Çözüldü Ryzen 3 1200 AF sistemde düşük FPS

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Hacen

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar;
Dün Ryzen 3 1200 AF işlemcisini aldım ve kurulumunu yaptım. Herhangi bir sorun olmadığına eminim çünkü kurduktan sonra CS:GO 140 FPS civarlarında, Red Dead Redemption II de ise şehir gibi yerlerde 45 FPS civarları alabiliyordum. RAM'ler 2400 MHz olduğundan dolayı ufak bir overclock yapmayı istedim. İlk önce 2666 MHz, sonrasında da 2733 MHz'e yükselttim. İki yükseltme sonrasında da oyuna girdim ve CS:GO 60 FPS, RDR2 de ise şehir gibi yerlerde 24 FPS görmeye başladı. Ben de bunun üzerine tekrar 2400 MHz yaptığımda sorun düzelmedi. RDR2'de kullanım şehre doğru baktığımda 100, ormana doğru bakınca 60 civarlarında geziyordu. CS:GO için de durum pek farklı değil. Ne yapmalıyım? Sizce neden böyle bir sorun olmuştur? (RAM overclock sonrası en fazla 10 dakika test yaptım ve sonrasında geri 2400 MHz yaptım.)

Çözüm
Hocam şöyle yapalım, RAM 2666 alalım daha zorlamaya değmez ayrıca oyun oynarken V-Sync ve performans artııcı tüm ayarları açın.

Ayrıca, grafik ayarlarını bir tık düşürün.

Dediklerinizi yaptım ama işe yaramıyor.
Gerçekten nasıl çözebileceğimi hiç bilmiyorum. BIOS ayarlarını sıfırladım, işe yaramadı nasıl böyle bir şey olmuş olabilir ki? Sadece RAM MHz arttırıp kısa süre içinde normal ayarlara geri döndürdüm.

Sorunu çözdüm, nasıl diye soracak olursanız işlemci fanının montajını yaparken vidalaları oturtamamışım ve işlemci ısındığı için kendini frenlemiş. Siz siz olun işlemci montajı yaparken dikkat edin. :D
RAM soğutmanız varsa çekinmeyin hiç bir şey olmaz.

Ekran kartı sürücülerini güncelleyin Nvidia GeForce expreience programını kurarak yapabilirsiniz.

RAM soğutmanız varsa çekinmeyin hiç bir şey olmaz.

Ekran kartı sürücülerini güncelleyin Nvidia GeForce expreience programını kurarak yapabilirsiniz.
Ram soğutmam yok, ekran kartım AMD ve sürücülerim güncel. Benim sorunum 2400 MHz RAM'den dolayı FPS düşmesi değil, O.C'yi denedikten ve geri aldıktan sonra düşen FPS.

Ram soğutmam yok, ekran kartım AMD ve sürücülerim güncel. Benim sorunum 2400 MHz RAM'den dolayı FPS düşmesi değil, O.C'yi denedikten ve geri aldıktan sonra düşen FPS.
RAM soğutucusu alın OC yapın. (Bütçe varsa).

OC geri çekerken kazayla undervolt yapmış olabilirsin 2400 MHz yerine 2500 dene.

O zaman 2400 yerine 2500 MHz yapın ayrıca AMD rkran kartınız Vsync gibi güncel özellikleri destekliyor mu?
Evet, V-Sync özelliğini destekliyor. Ram frekansını değiştirmem mi gerekiyor? Bios ayarlarında yapılan işlemleri default ayarlara geri almanın bir tuşu vb. yöntemi yok mu? Ayrıca 2500 MHz yapamıyorum, en yakın 2666 MHz var.

Evet, V-Sync özelliğini destekliyor. Ram frekansını değiştirmem mi gerekiyor? Bios ayarlarında yapılan işlemleri default ayarlara geri almanın bir tuşu vb. yöntemi yok mu? Ayrıca 2500 MHz yapamıyorum, en yakın 2666 MHz var.
Hocam şöyle yapalım, RAM 2666 alalım daha zorlamaya değmez ayrıca oyun oynarken V-sync ve performans artııcı tüm ayarları açın.

Hocam şöyle yapalım, RAM 2666 alalım daha zorlamaya değmez ayrıca oyun oynarken V-Sync ve performans artııcı tüm ayarları açın.

Dediklerinizi yaptım ama işe yaramıyor.
Gerçekten nasıl çözebileceğimi hiç bilmiyorum. BIOS ayarlarını sıfırladım, işe yaramadı nasıl böyle bir şey olmuş olabilir ki? Sadece RAM MHz arttırıp kısa süre içinde normal ayarlara geri döndürdüm.

Sorunu çözdüm, nasıl diye soracak olursanız işlemci fanının montajını yaparken vidalaları oturtamamışım ve işlemci ısındığı için kendini frenlemiş. Siz siz olun işlemci montajı yaparken dikkat edin. :D

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı