Ryzen 1500X overclock sorunu

• Konuyu başlatan kino
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 2
  • Görüntüleme 335
Makaleler
42
Belki de sorun değildir ama diğer Ryzen kullanıcılarının da görüşlerini merak ediyorum. Bu sene anakart ve işlemciyi yükselteceğimden artık gönül rahatlığıyla OC testlerine başladım. İlk 3.9GHz hızına ulaşmak için voltaj denemelerine başladım. 1, 3875'de oyunlarda ve kullanımda sorun yaşamadım buraya kadar güzeldi fakat Cinebench R23 testini kesinlikle tamamlayamıyorum. Voltajı 1,4 ve üzerine çeksem dahi. 1, 45v verdiğim anda ise sistem yeniden başlıyor, 1,44375 son çıkabildiğim yer. Yine bu voltajda Cinebench R23 testi bitmeden sistem yeniden başlıyor. 4GHz ile oyunlarda bir sorun göremedim ama voltajı bu hız için biraz fazla vermek zorunda için 1, 3875V ile 3, 9GHz daha mantıklı geliyor.

Sorun şu neden Cinebench R23 testini stok hız hariç tamamlayamıyorum? Sıcaklıklar 80 üzerine hiç çıkmadı. Ryzen Master programını takip ettiğimde stok hızlarda 1, 46V'a bile çıktığını görüyorum ama ben 1, 45v yaptığımda donup yeniden başlıyor. Anakart fazla ısınıyor olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen Master yaptığınız ayarlar BIOS'a tam anlamıyla işlemiyor, BIOS ve Master'de yaptığınız ayarlar farklılık gösterebilir.

1,3975V-1,4V 4.0-4.1 deneyebilirsiniz.

Ryzen Master yaptığınız ayarlar BIOS'a tam anlamıyla işlemiyor, BIOS ve Master'de yaptığınız ayarlar farklılık gösterebilir.

1,3975V-1,4V 4.0-4.1 deneyebilirsiniz.

BIOS'da da klasik voltaj ve frekans ayarı yetiyor sanırım. Bir deneyeyim.

Geri
Yukarı