Ryzen 1600 AF mi, Intel i3-10100F mi?

Ryzen 1600 AF artık eski bir işlemci 10100F varken alınmaz.

2. nesil işlemcilerle aynı mimariyi kullanıyor. Şu an 3100 rakibi 10100F olduğunu düşünürsek hala alınabilecek bir işlemci. Çekirdek sayısı sayesinde darboğaz daha az olur ve performans biraz daha iyi.

Bir Ryzen 5 1600AF kullanıcısı olarak şiddetle i3-10100F öneririm. Ben kendi Ryzen 5 1600'ümü soğutamıyorum açıkçası, yanında gelen fan rezalet. Zaten tek çekirdek performansında da dağlar kadar fark var oyunlarda çok daha iyi performans alırsın.
Kimse kabullenmek istemiyor ama AMD, stok soğutucusuyla sorunsuz performans sunamıyor hiçbir zaman. Intel bunu başarabiliyor AMD'ye nazaran. AMD alıyorsan stok soğutucu varsa CPB kapat, frekans düşür vs.

AMD kullanıyorsanız stok soğutucudan verim alırsınız fakat iyi soğutmaya sahip bir kasa olmalı. Yoksa sorun yaşanır evet. Konuya gelirsek İ310100F tabiki.

10100F kullanım yüzdesi olarak 1600 AF'den(yani hemen hemen 2600 dense de olur, aralarında 2-3 FPS falan var anca)daha yüksek yüzdelerde seyredecektir. Bu da ileriye dönük bir işlemci olmadığını söylüyor aslında 10100F'in. Ben uzun ömürlülük açısından ve çekirdek ayrıca da thread fazlalığı artısından dolayı 1600 AF diyorum. Windows 1600 AF'yi 12 izleğinden dolayı 12 çekirdek olarak algılıyor. Bu durum, 10100F'de 8 thread yani 8 çekirdek olarak olmuş oluyor. Şahsi fikrim, 1600 AF genel Windows kullanımında, işlemci isteyen uygulama ve programlarda, sunucu vb. işlerde daha iyi performans sergileyecektir diye düşünüyorum.

Kimse kabullenmek istemiyor ama AMD, stok soğutucusuyla sorunsuz performans sunamıyor hiçbir zaman. Intel bunu başarabiliyor AMD'ye nazaran. AMD alıyorsan stok soğutucu varsa CPB kapat, frekans düşür vs.
CPB kapalı kullanıyorum zaten, açarsam ısılar yine 90 derecelere kadar çıkabiliyor. Kasan çok kötü ondan bu kadar ısınıyor dediler hiç yoktan Zalman N5 MF kasa aldım ısıda bir gram değişiklik olmadı. Eski kasamda hiç egzoz fan bulunmuyordu, ona rağmen içerisinde 4 egzoz fan barındıran Zalman kasamla aynı ısıları görüyorum.

Termal macunum da Arctic MX-4, çok da kötü değil. CPB kapalıyken ısılar uçmuyor, normal sayılabilir. Ancak CPB açıkken durum pek iyi değil. İşlemciyi aldığımdan beri 2 kez termal macun değiştirdim, yani fan 2 kere yerinden çıkarılıp tekrar takıldı. Birinde tam oturtmamış olsam diğerinde oturtmuşumdur diye düşünüyorum, kaldı ki öyle bir sorun da gözükmüyor zaten tam oturmuş gibi gözüküyor.

CPB kapalı kullanıyorum zaten, açarsam ısılar yine 90 derecelere kadar çıkabiliyor. Kasan çok kötü ondan bu kadar ısınıyor dediler hiç yoktan Zalman N5 MF kasa aldım ısıda bir gram değişiklik olmadı. Eski kasamda hiç egzoz fan bulunmuyordu, ona rağmen içerisinde 4 egzoz fan barındıran Zalman kasamla aynı ısıları görüyorum.

Termal macunum da Arctic MX-4, çok da kötü değil. CPB kapalıyken ısılar uçmuyor, normal sayılabilir. Ancak CPB açıkken durum pek iyi değil. İşlemciyi aldığımdan beri 2 kez termal macun değiştirdim, yani fan 2 kere yerinden çıkarılıp tekrar takıldı. Birinde tam oturtmamış olsam diğerinde oturtmuşumdur diye düşünüyorum, kaldı ki öyle bir sorun da gözükmüyor zaten tam oturmuş gibi gözüküyor.
Ryzen işlemcilerin otomatik boost' u rezalet. En kötü çip varmış gibi boostluyo işlemciyi. 1.475v vereni gördüm. O arkadaşı aldım yanıma dedim UV yapalım. Yaptık. 4.1 civarı kendini boostlayıp 1.475v veren 3600 1.25v 4.2 GHz oldu. Sıcaklıklar 20 derece civarı düşerek 65 -70 arasına sabitlendi ki bu 4.2 için ideal bir değer. Kısacası Ryzen 3 3100 hariç (isteyen buna da yapabilir) Ryzen işlemciniz var ise UV+OC uygulayın.

Sorunun cevabı 10100f. Ucuz çünkü.

Ryzen işlemcilerin otomatik boost' u rezalet. En kötü çip varmış gibi boostluyo işlemciyi. 1.475v vereni gördüm. O arkadaşı aldım yanıma dedim UV yapalım. Yaptık. 4.1 civarı kendini boostlayıp 1.475v veren 3600 1.25v 4.2 GHz oldu. Sıcaklıklar 20 derece civarı düşerek 65 -70 arasına sabitlendi ki bu 4.2 için ideal bir değer. Kısacası Ryzen 3 3100 hariç (isteyen buna da yapabilir) Ryzen işlemciniz var ise UV+OC uygulayın.

Sorunun cevabı 10100f. Ucuz çünkü.
Ağzınıza sağlık hocam, bu da demek oluyor ki ben sana bir işlemci veriyorum ama performanstan ödün vereceksin. Intel 14nm kabul, 10. nesille atılım yaptı kabul ama hiçbir zaman bu tarz hamleler yapmaya itmedi kullanıcıyı. R5 3600 fiyat zaten uçtu üstüne üstlük bir de kaliteli fanla birlikte ne yapar fiyat? Geçmiş olsun, demek istediğim bu yani hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı