Ryzen 1300X OC ve RX470 ısınması

Oyuncanavarii

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Gigabyte B450M S2H anakartım var, Ryzen 3 1300X işlemcim var. Yeni aldım ikisini de. Anakart sıfır BIOS'u güncelledim lakin, OC ayarlarında frekans seçmeler vs aktif değil. Seçince açılmıyor ancak space tuşuna basınca değerler açılıyor. Bu bir sorun mu? 4 GB Adata 2400 MHz, +GB Crucial 2400 MHz RAM'lerim var. 3200 vs 3000 MHz denedim çalıştı ama GTA 5'de 3-4 dakika sonra aniden görüntü gidip kapandı. BIOS'a attı hata verdi. Geri 2400'e çektim sorun olmadı. Ama işlemcim BIOS'ta Auto'da 3.5 GHz'de gözüküyor. Oyunda ise 3.6 GHz oluyor, stabil tüm çekirdekler. Neden düşük? XFR ile 3.9 olması lazım. Kasam küçük ATX. Yan kapak takılıyken GPU 69 derece CPU 51 derece. Çıkarınca GPU 55, işlemci 41'e düşüyor. Sadece egzoz fan var. Fan mı gerekiyor? Daha büyük bir kasaya taksam fan olmadan ısı düşer mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi R3 1300X OC için uygun ya da ideal bir işlemci değil bana göre. RAM'lerin 2400 Mhz frekansı varken 3000'e nasıl ayarladın onu da bilmiyorum, 800 liraya R5 2600 varken neden R3 1300X tercih ettin bu da ayrı bi konu. 1300X ile birlikte Wraith fan stock olarak gelse bile yetmez, ısınır gayet normal. Başarılı bir sistem değil, OC tavsiye etmem.

Şimdi R3 1300X OC için uygun ya da ideal bir işlemci değil bana göre. RAM'lerin 2400 Mhz frekansı varken 3000'e nasıl ayarladın onu da bilmiyorum, 800 liraya R5 2600 varken neden R3 1300X tercih ettin bu da ayrı bi konu. 1300X ile birlikte Wraith fan stock olarak gelse bile yetmez, ısınır gayet normal. Başarılı bir sistem değil, OC tavsiye etmem.
Öncelikle 1300x i ikinci el 300tl ye aldım. Sıfır alacak olsam 600e ryzen 5 1600 alcaktim. Yeter diye düşünerek aldım rx470i besliyor. İşlemci kapalı kasada 51dereceyi geçmiyor isinmiyor yani. Oc yapsam dahi 70i gecmez. Amacim ufak bir oc denemek. Biosta baktığımda ez oc modunda desteklenmiyor yaziyor youtubeden baktığımda o şekilde gözükmüyor başka insanlarda. Acaba bir açılması gereken ayar varda açmadim mi?

Öncelikle 1300x i ikinci el 300tl ye aldım. Sıfır alacak olsam 600e ryzen 5 1600 alcaktim. Yeter diye düşünerek aldım rx470i besliyor. İşlemci kapalı kasada 51dereceyi geçmiyor isinmiyor yani. Oc yapsam dahi 70i gecmez. Amacim ufak bir oc denemek. Biosta baktığımda ez oc modunda desteklenmiyor yaziyor youtubeden baktığımda o şekilde gözükmüyor başka insanlarda. Acaba bir açılması gereken ayar varda açmadim mi?

1300X ile OC yapmayı deneyen ve başarılı ayarları tutturan youtuber'lar vardı. Hatta A320 anakartla bile OC yaptığını anlatan ve kanıtlayanlar vardı. Daha detaylı izleyip emin adımlarla ilerle derim. Açılması gereken bir ayar ya da S2H'de buna dair bir püf nokta yok diye biliyorum.

Baktığım b450m s2h tüm anakartlarda bios menüsü farklı bendekiyle aynı değil. Bende o.c kismindaki yazilar koyu renkli entere basinca menü açılmıyor.

Hatta A320 anakartla bile OC yaptığını anlatan ve kanıtlayanlar vardı.
Helal olsun onlara, overclock yapılmayan bir anakart ile yapabildiyseler.

@OyunCanavarı0606 RAM'ler için sosyalde zibilyonkere yazılmış bir cümle var. RAM alırken kit halinde alin! SH2'ler bu ara çok arttı, XMP açıldığı zaman hata vermesi ve sen iki farklı RAM kullanıyorsun anladığım kadar.

Evet geçici olarak iki farklı ram kullaniyorum. Tek ram takinca xmp destegi açılıyor ama diğer ayarlar yine seçilemiyor. Yeni ram siparisi verdim 8gb 3000mhz tek modül. İhtiyaç olursa aynisindan bi tane daha alırım

Evet geçici olarak iki farklı ram kullaniyorum. Tek ram takinca xmp destegi açılıyor ama diğer ayarlar yine seçilemiyor. Yeni ram siparisi verdim 8gb 3000mhz tek modül. İhtiyaç olursa aynisindan bi tane daha alırım
Elindeki RAM'ler ile 2666 MHZ olarak kullanmayı deneyebilirsin. 3000 MHZ çok yüksek bir değer olduğu için hata vermiş olabilir. İşlemcini stok fan ile OC yapacaksan CPU voltajını otomatik olarak bırakmaman gerekir. Örnek olarak Ryzen 1200 işlemciyi 1.22 voltaj ile ASUS B350 anakartım ile 3.7 GHZ olarak kullanıyordum. En yüksek 62 dereceyi görüyordum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı