RX6600 WattMan hatası

Kawa_iMilliye

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba öncelikle, son üç dört haftadır bilgisayarımda video izlerken, oyun oynarken anlık bir donma ve yavaşlama oluyordu. Daha önce kullandığım Sapphire R7 265 ekran kartımda da WattMan hatası alıyordum. Önceki ekran kartımda bu hata nedeniyle bazı oyunlar durup dururken çöküyor, sürekli de oyunlarda FPS düşmesi yiyordum. Çok çektim yani bu hatadan, iki yıl boyunca yarım bozuk ekran katı kullandım. Şimdi ki XFX RX6600 kartımda ara sıra donmalar olduğunda şüphelenmiştim bu hatadan, bugün de şüphelerim gerçekleşti. Bugün bir oyun açarken WattMan hatası aldım. Bu sorunu nasıl çözebilirm? Önceki ekran kartımda denemediğim yöntem kalmamıştı ama hiçbiri sorunumu çözmemişti.

• AMD Ryzen 5 3600 işlemci.
  • 8 GB 3200MHz Adata Gammix RAM.
  • 550 watt FSP hv Pro PSU.
  • XFX RX6600 ekran kartı.
  • Samsung 980 Pro 1 TB SSD.
  • Gigabyte B450M S2H anakart.

Sistemim bu, acaba sorun ekran kartında mı yoksa başka bir parçada mı bilemiyorum. Son zamanlarda da PSU'dan çok ses gelmeye başladı, acaba sorun ekran kartı yerine PSU da olabilir mi?
Yardımcı olursanız çok sevinirim, bir kere daha bu hata ile uğraşmak istemiyorum. En yakın zamanda da bu kartı satıp NVIDIA model bir ekran kartı satın alacağım.

Sosyal'de hatalar son hız devam ediyor. (Maalesef)

Intel'i toplarken eski kasamda o rahatlığı AMD de yaşayamadım. Yok BIOS ile uğraş falan filan. Bir tane 10700F alacaktım. Uydum akrabamın aklına gittim aldım 5600X süründük toplarken.

Siz de kötülemeye yer aramissiniz resmen, hiçbir mantıklı sebep göremedim şu mesajda.

OCCT indirip güç kaynağını test edin.

Dosya Ekleri

• resim_2023-05-11_001802626.png
    resim_2023-05-11_001802626.png
    25,8 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:
1683755130937.png

Bu r23 multicore sonucu 10 dakika yaptım en fazla 76 derece gördü. Reddit üzerinden diğer ryzen 5 3600 larla karşılaştırdım. Diğer sonuçlarda 8400-9100 arasıydı.

Onlar 3600 OC yapmıştır artı 2x8 Dual RAM performans arttırır sende tek 8 var
Doğrudur hocam zaten çok düşük çıkmadı sonuç artı olarak benim arkada açık birkaç programda vardı.

Buda single core testi yine 10 dk 1200 puan internetten bir siteden baktım orada ortalama sonuç 1245 yazıyordu yine yakın bir puan. en fazla 71 derece gördü.

1683756263039.png

OCCT testlerini de yaptım. Power ve 2 kere 3D standart testi:
Power Otomatik testleri ve değerler: Kapanma veya mavi ekran verme olmadı PSU da. Stabil bir şekilde 10 dakika çalıştırdım testi.

Buda 3D standart testi (shader kalitesi 3 te): 10 dakika boyunca yaptım kapanma veya çökme olmadı.

En son testi de birşey fark ettiğim için yaptım. Her iki testte de GPU nedense 100W ı aşmıyor internettten baktım ekran kartı TDP değeri 135W yazıyor. Aynı şekilde saat hızı da o şekilde bende 2192 sınır olsada internette boost clock için 2500 yazmışlar yani gpu da saat hızları maks performans da 2500 e vurmalıydı ama bende maks 2200 e kadar çıkıp orada stabil kalıyor sanki bir tür kilitleyicisi varmış gibi. En son iki fotoğraf yine 3D standart testleri (saat hızı ve harcanan güç değeri değişecek mi diye daha ağır bir test olan 8 shader kalitesini seçtim) sonuçlar gene aynı stabil şekilde çalıştı çökme olmadı

Sorun tespit olarak ne ram de ne psu da nede ekran kartında sıkıntı çıktı (ekran kartındaki o garip kilit olayı dışında nedense kartı hangi yükte çalıştırırsam çalıştırayım internette yazan sonuçlara ulaşamıyor kart).

En son driver değiştirmeyi deneyeceğim bundan da bir sonuç çıkmaz ise artık pc yi komple satmayı düşünüyorum çekilmez bu çile arkadaş.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (49).png
    Ekran Görüntüsü (49).png
    113,1 KB · Görüntüleme: 13
  • Ekran Görüntüsü (50).png
    Ekran Görüntüsü (50).png
    186,6 KB · Görüntüleme: 17
  • Ekran Görüntüsü (52).png
    Ekran Görüntüsü (52).png
    111,4 KB · Görüntüleme: 11
  • Ekran Görüntüsü (54).png
    Ekran Görüntüsü (54).png
    197,4 KB · Görüntüleme: 21
  • Ekran Görüntüsü (55).png
    Ekran Görüntüsü (55).png
    115,7 KB · Görüntüleme: 20
  • Ekran Görüntüsü (57).png
    Ekran Görüntüsü (57).png
    186,4 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Ya bu milletteki NVIDIA hastalığını bir türlü anlamıyorum. İğrenç bir fanboyluk bu. Şu yorumlara bak saçma sapan anlamadan dinlemeden hemen sat demişler. Usta RAM'lerini bir Windows'un RAM hata ayıklama uygulamasına bir sokar mısın rica etsem. Yıllar önce RX 460 kullanırken ( şu an RX 6600 ) bende sürekli WattMan hatası alıyordum. Windows'un hata bulma programını çalıştırdım ve sorun ramlarde çıktı. RAM'leri değistirdikten sonra bir daha 1 kere bile olsa WattMan hatası almadım. Ekran kartinızı satmadan önce ramlarinizi ardından PSU nuzu test edin. Bu 3 IQ NVIDIA fanboylarina bakmayın. ( %80'ni RX 6600 yerine 3050 veya 3050 Ti alıp sonradan pişman olan tayfadır. )

Ya bu milletteki NVIDIA hastalığını bir türlü anlamıyorum. İğrenç bir fanboyluk bu. Şu yorumlara bak saçma sapan anlamadan dinlemeden hemen sat demişler. Usta RAM'lerini bir Windows'un RAM hata ayıklama uygulamasına bir sokar mısın rica etsem. Yıllar önce RX 460 kullanırken ( şu an RX 6600 ) bende sürekli WattMan hatası alıyordum. Windows'un hata bulma programını çalıştırdım ve sorun ramlarde çıktı. RAM'leri değistirdikten sonra bir daha 1 kere bile olsa WattMan hatası almadım. Ekran kartinızı satmadan önce ramlarinizi ardından PSU nuzu test edin. Bu 3 IQ NVIDIA fanboylarina bakmayın. ( %80'ni RX 6600 yerine 3050 veya 3050 Ti alıp sonradan pişman olan tayfadır. )
Yukarıdaki yorumlarıma bakabilirsiniz. Ramleri bana söylenen 4 farklı şekilde test ettim ve ram de sıkıntı çıkmadı. PSU için OCCT testini 3 kere 3 farklı günde yaptım, yine sonuç yok. Ekran kartı driverlerimi eski stabil versiyonlara çektim. Burda bir arkadaş versiyon önermişti o versiyonda denedim WattMan hatasını yine aldım. İnternetten çeşitli versiyonları denedim, sonuç aynı. Ayrıca dün bilgisayara ilk kez Battlefield 1 yükledim. Oynarken aldığım FPS değerleri GTX 750 Tİ ile yarışıyordu. büyük haritalarda FPS değerim 30 larda seyretti. İşin ilginç tarafı ayarları ne kadar düşürürsem FPS değeri o kadar düşüyordu :D ?. Ultra da küçük haritalarda sabit 60, büyük haritalarda sabit 50 alırken, low ayarlarda FPS 30-40 arası oluyordu. Hiçbir şey anlamadım ben bu işten. Şüphelenebileceğim tek bir parça kaldı o da anakart. Onda da sıkıntı yok ise sorun ekran kartımda. Varsa önerebileceğiniz farklı bir çözüm lütfen söyleyin ben de yeni ekran kartına bin liralar bayılmak istemiyorum.

Geri
Yukarı