Ryzen 3 1200 AF için işlemci soğutucusu önerisi

Osman123Emre

Femtopat
Arkadaşlar şu an sistemin şu şekilde.

Anakart: GA-B450M S2H.
GPU: AMD Radeon HD 7870.
PSU: FOEM 500W.
CPU: AMD Ryzen 3 1200 AF.
RAM: 2x8 3200 MHz.
HDD: Seagate 1 TB.
SSD: Kingston 240 GB.

İlerleyen zamanlarda ekran kartımı yükseltmek istiyorum fakat sadece PSU ve işlemci fanı değiştirme imkanım var, aklımdaki GPU RX580, RX580 alsam işlemcimi OC yapıp verimli bir şekilde kullanabilir miyim veya bu işlemcinin verimli şekilde kullanabileceği bir GPU öneriniz var mı?
İşlemciyi OC yapmak için fan tavsiyeniz ve sistemi düzgün şekilde çalıştırıcak PSU öneriniz var mı?
Bütçem işlemci fanı için 300 TL.
PSU için 400 TL.

Bence o işlemciye 300TL soğutucu masrafı yapmaktansa ikinci elden işlemciyi satıp 300TL'yi üzerine ekleyerek ikinci el Ryzen 5 1600 vs. alırsanız daha ileriye dönük bir sistem olur. Yine soğutucuya ihtiyacınız olabilir ileriye dönük fakat RX580 ile OC gibi işlerle uğraşmamış olursunuz. İlerleyen dönemde de alırsınız arctic freezer gibi bir soğutucu yıllarca kullanırsınız.

R3 1200 AF RX 570 ile az da olsa darboğaz yapıyor. Ucuz bir B450 anakart ile bu işlemcinin RX 580'i beslemesini sağlayacak bir OC yapılamaz.

Arkadaşlar şu an sistemin şu şekilde.

Anakart: GA-B450M S2H.
GPU: AMD Radeon HD 7870.
PSU: FOEM 500W.
CPU: AMD Ryzen 3 1200 AF.
RAM: 2x8 3200 MHz.
HDD: Seagate 1 TB.
SSD: Kingston 240 GB.

İlerleyen zamanlarda ekran kartımı yükseltmek istiyorum fakat sadece PSU ve işlemci fanı değiştirme imkanım var, aklımdaki GPU RX580, RX580 alsam işlemcimi OC yapıp verimli bir şekilde kullanabilir miyim veya bu işlemcinin verimli şekilde kullanabileceği bir GPU öneriniz var mı?
İşlemciyi OC yapmak için fan tavsiyeniz ve sistemi düzgün şekilde çalıştırıcak PSU öneriniz var mı?
Bütçem işlemci fanı için 300 TL.
PSU için 400 TL.
Ekran kartını RX 570 almaya çalışın. Çünkü R3 1200 AF RX 570'i zar zor besleyebiliyor. Bu yüzden RX 580 almanızı önermem.

Düşük bir işlemciye 300 TL işlemci soğutucusu almak mantıklı olmaz.

Güç kaynağı için ise High Power markasını alabilirsiniz.

Kasan nedir?

İşlemci:

Anakart:

Bu işlemci ile RX580'i rahatça kullanabilirsiniz.

Düzenleme: Elinizde zaten sistem varmış, kusura bakmayın konuyu okumadım, benim hatam.

Ekran kartını RX 570 almaya çalışın. Çünkü R3 1200 AF RX 570'i zar zor besleyebiliyor. Bu yüzden RX 580 almanızı önermem.

Düşük bir işlemciye 300 TL işlemci soğutucusu almak mantıklı olmaz.

Güç kaynağı için ise High Power markasını alabilirsiniz.

Kasan nedir?

Kasa kullanmıyorum şu an, şu an RX580 alıp stok halde bu CPU ile kullansam ne kadar performans kaybı yaşarım? İleride güçlü bir işlemci alasıya kadar idare edebilirim sanırım.

Kasa kullanmıyorum şu an, şu an RX580 alıp stok halde bu CPU ile kullansam ne kadar performans kaybı yaşarım? İleride güçlü bir işlemci alasıya kadar idare edebilirim sanırım.
%15 -20 arası diyebilirim. Yani perfonmasınızın 5'te 1'ini çöpe gitmiş olacak. RX 570 alın. İşlemci soğutucusu yerine kasa almanızı tavsiye ediyorum.

Wraith Prism kullanıyorum ben 3.8 GHz'de 55 derece maxsimum. İkinci el aldım ben 150 TL'ye tavsiye ederim sıfırına para verme bence.

Geri
Yukarı