Ryzen 2700X, 3700X ve 3800X Seçimi

Sword Breather

Decapat
Şu anda I53470s GTX960'lı bir sistem kullanmaktayım ve işlemcim artık çoğu oyunda yetersiz kalmaya başladı. Ekran kartım yine bir yere kadar götürüyor ama işlemcimden bıktım biraz.

Biliyorsunuz Temmuzda Ryzen 3000 serisi satışa sunulacak ben de sistemi o zaman toplamayı düşünüyorum. Ama şuna karar veremedim şimdi ben işlemci alırsam Ryzen 7'den daha düşük bir şey düşünmüyorum ve şu an 2700X 3700X ve 3800X arasındayım. 3000 serisinin getirdiği yenilikler çok iyi fakat arada yaklaşık 1000TL'lik bir fark olacak yeni geleceklerin fiyatları düşürmesiyle beraber. Anakarttada aynı şekilde öyle olacak ve bu da insanda kararsızlık oluşturuyor.

Daha 1 ay var fakat seçenekleri kafamda belirleyip ona göre devam etmek istiyorum. Siz ne diyorsunuz ne yapmalıyım 2700X ve üst düzey bir anakart mı 3800X ve X570 in orta düzey bir anakartı mı ve bu aradaki farkla da GTX 960 yerine ekran kartı da alabilirim büyük ihtimal onu da içine katabilirsiniz.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni 3. nesil zaten 1 ay sonra çıkacak aciliyetin yoksa kesinlikle bekle. Sonrasında X570'in fiyatları da çok tuzlu olmazsa tercih edebilirsin. Bende aynı durumdayım. Ben 3800X alıp sonrasında ikinci elden X470 anakart alıp devam edeceğim ilerde X570'e geçerim belki. Ekran kartı olarakta GTX960'ı satıp 1500TL civarına ikinci elden GTX 1070 bulabilirsin.

Yeni 3. nesil zaten 1 ay sonra çıkacak aciliyetin yoksa kesinlikle bekle. Sonrasında X570'in fiyatları da çok tuzlu olmazsa tercih edebilirsin. Bende aynı durumdayım. Ben 3800X alıp sonrasında ikinci elden X470 anakart alıp devam edeceğim ilerde X570'e geçerim belki. Ekran kartı olarakta GTX960'ı satıp 1500TL civarına ikinci elden GTX 1070 bulabilirsin.
Rx590 düşünüyodum fakat ikinci el 1070 baya mantıklı geldi bakalım duruma bağlı. Aslında yeni çıkıcak işlemciler 2000 serisinin fiyatlarını düşürecek ve daha kolay alınabilirlik olucak ama 3000 serisinin yenilikleri çok fazla ve insanda alma isteği uyandırıyor. Bide ben o.c manyağıyım buyüzden düşük bir anakartta alamıyorum. Napıcam bilmiyorum zaten temmuz sonuna doğru alıcam o kesin ama şuandan karar vermek lazım araştırmak lazım ucuz satan yerler bulmak lazım.

Rx590 düşünüyodum fakat ikinci el 1070 baya mantıklı geldi bakalım duruma bağlı. Aslında yeni çıkıcak işlemciler 2000 serisinin fiyatlarını düşürecek ve daha kolay alınabilirlik olucak ama 3000 serisinin yenilikleri çok fazla ve insanda alma isteği uyandırıyor. Bide ben o.c manyağıyım buyüzden düşük bir anakartta alamıyorum. Napıcam bilmiyorum zaten temmuz sonuna doğru alıcam o kesin ama şuandan karar vermek lazım araştırmak lazım ucuz satan yerler bulmak lazım.
Türkiye fiyatlatı aşağı yukarı belli olsun da ona göre hesap kitap yapacağım bende zaten belki ilk çıktığı zaman indirimli fiyattan falan gelir belli mi olur :)

1070 için 3700X fazla olur, ekran kartına daha çok bütçe ayırmanız lazım oyuncu bilgisayarında. 3600 ve 1080 almak daha mantıklı bir tercih olur.

bende 3700x ile 3800x arasında kaldım. RTX2080 ekran kartım var ve bilgisayarı ağırlıklı olarak render işlemleri için kullanıcam. Günlerce süren renderlar olmayacağı için TDP değerine pek takılmıyorum ama arada ki performans farkı çok az olduğu için (Youtube'ta ki test videolarına bakarak bu kanıya vardım) ucuz olanı almak daha mı mantıklı ki diye düşünmüyor değilim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı