Ryzen 2700X sistem toplama

E iyi o zaman her çıkacak işlemciye ısınıp ısınmayacağı belli değil diye önceden yatırım yapalım. Teknoloji bu geriye değil ileriye gidiyor. Eğer ısınacaksa da ona göre default soğutucu koyarlar herhalde...
Paran varsa almaman hata olur. Evet , teknoloji her geçen gün ilerliyor. Her seride daha fazla OC performansı sağlanıyor. İyi bir soğutucu her zaman iş görür.

Sistemde idarelik olarak R5 2600 takabilirsiniz.
HDD 7200 RPM alın. Zaten normalde kanser olan bu HDDler 5400 RPM düşünemiyorum bile.
RAM olarak 4x8 GB daha şık durur açıkçası.
R52600 takmak çok mantıklı açıkçası r9a geçmeyi düşündüğüm için ancak r9larda herhangi kronik sıkıntı ısınma vs bir problem olması durumunu kestiremeyeceğim için biraz bekleme taraftarıyım çıktıktan sonra o riski almamak adına işime yarar bir işlemci ile o sürede durmak daha mantıklı geldi.
Şıklık olarak evet ancak bir süre sonra sonra 64 GB'a çıkarmayı düşündüğüm için 16 olarak alıyorum 7200 RPM dikkate alacağım ona göre tercih yapacağım teşekkürler.

Hemen hemen aynı sisteme sahibiz. Şunu söyleyebilirimki eğer ileri düzey overclock yapmayacaksanız 2700x'in default soğutucusu gayet yeterli. 4.25 GHz' e kadar çıkardım. Sıvı soğutmaya gerek yok. Oradan artıracağınız parayla şu SSD'yi alabilirsiniz. Kasa olarakta şu kasayı önerebilirim. HDD 7200 Rpm yapabilirsiniz. Gerisi gayet güzel seçimli bileşenler.
Kendi soğutucusu belli bir miktarda yeterli oluyorsa sıvı soğutma biraz zaman sonra düşünülebilir o zaman ilk alımda yapacağım masrafı indirmesi açısından yararlı bir bilgi oldu elime para geçtiğinde eklerim sıvı soğutucuyu o zaman teşekkür ederim. Bir de Ryzen serisinde hala AMD hataları aşırı ısınma ani kapanma vs. gibi şeyler var diyen bir Vatan Bilgisayar çalışanı oldu kullanan birinden Performans ve Sıkıntıları var mı şeklinde yorumlarınızı alabilirsem çok sevinirim.

Arkadaş sistemde R7 2700X 'i geçici olarak kullanacağını belirtmiş. R9 işlemcisinin ısınıp ısınmayacağı belli değil.
Açıkçası bizim işlerde ısınma sürekli üst düzeyde çalışma olayı sıklıkla olduğu için sizin gibi bende sıvı soğutucu taraftarıyım ancak ilk alımda bir iki ay biraz daha para geçene kadar almama gerek olmaması biraz daha işime geldi. Ancak olduğu anda da almayı düşünüyorum.

Son düzenleme:
Geçen hafta 2700X ve Asus Rog Strix X470-F sistem topladım 3466 MHz 16 GB RAM ile birlikte. Hiç memnun değilim. Sebebini yazacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Valla aynı sisteme sahip birinin yorumu beni çok memnun eder. Oyununuzdan sonra ayrıntılı yazabilirseniz çok sevinirim.

Piyasanın en güçlü işlemcilerinden birini kullanıp memnun olmamanız garip biraz.

Kendi soğutucusu belli bir miktarda yeterli oluyorsa sıvı soğutma biraz zaman sonra düşünülebilir o zaman ilk alımda yapacağım masrafı indirmesi açısından yararlı bir bilgi oldu elime para geçtiğinde eklerim sıvı soğutucuyu o zaman teşekkür ederim. Bir de Ryzen serisinde hala AMD hataları aşırı ısınma ani kapanma vs. gibi şeyler var diyen bir Vatan Bilgisayar çalışanı oldu kullanan birinden Performans ve Sıkıntıları var mı şeklinde yorumlarınızı alabilirsem çok sevinirim.

Açıkçası bizim işlerde ısınma sürekli üst düzeyde çalışma olayı sıklıkla olduğu için sizin gibi bende sıvı soğutucu taraftarıyım ancak ilk alımda bir iki ay biraz daha para geçene kadar almama gerek olmaması biraz daha işime geldi. Ancak olduğu anda da almayı düşünüyorum.

Şimdi birçok değişken var. Kasanızın hava sirkülasyonu, işlemci soğutucunun tam oturtulması, termal macun vesaire. Benim kasamda 3 adet fan bulunuyor ve kasa içi kablolamayı düzgün yaptığımdan dolayı hava sirkülasyonu gayet iyi. İşlemciye aşırı yük bindiren oyunlar&programlarda bile henüz 65 derece üstüne çıktığını görmedim(stok soğutucu var bu arada). O vatanda konuşan arkadaşlar genellikle araba alırken gelip kaportaya vurup gelen sese göre arabanın kazalı olup olmadığına hüküm veren insanlar gibiler. Pek aldırmamak gerek. İnternette bir sürü stress testi sonuçları içeren görsel ve videolar var inceleyebilirsiniz.
Sıvı soğutucudan kısılacak 1000 lira ile ki ben buna kısmak değil gereksiz masraf diyorum, kasa içi birçok yükseltme yapılabilir ya da bütçe zorlanacaksa hafifletebilir.

Bilginiz Olsun AMD RX 480 sonrası GPU'lar görüntü işlerken hızlandırmayı desteklemiyor.
Ben RX 580 aldığımda araştırmıştım destekliyor dediler.
Aldıktan sonra desteklemediğini görünce hani destekliyor demişlerdi.
Neymiş efendim gösteriyormuş sadece decode yapmıyormuş.
Sanki büyük bir beceri, benim eski R7 250X bile hem encode hem decode yapıyordu.

Şimdi birçok değişken var. Kasanızın hava sirkülasyonu, işlemci soğutucunun tam oturtulması, termal macun vesaire. Benim kasamda 3 adet fan bulunuyor ve kasa içi kablolamayı düzgün yaptığımdan dolayı hava sirkülasyonu gayet iyi. İşlemciye aşırı yük bindiren oyunlar&programlarda bile henüz 65 derece üstüne çıktığını görmedim(stok soğutucu var bu arada). O vatanda konuşan arkadaşlar genellikle araba alırken gelip kaportaya vurup gelen sese göre arabanın kazalı olup olmadığına hüküm veren insanlar gibiler. Pek aldırmamak gerek. İnternette bir sürü stress testi sonuçları içeren görsel ve videolar var inceleyebilirsiniz.
Sıvı soğutucudan kısılacak 1000 lira ile ki ben buna kısmak değil gereksiz masraf diyorum, kasa içi birçok yükseltme yapılabilir ya da bütçe zorlanacaksa hafifletebilir.

Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.

Bilginiz Olsun AMD RX 480 sonrası GPU'lar görüntü işlerken hızlandırmayı desteklemiyor.
Ben RX 580 aldığımda araştırmıştım destekliyor dediler.
Aldıktan sonra desteklemediğini görünce hani destekliyor demişlerdi.
Neymiş efendim gösteriyormuş sadece decode yapmıyormuş.
Sanki büyük bir beceri, benim eski R7 250X bile hem encode hem decode yapıyordu.

Sağolun yardımınız için ancak Nvidia düşündüğüm için ekran kartında o beni çok etkilemiyor ama yine de sağolun bilgilendirdiğiniz için.

Xyperc sistemi bir sevinçle bir heyecanla tabi bir o kadar da borçla topladım. Benim tek eksi yanım ekran kartım RX 570.
İşlemcinin normal çalışması 45 derece. PUBG en dusuk ayarlarda ama 1080p cozunurlukte oynuyorum. Stock fan kullanıyorum ve kasamda harici 4 tane daha fan var ama ne hikmetse sıcaklık 87 derecelere çıkıyor. O derece ısınması benım acayıp moralımı bozuyor. Dahası mavı ekran almaya başladım. Bu tam bır felaket benım ıcın. Butun hayallerımın tam tersıne bir sıstem benı resmen cokerttı.
Sana dun gece yazdıktan sonra fanın uzerındekı L-H modunu H olarak sabıtledım ve bıraz da fan hızını BIOS'tan hızlandırdım. Ama bir dinamo calısır gıbı ses geliyor. Sıcaklık 80 derecelerde seyrediyor. Ben bu sıcaklığa razıyım. Daha fazla çıkmasın yeter.

Gelelim Asus ROG Strıx X470-F anakartıma. İslemcıden mıdır anakarttan mıdır bilemiyorum.
PC power dugmesıne bastıktan 15 sanıye sonra ekrana goruntu geliyor. Yanı bilgisayarı acıyorum ama 15 sanıye sonra bilgisayar Windows açma işlemine yeni başlıyor. Bu benım eskı sistemime gore 4 kat daha yavaş yanı. Eskı sistemim Asus A58M-A anakart. İslemcım A8-5600K ve 12 GB RAM.

Xyperc sistemi bir sevinçle bir heyecanla tabi bir o kadar da borçla topladım. Benim tek eksi yanım ekran kartım RX 570.
İşlemcinin normal çalışması 45 derece. PUBG en dusuk ayarlarda ama 1080p cozunurlukte oynuyorum. Stock fan kullanıyorum ve kasamda harici 4 tane daha fan var ama ne hikmetse sıcaklık 87 derecelere çıkıyor. O derece ısınması benım acayıp moralımı bozuyor. Dahası mavı ekran almaya başladım. Bu tam bır felaket benım ıcın. Butun hayallerımın tam tersıne bir sıstem benı resmen cokerttı.
Sana dun gece yazdıktan sonra fanın uzerındekı L-H modunu H olarak sabıtledım ve bıraz da fan hızını BIOS'tan hızlandırdım. Ama bir dinamo calısır gıbı ses geliyor. Sıcaklık 80 derecelerde seyrediyor. Ben bu sıcaklığa razıyım. Daha fazla çıkmasın yeter.

Gelelim Asus ROG Strıx X470-F anakartıma. İslemcıden mıdır anakarttan mıdır bilemiyorum.
PC power dugmesıne bastıktan 15 sanıye sonra ekrana goruntu geliyor. Yanı bilgisayarı acıyorum ama 15 sanıye sonra bilgisayar Windows açma işlemine yeni başlıyor. Bu benım eskı sistemime gore 4 kat daha yavaş yanı. Eskı sistemim Asus A58M-A anakart. İslemcım A8-5600K ve 12 GB RAM.
İyiymiş valla. Bu kadar badirenin hepsinin sizin sisteminizde yaşanmasının biraz da bireysel montaj, kullanım hatalarından kaynaklanabileceğini bir an bile düşündünüz mü?(R7 2700x ile RX570 kullanıp PUBG'den performans beklemek gibi) Pişman olduysanız eski 10 saniyede açılan sisteminize geri dönün madem o kadar masraf yaptığınıza değer mi ya :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı