Ryzen 1200 ve GTX 1050 TI Düşük Performans Sorunu

istar147

Hectopat
Merhabalar öncelikle değerli Technopat ailesi. Bundan 5 ay öncesinde bir sistem topladım. Ekran kartını başlıkta da yazdığı gibi 1050Ti, işlemciyi ise Ryzen 1200 aldım. İlk bazı sorunlar yaşadım. Bunlar abartılacak bir sorun değildi ama gel gör ki sorunlar büyüyerek dayanılmayacak bir hal aldı. Bu da beni hem maddi hem manevi olarak bunalıma soktu. Sorunum FPS ile alakalı, herkesin de tahmin edebileceği gibi. PUBG oyunundan yola çıkarsak; ilk aldığımda FPS 60-70-80 arasında geziyordu. Yoğun yerlerde 55’in altına düştüğünü görmedim. Oyun ayarlarını hiç değiştirmedim. Yüksek ve orta ayar karışımında oynuyordum. Görüntü ise 1920x1080 idi. Ama sonraları 50’nin de altına indiğini görünce kan tepeme çıktı. MSI AfterBurner ile değerlere baktım her şey normal. Ekran kartı derecesi 69, işlemci sıcaklığı 42. Bilgisayarımda her şey güncel. Orijinal işletim sistemi kullanıyorum(Windows 10 Pro). Harddiski ve diğer parçaları kontrol ettim, herhangi bir şey yok her şey düzgün. Sorun sizce ne yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler. Unutmadan söylemek istediğim bir şey var. CPU son zamanlarda 2 saniyeliğine %100 kullanıma ulaşıyor oyunda. Sonra düzeliyor. Çok sık yapmasa da ara sıra tekrarlıyor. Sorunum ne kaynaklı?

GTX 1050 TI
AMD RYZEN 1200
8GB RAM 2400MHz

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum ben LoL de denedim fps 40 lara kadar düşüyor. Grafik ayarlarını ortaya düşürdüm hiç bir değişen olmadı, sorun neyden kaynaklanıyor olabilir ? Benim işlemci hızım değişiyor bir sıkıntısı yok.

Oyundayken 42 derece mi idi? Çok garip. İşlemcinin frekansı takılmış olabilir. CPU-Z programın işlemcinin frekansına bakın. Düşükse ve hiç yükselmiyorsa sisteminiz de bug oluşmuş. Bu eski BIOS sürümünün yeni sürücü veya programla çakışmasından ortaya çıkan bir bug. BIOS güncellemeyi deneyin ve aynı şekilde sürücüleri de güncelleştirin. Sorun devam ederse ufak bir OC ile sorunuz çözülecektir. Bu arada anakartınız nedir?

Oyunda 50-51’lere kadar çıkıyor hocam.

Merhabalar öncelikle değerli Technopat ailesi. Bundan 5 ay öncesinde bir sistem topladım. Ekran kartını başlıkta da yazdığı gibi 1050Ti, işlemciyi ise Ryzen 1200 aldım. İlk bazı sorunlar yaşadım. Bunlar abartılacak bir sorun değildi ama gel gör ki sorunlar büyüyerek dayanılmayacak bir hal aldı. Bu da beni hem maddi hem manevi olarak bunalıma soktu. Sorunum FPS ile alakalı, herkesin de tahmin edebileceği gibi. PUBG oyunundan yola çıkarsak; ilk aldığımda FPS 60-70-80 arasında geziyordu. Yoğun yerlerde 55’in altına düştüğünü görmedim. Oyun ayarlarını hiç değiştirmedim. Yüksek ve orta ayar karışımında oynuyordum. Görüntü ise 1920x1080 idi. Ama sonraları 50’nin de altına indiğini görünce kan tepeme çıktı. MSI AfterBurner ile değerlere baktım her şey normal. Ekran kartı derecesi 69, işlemci sıcaklığı 42. Bilgisayarımda her şey güncel. Orijinal işletim sistemi kullanıyorum(Windows 10 Pro). Harddiski ve diğer parçaları kontrol ettim, herhangi bir şey yok her şey düzgün. Sorun sizce ne yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler. Unutmadan söylemek istediğim bir şey var. CPU son zamanlarda 2 saniyeliğine %100 kullanıma ulaşıyor oyunda. Sonra düzeliyor. Çok sık yapmasa da ara sıra tekrarlıyor. Sorunum ne kaynaklı?

GTX 1050 TI
AMD RYZEN 1200
8GB RAM 2400MHz

PUBG dışında başka bir oyunu denediniz mi? Son sürümde yine bozdular optimizasyonu.

Hocam denedim. Rainbowda denedim full ayarlarda. 70-90 arasında gidip geliyor fps. Bazen 30’lara kadar inip tekrardan normal haline geri geliyor.Milisaniyelik bir olayda gerçekleşiyor.

Aslına bakarsanız pek etkisi olmaz hatta hiçe yakındır hemen hemen. Fakat oyun içerisindeki takılmalarınız bu sebepten olabilir. Biz bilgisayarı elimizle dokunarak incelemeden bir şey söyleyemeyiz. Yapılacak öneriler belli zaten. Driverları güncelle vs. vs. Sizin yapacağınız en iyi şey tanıdığınız veya bildiğiniz sağlam bir bilgisayarcıya götürmek olacaktır.

Aslına bakarsanız pek etkisi olmaz hatta hiçe yakındır hemen hemen. Fakat oyun içerisindeki takılmalarınız bu sebepten olabilir. Biz bilgisayarı elimizle dokunarak incelemeden bir şey söyleyemeyiz. Yapılacak öneriler belli zaten. Driverları güncelle vs. vs. Sizin yapacağınız en iyi şey tanıdığınız veya bildiğiniz sağlam bir bilgisayarcıya götürmek olacaktır.

Teşekkür ederim öncelikle sorunumla ilgilenip zaman harcadığınız için. 1 ay önce güç kaynağında bir sıkıntı oldu. Aldığım yere götürüp değiştirdim. Tabi sorunun güç kaynağındanmı yoksa başka bir yerden kaynaklanıp kaynaklamadığına baktılar. Sorun güç kaynağıydı. Yerine yepyeni bir güç kaynağı takıldı. Parçaların gayet iyi çalıştığını söylediler. Herşeyi güncelledim. Bios dışında tabi. Biosu güncellemeyi biliyorum ama korkuyorum birşey olur diye. Alındığı günden beri sorunları bitmedi bilgisayarımın. Bunuda yapmaya kalksam emin olun bu da kafama patlayacak. Sıkıldım artık uğraşmaktan. Hayatımda ki tek pişmanlığım oldu açıkçası.

Dostum eğer yakınlarda bir bilgisayarcı varsa ve maddi durumun elveriyorsa götürmeni tavsiye ederim. BIOS güncellemesi için götür. Daha önce hiç bilgisayarcıya gidip BIOS güncelletmedim fakat çok büyük mevlalar isteyeceklerini sanmıyorum. Tahminimce 35-40 TL civarı bir şey isterler. İlk olarak BIOS'unu güncellet daha sonra sorun çözülmez ise tekrar gidip sorununun devam ettiğini söyle. Bunu yaparken 15 TL'ye format atan yerlere başvurmanı tavsiye etmem.

Tavsiyenizi uygulayıp burdan bilgi vereceğim. Bu hafta vize haftası olduğu için ders çalışmam gerekiyor gecikme olursa sebebi bu. Tekrardan teşekkür ederim hocam vakit ayırdığınız için.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı