RX6800 fan ve VBIOS Switch bozukluğu

Pcn_12

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba.
https://wwwtebiloncom/amd-5600-xfx-rx-6800-16gb-asrock-b550m-hdv-xpg-16gb-512gb/
Bilgisayarım dün elime geçti ve FurMark testine sokmak istedim. Yaklaşık yarım saat sonra 81 dereceye geldi ve fanlar asla yüzde 18'in üstüne çıkmadı. Önceki açtığım başlıkta kaiser VBIOS switchine bakmamı söyledi, ve ben de Switch'i diğer tarafa kaydırdım. Bu sefer de boşta dahi 1200-1300RPM arasında çalışır oldu. Ancak fark ettiğim üzere eğer sessiz moda ya da Gaming moduna geçmem için DDU ile silip her şeyi baştan kurup Switch'i o tarafta bırakmam gerekiyor(her seferinde). Şu anda iki özellikle 2 konuda yardım istiyorum;
1-ben herhangi bir ayar yapmadan tüm olağan çalışan ekran kartlarındaki gibi fanları durumuna göre ayarlaması.
2-eğer VBIOS Switch veya herhangi bir aksam bozuksa değişim yapmalı mıyım?

Anakart, BIOS, ekran kartı vb. her şey güncel.

Önceki konu;

RX 6000 serisinde çalışıyor mu bilmiyorum ama morepowertool programıyla 5600 XT kartın fan ayarlarıyla oynamıştım belki sende de işe yarayabilir.

mpt.PNG

Tabii ki dediğiniz durum yardımcı olur ancak benim sıkıntı yaşadığım noktayı şöyle düşünün; bilgisayardan anlamayan birisi bilgisayarı alır, sıkıntı çıktığı zaman garantiye veya bir bilgisayar yetkilisine yollar. Benim isteğim bu ekran kartının benim herhangi bir ayar yapmadan fanlarının doğal bir şekilde durumuna, sıcaklığına göre çalışması, eğer bir sıkıntısı da varsa zaten yeni almışken değişime götürmem.

"Ancak fark ettiğim üzere eğer sessiz moda ya da Gaming moduna geçmem için DDU ile silip her şeyi baştan kurup Switch'i o tarafta bırakmam gerekiyor(her seferinde)." şu cümleyi pek anlayamadım BIOS Switch dediğimiz şey ekran kartının farklı BIOS'ları arasında geçmeyi sağlıyor, DDU ise tamamen ekran kartı sürücüsü ile ilgili. Onun dışında BIOS switcihini sürekli 1200-1300 RPM'de çalışan moda alıp, AMD yazılımı üzerinden "Zero RPM mode" özelliğini açmayı denedin mi?

"Ancak fark ettiğim üzere eğer sessiz moda ya da Gaming moduna geçmem için DDU ile silip her şeyi baştan kurup Switch'i o tarafta bırakmam gerekiyor(her seferinde)." şu cümleyi pek anlayamadım BIOS Switch dediğimiz şey ekran kartının farklı BIOS'ları arasında geçmeyi sağlıyor, DDU ise tamamen ekran kartı sürücüsü ile ilgili. Onun dışında BIOS switcihini sürekli 1200-1300 RPM'de çalışan moda alıp, AMD yazılımı üzerinden "Zero RPM mode" özelliğini açmayı denedin mi?

1200RPM modda çalışırken ekran kartını benim asla ayarlamama izin vermiyor, Zero RPM mode seçeneği de kayboluyor. Yani manuel olarak bir şeyleri yalnızca “silence” modda yapabiliyorum.
@KenLix

Anladım. Doğrusu aklıma Morepowertool kullanmaktan başka bir şey gelmiyor. Herhalde sende ki kartın BIOS'u hatalı. Eğer kendin bakmak istemiyorsan garantiye yollayabilirsin, benim aklıma başka bir şey gelmiyor.

Geri
Yukarı