Ryzen 1600x ve GTX 1070 GPU kullanımında anlık düşmeler

Muko1676

Decapat
Benim bir sorunum var. Bazı oyunlarda anlık bilgisayarın GPU kullanımı düşüyor. İşlemci kullanımı anlık %100'e çıkıyor. Oyun oynarken anlık donmalar takılmalar yaşıyorum.
Bu durumlar karşısında bilgisayarım acaba darboğaz yapıyor mu sorusu aklıma takıldı.

Bununla ilgili bir video yükledim. Dediğim sorunları yüklediğim videoda izleyebilirsiniz.
Özellikle Asassin's Creed Origins oyununu oynadım bu oyunda çok fazla takılma yapıyor.
Ve GTX 1070 ekran kartına göre bazı sahnelerde çok düşük performans sonuçları alıyorum.
Bu oyunda yaptığı gibi bazı oyunlarda yine bilgisayar takılmalar yapmakta.

Konu hakkında beni bilgilendirecek birisi varsa sevinirim.
Darboğaz varsa neyden kaynaklanıyor çözersek çok memnun kalırım.

Video linki

Bilgisayarın özellikleri.
- Ryzen 5 1600X
- MSI B450 M.2 Pro anakart
- G.Skill RipjawsV Kırmızı 8 GB 3000MHz DDR4 RAM
- G.Skill RipjawsV 4 GB 3000MHz DDR4 CL15 RAM
- 120 GB SSD
- 1 TB HDD
- GTX 1070 Gigabyte Windforce OC ekran kartı

Videoda darboğaz gibi gözüküyor ama bana göre R5 1600X bir işlemcinin GTX 1070' i beslemesi lazım. Başka yük bindiren oyunlarda sorun olmuyorsa oyundan kaynaklanıyor olabilir. Bence besler abi bu işlemci bu kartı.

Arkadaşı dinlemeyin. R5 1600 bile 1070 Ti besleyebilen bir işlemci. 1600X rahatlıkla 1070 besler. 6 çekirdek 12 iş parçacığına sahip. 8 GB daha RAM ekletirseniz Dual-Channel çalışacağından bu ani düşüşler pek yaşanmaz. 3600 alırsanız ciddi anlamda performans artışı yaşarsınız.

Videoda darboğaz gibi gözüküyor ama bana göre R5 1600X bir işlemcinin GTX 1070' i beslemesi lazım. Başka yük bindiren oyunlarda sorun olmuyorsa oyundan kaynaklanıyor olabilir. Bence besler abi bu işlemci bu kartı.
2.nesil yada 3.nesil ryzen besleyebilir. 1.nesil ryzenlari pek oneren biri degilim. Performansinin kötü oldugunu düşünüyorum.
Arkadaşı dinlemeyin. R5 1600 bile 1070 Ti besleyebilen bir işlemci. 1600X rahatlıkla 1070 besler. 6 çekirdek 12 iş parçacığına sahip. 8 GB daha RAM ekletirseniz Dual-Channel çalışacağından bu ani düşüşler pek yaşanmaz. 3600 alırsanız ciddi anlamda performans artışı yaşarsınız.
Islemci kullanimi anlik %100 e çıkıyor demis. Bu darboğaz olduğu anlamina geliyor.

İşlemci yeterli. R5 1600X'in GTX 1070'e darboğaz yapması mümkün değil. Bu videoda R5 1600 ile GTX 1070 kullanılmış ve darboğaz yok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Performansın düşük olması RAM kaynaklı olabilir. 8+4 RAM yapmışsınız, RAM'lerinizin çift kanal olarak çalıştığından emin misiniz?

Ben de kararsız kaldım. beslemesi lazım diye düşünüyorum ama videoda görünüyor işlemci kullanımı anlık %100 olunca hemen akabinde ekran kartı kullanım oranında gözle görülür bir düşme oluyor. Bu da görüntüde anlık takılmalara yol açıyor.
Bazı oyunlarda hep böyle, FarCry 5 ve GTA 5'te bazen buna benzer takılma hissiyatı yaşatıyor.

RAM şu an 8 ve 4 şeklinde 12 GB şu an Dual-Channel çalışmıyor mu yani?
Eğer 12 GB görüyor sistemde 12 GB göremesi Dual-Channel çalışması anlamına gelmiyorsa.
Dual-Channel çalışışıp çalışmayacağını kontrol eden bir uygulama var mı acaba?
İşlemci yeterli. R5 1600X'in GTX 1070'e darboğaz yapması mümkün değil. Bu videoda R5 1600 ile GTX 1070 kullanılmış ve darboğaz yok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Performansın düşük olması RAM kaynaklı olabilir. 8+4 RAM yapmışsınız, RAM'lerinizin çift kanal olarak çalıştığından emin misiniz?

RAM'lerinizin çift kanal olarak çalıştığından emin değilim. nasıl nereden kontrol edebilirim? sistemde 12 GB gözüküyor ama çift kanal çalıştığı ile ilgili bilgi nerede yazıyor bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'lerinizin çift kanal olarak çalıştığından emin değilim nasıl nereden kontrol edebilirim sistemde 12 GB gözüküyor ama çift kanal çalıştığı ile ilgili bilgi nerede yazıyor bilmiyorum.
CPU-Z uygulaması ile öğrenebilirsiniz.
1569542135026.png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı