Ryse: Son of ROM alınır mı?

Oguzhan51

Kilopat
Daha fazla  
Ryse: Son of ROM'e Steam'de indirime girmiş 7 küsur lira sizce oyun nasıl alınır mı? Yorumlarda birçok hatalardan söz edilmiş ama.

Özet:
Oynanışı sıkabilen, ancak bölüm ve karakter tasarımlarıyla oyuncuyu oyunun içine çeken, ortalama oyunlardan daha derin ve şaşırtıcı bir hikayeye sahip olan oyun. Oynanış süresinin kısa olması dolayısıyla kolayca bitirilebilir. Oyun kolu varsa daha fazla zevk alınabilir. İndirim zamanı tercih edilebilecek farklı bir oyun.

Detay:
Normalde bir çok farklı bakış açısına göre değerlendirilebilecek bir oyun. Benim oyunu indirirken beklentilerimi ziyadesiyle karşıladı. Ancak hayal kırıklığına uğrattığı yanları da yok değil. Bundan dolayı alt başlıklar halinde ve kendi zevklerime göre yorumlayacağım.

1- Hikaye:
Olay örgüsü harika düşünülmüş. Oynarken araya fazlasıyla giren sinematik'ler yardımıyla kopukluk yaşamıyorsunuz. Bazı oyunlar gibi sırf görevleri yapmamızın bir amacı olsun diye öylesine yazılmış bir hikaye değil. Ancak aynı zamanda hikaye derinliği de yok ve klasik bir intikam alma senaryosu üzerine kurulmuş. En çok hoşuma giden kısım zaman çizelgesinde kronolojik olarak ilerleyen bir anlatıma sahip olmayışı. Oyunun başında aslında oyunun sonunu yaşıyorsunuz ancak ilk gördüğünüz zamanki düşünceleriniz ile oyun sonu düşünceleriniz değişiyor. Hikayede anlatılırken oyuncuyu şaşırtmak hedeflenmiş.

2- Mekanikler:
Dövüş sistemi çok basit bir temele oturtulmuş. Belirli tuş kombinasyonları ile güzel execution cutscene'leri izleyebiliyoruz. Ancak bu oyunun başından sonuna kadar aynı. Bir yerden sonra çok da zevk vermiyor. Ancak elinde kılıç ve kalkan olan bir Romalı askerin düşmanlarını havalı bir şekilde delik deşik etmesini izlemek benim için daha zevkliydi. Kaldı ki oyundaki bölüm tasarımlar fevkalade (Kolezyum, Britanya Ormanları, Roma Şehri vs.) Bu yüzden rekabetçi bir şekilde dövüşmekten ziyade çevreye odaklanılabilir.

3- Grafikler ve Seslendirmeler:
Grafikler senesinin çok ötesinde. Antik Roma, kolezyum adeta beni içine çekti. Bir oyunu oynarken oyunu yaşadığımı hissetmek benim için önemli bir detay. Çoğu zaman kendimi öfkeli bir Roma askeri olarak oyuna kaptırmış halde buldum ki hikayeyle birlikte bize yansıtılan o güzel ambiyansın da bu duruma bir etkisi var. Karakterlerin canlandırılması için motion- capture, face-capture gibi teknolojiler kullanılmış. Bu da ara geçiş sahnelerine film tadında oldukça gerçekçi bir hava katmış.
Seslendirmeler de sırıtmıyordu.
Bu bir alıntıdır.

Ben beğenerek oynamıştım GTX 750 Ti ekran kartımla Ultra ayarlarda oynamıştım optimizasyonu çok iyi aynı şekilde grafiklerde güzel 7TL gibi fiyat şaka gibi kesinlikle alın.

Oynanmadan önce kesinlikle TimerTool yüklenmesini önerdiğim oyundur, aksi halde FPS droplar ciddi can sıkabilir. Optimizasyon sorunları mevcuttu, çözüldü mü bilmiyorum.

Bunun dışında oyun hikaye anlamında güzel, oynanışı biraz tekdüze, sıkabilir ama keyifli. Grafikleri tatlı, detaya girdiğinde çok başarılı olmasa da yüzeysel olarak bakıldığında çağının ötesinde.

Kısaca fiyatını hakkediyor. Tavsiye ederim.

Geri
Yukarı