Ryzen 1600x ve GTX 1070 GPU kullanımında anlık düşmeler

1070Tİ ile kullanıyorum 1600X'i daha darboğaz yaşamadım? Önüne gelen atıp tutuyor. İşlemcin rahat rahat besler. Sorunun RAM yetersizliği olabilir.

1600X ile 2600 aynı işlemciler.

İkisinin de tek çekirdek gücü düşük kalıyor. Tek çekirdek düşük olduğu sürece fazla çekirdeğin bir anlamı yok, darboğaz olmasa dahi performans kaybı yaşamanız normal.
Rahat besliyor diye atılan örnek video'da da bu durum mevcut.

R5 3600'e geçmenizi tavsiye ederim. RAM'leri de 2x8 hatta düşük MHZ ise en az 3000 MHZ yapın.

Tek çekirdek etkisini göstermek için.
R5 2600
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İ5 9400F

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu da 4/4 6600K hem stok hem de OC'lu hali

Son düzenleme:
Selamlar.

Oynamadım ama bildiğim kadarıyla Assassin's Creed Origins optimizasyon özürlü bir oyun. Sisteminizdeki tek kusur Ramleriniz. Ramler birbirinden çok farklı

- G.Skill RipjawsV Kırmızı 8 GB 3000MHz DDR4 RAM
- G.Skill RipjawsV 4 GB 3000MHz DDR4 CL15 RAM

Bunları satıp kit olarak 2x8=16gb, mümkün ise CL15-3200 mhz ram almanız. Bu öneriyi sadece AC:Origins için değil, sisteminizin bütünlüğü için tavsiye ediyorum.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim aynen bir sorun var ben de sistemi ilk kurarken Ryzen 5 1600X'in GTX 1070 ekran kartına yeteceğini düşünüyordum ama böyle sorunlar çıkınca neden olduğunu çözemedim.
PSU 700 Watt , RAM Dual görüyor, ama belki de sizin dediğiniz gibi olabilir.
Ben ekran kartını 2.el almıştım sorun direk olarak ekran kartında olabilir mi acaba? Eğer ekran kartında da sorun yoksa geriye bir tek şüphe işlemci kalıyor.
Ekran kartından kaynaklı bir durum olacağını sanmıyorum. Bu arada zaten AC oyunlarında optimizasyon sıkıntısı var. Başka hangi oyunlarda sorun yaşıyorsunuz?

Son düzenleme:
Dostum 8 ve 4 GB RAM bir arada kullanıldığında 4 + 4 Dual, kalan 4 Single çalışır. 8 GB RAM satın alırsanız sisteme 4 yerine, işlemci verimi artacağından ekran kartı kullanımında ani düşüş yaşamayıp daha düşük CPU kullanımları görmeniz yüksek bir olasılık.
CPU-Z'den dual channel ibaresini gören herkes 8+4 belleğin çift kanal çalıştığını iddia ediyor. AIDA64 Bellek Karşılaştırmalı Testi yapmadan ve hızlar ikiye katlanmadan dual channel çalışıp çalışmadığını bilemezsiniz.

Dostum 8 ve 4 GB RAM bir arada kullanıldığında 4 + 4 Dual, kalan 4 Single çalışır. 8 GB RAM satın alırsanız sisteme 4 yerine, işlemci verimi artacağından ekran kartı kullanımında ani düşüş yaşamayıp daha düşük CPU kullanımları görmeniz yüksek bir olasılık.
CPU-Z'den dual channel ibaresini gören herkes 8+4 belleğin çift kanal çalıştığını iddia ediyor. AIDA64 Bellek Karşılaştırmalı Testi yapmadan ve hızlar ikiye katlanmadan dual channel çalışıp çalışmadığını bilemezsiniz.
8 GB RAM'lik kısım Dual çalışıyorsa RAM kaynaklı bir sorun olamaz. Videodan görüldüğü kadarıyla RAM kullanımı zaten yüksek değil.

8 GB RAM'lik kısım Dual çalışıyorsa RAM kaynaklı bir sorun olamaz. Videodan görüldüğü kadarıyla RAM kullanımı zaten yüksek değil.
Olabilir. Tam verimle çalışmıyor muhtemelen. Bu işlemcinin bu ekran kartına darboğaz yapma ihtimali R6 gibi çok CPU bazlı bir oyunda bile yok denecek kadar düşük bir ihtimal.

Ben de darboğaz olduğunu düşünmüyorum. Sistemde başka bir sorun var belli. Zaten oyunun optimizasyonu iyi değil. Ancak performans olması gerektiğinden düşük. BIOS veya ekran kartı sürücüsü ile alakalı bir sorun da olabilir.

Arkaplanda çalışan herhangi bir uygulama_crack sebep olabilir.
Orjinal windows ve/veya oyun mu kullanıyorsunuz?

Selamlar.

Oynamadım ama bildiğim kadarıyla Assassin's Creed Origins optimizasyon özürlü bir oyun. Sisteminizdeki tek kusur RAM'leriniz. RAM'ler birbirinden çok farklı

- G.Skill RipjawsV Kırmızı 8 GB 3000MHz DDR4 RAM
- G.Skill RipjawsV 4 GB 3000MHz DDR4 CL15 RAM

Bunları satıp kit olarak 2x8=16 GB, mümkün ise CL15-3200 MHz RAM almanız. Bu öneriyi sadece AC: Origins için değil, sisteminizin bütünlüğü için tavsiye ediyorum.

Bugün RAM sipariş edip deneyeceğim. Umarım dü
CPU-Z'den Dual channel ibaresini gören herkes 8+4 belleğin çift kanal çalıştığını iddia ediyor. Aida64 Bellek Karşılaştırmalı Testi yapmadan ve hızlar ikiye katlanmadan Dual channel çalışıp çalışmadığını bilemezsiniz.

Öncelikle çok açıklayıcı bir cevap olmuş teşekkür ederim.

Dediğiniz gibi RAM alıp denemeye karar verdim umarım sorunlar düzelir
1600X ile 2600 aynı işlemciler.

İkisinin de tek çekirdek gücü düşük kalıyor. Tek çekirdek düşük olduğu sürece fazla çekirdeğin bir anlamı yok, darboğaz olmasa dahi performans kaybı yaşamanız normal.
Rahat besliyor diye atılan örnek video'da da bu durum mevcut.

R5 3600'e geçmenizi tavsiye ederim. RAM'leri de 2x8 hatta düşük MHz ise en az 3000 MHz yapın.

Tek çekirdek etkisini göstermek için.
R5 2600

i5 9400F

Bu da 4/4 6600K hem stok hem de OC'lu hali

Cevabınız için çok sağolun.
İlk RAM'leri değiştirip daha sonra sorun düzelmezse daha sonraki tarihlerde işlemciyi yenilerim artık.
Dediğiniz gibi tek çekirdek performansıda etkili

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı