar biraz hafiflemeye geçtiğinde PSU gücü birden aşağıya çekerse tekrar ekran kartının güce ihtiyacı olduğunda o anlık drop ve kasmaları yaşayabilirsin. Çok yüksek bir ihtimal değil ama ihtimal.
Bu tarz durumlarda reset atması daha olası. İhtimal mi %0.1 falandır ama haklısınız ihtimal.

@EnesSins

SSD veya PSU'da bir problem olabilir mi? Ayrıca sıcaklık değerlerini kontrol ediyor musunuz bir yükselme oluyor mu?

MSI MAG 650GF 80 Plus Gold

Nasıl anlayabilirim bu arada. Sıcaklıklar gayet normal ekran kartı 55 derece sabit işlemci ise 65-75

Bu tarz durumlarda reset atması daha olası. İhtimal mi %0.1 falandır ama haklısınız ihtimal.

Hocam bir keresinde Resident Evil 4 remake yi 6saat aralıksız oynamıştım ardından bir anda PC yeniden başladı ve oyuna tekrar girdiğimde Türkçe yama ve diğer ayarlar sıfırlanmıştı

Hocam bir de erkran kartı driverinden olma olasılığı nedir acaba çünkü klasik AMD iyi yapalım derken sistemi daha kötü yapıyor bazı sürücüleri

Son düzenleme:
Hocam bir de erkran kartı driverinden olma olasılığı nedir acaba çünkü klasik AMD iyi yapalım derken sistemi daha kötü yapıyor bazı sürücüleri
(WHQL Recommended) bunu kurduysanız ondan değildir driverdense hata mesajı vermesi gerek. Ben en az 15 tane AMD kart kullandım bu tarz bir hatayı Nvidia kartta almıştım. GTA 5 ve CS GO'da anlık takılmalar oluyordu ama FPS düşmemişti. Sonradan oyuna birkaç kere girip çıktıktan sonra düzelmişti. O yüzden şundanmış diyemiyorum. RAM frekansını kaçta kullanıyorsunuz? 3200 ise onluk da bir sıkıntı değildir muhtemelen ama sorayım. %14 sağlığı olan bir HDD'de 50'den fazla oyun var mesela onda bile böyle bir sıkıntı göremedim. Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Ek olarak RAM'lerin 1 tanesini çıkarıp deneme şansınız olur mu bu sadece meraktan sorunu çözeceğini pek sanmıyorum ama aklıma geldi :) Ek olarak işlemciye OC yaptınız mı? SSD'nizin kronik bir sorunu var mı ona bakabilirsiniz. (sanmıyorum ama bakın yine de sonuçta 80GB'lik eski HDD'de bile oyun oynadım böyle bir sorunla karşılaşmadım.Aklıma gelirse yine yazarım. Can sıkıcı bir durum umarım çabuk çözülür.

Hocam bir keresinde Resident Evil 4 remake yi 6saat aralıksız oynamıştım ardından bir anda PC yeniden başladı ve oyuna tekrar girdiğimde Türkçe yama ve diğer ayarlar sıfırlanmıştı
Oyun yeni çıktı bu oyunla ilgili olabilir tekrar denemek lazım.

@EnesSins

MSI MAG 650GF 80 Plus Gold

Nasıl anlayabilirim bu arada

(WHQL Recommended) bunu kurduysanız ondan değildir driverdense hata mesajı vermesi gerek. Ben en az 15 tane AMD kart kullandım bu tarz bir hatayı NVIDIA kartta almıştım. GTA 5 ve CS:GO'da anlık takılmalar oluyordu ama FPS düşmemişti. Sonradan oyuna birkaç kere girip çıktıktan sonra düzelmişti. O yüzden şundanmış diyemiyorum. RAM frekansını kaçta kullanıyorsunuz? 3200 ise onluk da bir sıkıntı değildir muhtemelen ama sorayım. %14 sağlığı olan bir HDD'de 50'den fazla oyun var mesela onda bile böyle bir sıkıntı göremedim. Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Ek olarak RAM'lerin 1 tanesini çıkarıp deneme şansınız olur mu bu sadece meraktan sorunu çözeceğini pek sanmıyorum ama aklıma geldi :) Ek olarak işlemciye OC yaptınız mı? SSD'nizin kronik bir sorunu var mı ona bakabilirsiniz. (sanmıyorum ama bakın yine de sonuçta 80GB'lik eski HDD'de bile oyun oynadım böyle bir sorunla karşılaşmadım. Aklıma gelirse yine yazarım. Can sıkıcı bir durum umarım çabuk çözülür.

Oyun yeni çıktı bu oyunla ilgili olabilir tekrar denemek lazım.

Hocam aslında doğru söylüyor olabilirsiniz ama RAM'lerde bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Ayrıca overclock vs yapılmadı olduğu gibi ama depolama alanlarımın ikisi de dolu belki C dolu olduğu içinde olabilir

Hocam ama bir keresindede RDR2 oynarken tam dinamiti attığım anda ekran kartı driveri hata verdi tam hatırlamıyorum ama uyumsuzlukla alakalı bir şeydi. Ama uzun zamandır bir hata vermedi galiba driveri değiştiğim için

Geri
Yukarı