Ryzen 1600 ve GTX 1070 sistemde düşük performans ve FPS drop

MSI Afterburner ile oyun içi değerleri ve grafik ayarlarını paylaşır mısın? Aşağıdaki görselleri örnek olarak bırakıyorum. Örnekler çok yüksek RAM tüketen oyunlar olmadığı için, sorunun asıl kaynağı RAM miktarı ve hızı değildir.

Dosya Ekleri

• GRAFİK AYARLARI.png
    GRAFİK AYARLARI.png
    325,8 KB · Görüntüleme: 199
  • OYUN İÇİ.png
    OYUN İÇİ.png
    338,8 KB · Görüntüleme: 211
...hızı değildir.
RAM hızı doğrudan performansı etkiliyor. Yüksek frekanslı RAM, oyunlarda daha yüksek performans demek. Ayrıca attığın görselde RAM miktarı 6.5 GB'a ulaşmış. Bu demek oluyor ki artık yavaştan 16 GB'a yükseltme zamanı...

Sorunun kaynağı başka sebepten de olabilir fakat göze ilk çarpan bu sanırsam...

RAM hızı doğrudan performansı etkiliyor. Yüksek frekanslı RAM, oyunlarda daha yüksek performans demek. Ayrıca attığın görselde RAM miktarı 6.5 GB'a ulaşmış. Bu demek oluyor ki artık yavaştan 16 GB'a yükseltme zamanı...

Sorunun kaynağı başka sebepten de olabilir fakat göze ilk çarpan bu sanırsam...

Adam örnek olarak bırakmış. Konu sahibi o değil.:D

Ne desem bilemedim. :) Benim de özenle "sorunun asıl kaynağı değil" deme sebebim o zaten. Bütün bunlar etken ama burada başka bir şey var. Benim paylaştığım görsel 1080P, tüm ayarlar en yüksekte ulaştığı RAM'e yönelik bir şeydi. Hatta bunu daha önce farklı başlıkta 4GB RAM yeter diyenlere göstermek için paylaştım. :) Konuyu açan arkadaşın oyun ayarlarında "çoklu GPU kullanımı" falan kapalı olabilir diye düşünüyorum. Adamın RAM frekans hızı benim sistemle aynı, ekran kartı ve işlemcisi daha iyi, aldığı FPS daha düşük.

Son düzenleme:
Arkadaşlar çok teşekkür ederim yorumlarınız için monitörüm 144Hz 1MS ve onda sıkıntı olduğunu düşünmüyorum .8gb ram ekleme gibi bir imkanım yok 3000mhz bir ram alma gibide bir şansım yok. Oyunlarda görüntülerde hafif kırılmalar meydana geliyor ve açıkcası sorun ekran kartından gibime geliyor. En kısa zamanda garantiye yollamayı düşünüyorum

Bazen oluyor arada gayet akıcı ve FPS drop olmuyor bazen oluyor bilmiyorum.(Deneme Windows sürümü kullanıyorum)

CS:GO'da test yaptım RAM kullanımı 4GB'ı geçmiyor. GPU kullanımınıda %35'i geçtiğini pek görmedim. Isı değerleri normal.

Görselini paylaşırsan, sorun donanımsal değilse bir çözüm bulabiliriz belki. Önceki paylaşımımdaki örneklere bakabilirsin.

Gram akıcılık yok fps'e bakmayın. Sürekli kırılmalar var

diğer göderdiğimde gelmemiş.
Fps 170 ve kırılmalar var

Dosya Ekleri

• miirrr.png
    miirrr.png
    55,3 KB · Görüntüleme: 150
Görüntüde kırılmalar meydana geliyorsa sorun ekran kartından değil, V-Sync yani dikey senkronizasyon ayarını açmamanızdandır. Oyunun ayarlarına girip o ayarı açınız, kırılmalar kalmayacaktır. Fakat FPS, monitörün tazeleme hızına sabitlenecektir.

Görüntüde kırılmalar meydana geliyorsa sorun ekran kartından değil, V-Sync yani dikey senkronizasyon ayarını açmamanızdandır. Oyunun ayarlarına girip o ayarı açınız, kırılmalar kalmayacaktır. Fakat FPS, monitörün tazeleme hızına sabitlenecektir.
hemen deneyip geliyorum geri

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı