Ryzen 1500X OC sonrası FPS artmadı

Tıbbiyeli

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar, Ryzen 1500X işlemci kullanmaktayım. Anakart modeli olarak ise Asus Prime B350M-A modelini kullanmaktayım. RAM frekansını anakartın BIOS'u içindeki D.O.C.P ayarını kullanarak 2933 MHz hızına yükselttim. İşlemciyi overclock yapayım dedim çarpanı 40 yaptım ve voltaj vermedim bunun üzerinde 1 saat oyun oynadım CPU sıcaklığı 63 dereceyi geçmedi. Her şey gayet iyiydi lakin neden böyle oldu anlamadım ama 3.5 GHz ile 4 GHz arasında neredeyse 1 FPs bile fark olmadı. Ben nerede yanlış yaptım acaba? Sadece çarpanı direkt 40 yapmamalı mıydım? Başka ayarlar mı yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartını rahatça besliyor ise tabiki artış olmaz. Eğer darboğaz oluyor ve siz bunun üstüne OC yapmıs iseniz bu işte bu yanlışlık var.
Şuan denediğim oyun AC Origins oyunu, bu oyun oldukça işlemciye yük bindiriyor optimizasyonda oldukça sıkıntılı, en azından biraz olsun FPS artışı olurdu diye düşündüm, ayrıca başka benchmark testlerinde de artış gözlemedim. Yaptığım adımları size anlatayım, öncelikle biosu sıfırladım sonra ramleri 3000 mhz yapmak için D.O.C.P standart seçtim, sonrasında clock ratio ayarını 40 yaptım ve kaydettim.

Şuan denediğim oyun AC Origins oyunu, bu oyun oldukça işlemciye yük bindiriyor optimizasyonda oldukça sıkıntılı, en azından biraz olsun FPS artışı olurdu diye düşündüm, ayrıca başka benchmark testlerinde de artış gözlemedim. Yaptığım adımları size anlatayım, öncelikle biosu sıfırladım sonra ramleri 3000 mhz yapmak için D.O.C.P standart seçtim, sonrasında clock ratio ayarını 40 yaptım ve kaydettim.
CPU-Z indirip ekran görüntüsü paylaşır mısınız?

Yeri gelmişken, Asus Prime B350M-A veya B350M-K gibi üzerindeki herhangi bir VRM mosfet heatsink'i bulunmayan B350 serisi anakartları Ryzen APU sistemler ile veya Overclock işlemi yapılması düşünülen işlemciler ile kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Ryzen 1200 için düşük düzeyde Overclock (Örn: 3.7GHZ ve 1.3V) ile veya, Ryzen 5 1500X'e kadar overclocksuz kullanılması düşünülüyor ise tercih edilebilir. Bu detayda bilginin altında paylaşılırsa anakart tercih edecek kişiler için de ön bilgi olmuş olur.
BIOS'ta mevcut seçenekler garanti olsun diye biraz yüksek voltaj verebiliyor. Anakart üzerinde hazır bulunan profilleri bu yüzden önermiyorum. Genel kullanıcılar için uzun süreli kullanımlarda overclock ile istenilen frekansa en düşük voltaj ile ulaşmak önemlidir. Frekans/Voltaj eğrisi dikleşmeye başladığı nokta işlemcinizin genel ve uzun süreli kullanımı için ulaşılabilecek en ideal bölgedir.

Yani bana ne yapmamı önerirsiniz hazır ayarları kullanmayalım tamam, hangi ayarları denemeliyim o voltaj ile frekans hızının dikleştiği noktayı nasıl saptabilirim? Ayrıca soğutucu olarak stok soğutucu kullanmıyorum.
Şuan bilgisayarda değilim geçtiğim en kısa süre içerisinde sizinle paylaşacağım.
Ekran Alıntısı.PNG

Yorumlarınızı beklemekteyim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı