Çözüm Ryzen işlemci ısınması

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Arda9843

Hectopat
Makaleler
4
1- Termal macun yenilemek uzun süredir yenilemiyorsanız sıcaklıklar düşecektir.
2- CPB kapama sıcaklıklar 15-20 derece düşecektir ancak performans kaybı yaşarsınız.
3- UV yapmak bu benim de kullandığım ve en mantıklı yöntem çünkü hem ısılar düşüyor hem performans artıyor şimdi size nasıl kolay UV yapılır onu anlatacağım.
Ryzen Master'ı indirin. Ben 3600 kullandığım için 4.2 GHz'e sabitledim. Siz kendi işlemcinizin artırılmış frekansına sabitleyebilirsiniz voltajı ve frekansı yavaş yavaş artırın ve optimum değerlerinizi bulun. Ben her değer girişimde Cinebench R23'ü kullanarak performans testi ve OCCT ve AIDA64 ile stres testi yaptım, hem ısıya hem de bir kapanma olacak mı diye kontrol ettim. Değerleri kontrol etmek için HWiNFO ve Core Temp kullandım. Ben optimum değer olarak 4.2 GHz'ye 1,1375 buldum. Siz mesela 4.2'ye 1,1375'de 10 bin puan 4,2'ye 1,125'de 9,5 bin puan alıyorsanız voltajı azaltmayın. Voltajı azalttığınızda performans kaybı oluyorsa voltajı artırın. Optimum değerleri bulunca BIOS'a girip kaydedin. Bir kere uğraşacaksınız ama değiyor çünkü değerleriniz BIOS ayarlarınızı sıfırlasanız da optimum değeriniz değişmeyecek. O yüzden acele etmeden yapın. Ben eski değerlerimi SS almadığım için sadece CPU-Z ile yaptığım basit benchmark testini paylaşıyorum.

Stok değerler CPB açık yüksek performans modunda.

4.2 GHz 1.1375v.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı