RX6600 WattMan hatası

Kawa_iMilliye

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba öncelikle, son üç dört haftadır bilgisayarımda video izlerken, oyun oynarken anlık bir donma ve yavaşlama oluyordu. Daha önce kullandığım Sapphire R7 265 ekran kartımda da WattMan hatası alıyordum. Önceki ekran kartımda bu hata nedeniyle bazı oyunlar durup dururken çöküyor, sürekli de oyunlarda FPS düşmesi yiyordum. Çok çektim yani bu hatadan, iki yıl boyunca yarım bozuk ekran katı kullandım. Şimdi ki XFX RX6600 kartımda ara sıra donmalar olduğunda şüphelenmiştim bu hatadan, bugün de şüphelerim gerçekleşti. Bugün bir oyun açarken WattMan hatası aldım. Bu sorunu nasıl çözebilirm? Önceki ekran kartımda denemediğim yöntem kalmamıştı ama hiçbiri sorunumu çözmemişti.

• AMD Ryzen 5 3600 işlemci.
  • 8 GB 3200MHz Adata Gammix RAM.
  • 550 watt FSP hv Pro PSU.
  • XFX RX6600 ekran kartı.
  • Samsung 980 Pro 1 TB SSD.
  • Gigabyte B450M S2H anakart.

Sistemim bu, acaba sorun ekran kartında mı yoksa başka bir parçada mı bilemiyorum. Son zamanlarda da PSU'dan çok ses gelmeye başladı, acaba sorun ekran kartı yerine PSU da olabilir mi?
Yardımcı olursanız çok sevinirim, bir kere daha bu hata ile uğraşmak istemiyorum. En yakın zamanda da bu kartı satıp NVIDIA model bir ekran kartı satın alacağım.

Gerçek hayata bakacaksın hocam. 12VHPWR ile ilgili düzgün takıldığında bir sıkıntı yok. Düzgün montaj yapmadan Nvidia'ya çamur atılıyor. Nvidia'nın tek hatası fiyatlandırma. Parası olan Nvidia alır bu kadar basit.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Video için teşekkürler deneyeceğim bunları.

Ya bu konuyu görünce efkarlandım RX 5500 RX 5600 ne çektim 66 serisinin de pek bir farkı yok. Onca para ver kart yeni çıkmış hiçbir şeyden haberin yok PUBG oyunun ortasında çatışma karıncalı bir ekran 20 30 sn sonra tekrar oyuna 10 dakika da bir 1996'da cine5'in 24'ten sonra bulmuş olduğu teknolojiyi AMD çözmüş oyuna nakletmiş. Tam bir rezalet örneği.

Ya bu konuyu görünce efkarlandım RX 5500 RX 5600 ne çektim 66 serisinin de pek bir farkı yok. Onca para ver kart yeni çıkmış hiçbir şeyden haberin yok PUBG oyunun ortasında çatışma karıncalı bir ekran 20 30 sn sonra tekrar oyuna 10 dakika da bir 1996'da cine5'in 24'ten sonra bulmuş olduğu teknolojiyi AMD çözmüş oyuna nakletmiş. Tam bir rezalet örneği.
@erme gerçek hayat işte budur.

Gerçek hayata bakacaksın hocam. 12VHPWR ile ilgili düzgün takıldığında bir sıkıntı yok. Düzgün montaj yapmadan NVIDIA'ya çamur atılıyor. NVIDIA'nın tek hatası fiyatlandırma. Parası olan NVIDIA alır bu kadar basit.

Para mevsusu değil. İhtiyaç mevzusu.

@GRBreakpoint yanlış mı?

Son düzenleme:
Ben AMD kartı en son R7 290 ekran kartı olarak 15 senelik bilgisayarda kullandım o zaman hiç hata aldığımı hatırlamıyorum da böyle bir hata olduğunu son 2 senede öğrendim william_butcher isimli kullanıcıyı dinlemeni dediklerini yapmanı öneririm AMD'den anlayan birisi.
Memtest86'dan kısa sürüyor. Memtest86'in tamamen bitmesi 2 saati geçiyor neredeyse. 1Usmus_v3 20 dakika civarı sürüyor tamamen bitmesi. 2 kere çalıştırıp 0 hata alırsanız RAM'de sorun yoktur. Yönetici olarak çalıştırmayı unutmayın.
Çok teşekkür ederim testleri gerçekleştirip sonuçlarını buraya atacağım. Sorun çıkarsa veya temiz çıkarsa sizi bilgilendiririm.

O kadar eski değiller. 22.11.2 ile yakın zamanda çıktı. Gözle görülür bir fark olmayacaktır. RAM ve PSU testine öncelik vermen daha iyi olur.
Tamamdır. Kusura bakmayın ben hala geriden geliyorum geleceğe not olsun bu :D

Tüm eski sürücüleri yükleyeceğim diye yüklü olan sürücüleri silmemezlik yapmayın DDU kullanın.
Tamamdır en azından o konuda bilgim var eski ekran kartım sağolsun 5 10 tane driver sürümü denemiştim.

Yine de para yoksa bile 8 GB almanı desteklemiycem 😓 VRAM yetersizliği çekersin 2 3 seneye.
Eğer sorunumu çözebilirsem yeni kart dahi almayacağım, hem param cebimde kalır hem de yeni karta para biriktirmiş olurum :D

Vallahi yalan yok biraz öyle oldu, bilgisayarlardan pek anlamam parayı verip kafam rahat kullanayım dedim ama yine düştük forumlara. Ekran kartımda değildir belki sorun ama yani en azından öyle umuyorum.

Sizin sistem neki hocam.
1683745213961.png

Bunu da eklemek istiyorum.

1683745271115.png

Ek olarak işlemciye test yapmayı deneyebilirsiniz. Cinebench R20 ile.

@totra_proska @Miraç Gürbüz Hazır sistem bu şekildeydi. Gereksiz mesajdan uyarı yemek istemiyorum.

Geri
Yukarı