Ryzen 1200 sistem darboğaz sorunu

Burak Baykara

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Herkese merhaba,

Resimde de görmüş olduğunuz gibi ekran kartım değerim tam ekranda %40 kullanımı geçmez iken işlemci kullanımım %90'larda geziniyor. Bu da bir darboğaz yapmış oluyor.

Bunun bir çözümü var mıdır? Hani en düşük işlemciyi aldım ama eski bilgisayarımda bile daha iyi bir performans veriyordu. Acaba bir sorun mu var yoksa değerler normal mi? Yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdi fark ettim. RAM'in kullanım frekansı oldukça düşük. G.Skill'in 3000 MHz'lik 8 GB'lık RAM'ini kullanıyorum. Ama değerler böyle.

ZEbzJ3.jpg
1gQZJ1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartını da yazar msıın lütfen?
Galax Gtx 1050 ti ex oc. Grafik kartından olduğunu düşünmüyorum. Nedeni ise kullanımı %25 lerde olması. Acaba render olayını işlemciden mi yapıyor ? Spesifik olarak bir bu oyunda sorun yok. Online oynanan her oyunda yüksek kullanım var. Biostan game boost özelliğini açsam bile yine olay aynı. 4+4 işlemcinin bu kadar ezileceği düşünmezdim. Nedir önerileriniz.

Galax Gtx 1050 ti ex oc. Grafik kartından olduğunu düşünmüyorum. Nedeni ise kullanımı %25 lerde olması. Acaba render olayını işlemciden mi yapıyor ? Spesifik olarak bir bu oyunda sorun yok. Online oynanan her oyunda yüksek kullanım var. Biostan game boost özelliğini açsam bile yine olay aynı. 4+4 işlemcinin bu kadar ezileceği düşünmezdim. Nedir önerileriniz.
Peki işlemcinin sıcaklığı nedir? Ayrıca termal macunu doğru sürdüğünden emin misin?

Peki işlemcinin sıcaklığı nedir? Ayrıca termal macunu doğru sürdüğünden emin misin?
İşlemci sıcaklığı genel olarak boşta iken 45 yük altında 60 görünüyor. Ama kasanın üzerine elimi koyduğumda sıcaklığı yüksek olduğunu hissedebiliyorum.
Kasada egzoz fanı yok. Sadece kasanın önünden ve aşağıda konumlandırılmış stok fan bulunuyor. Dersen ki egzoz fanı al, şimdi çıkıp vatandan neyse parası alacağım.

--Güncelleme--

Termal macun kendi üzerinde olanı ile bıraktım. 45 liraya CoolerMaster termal macun aldım ama sürmedim zaten üzerinde macun var diye.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı